تولید گاز متان ار ترکیب آتشفشان ها و یخچال های طبیعی اخبار علمی ,خبرهای علمی,تولید گاز متان
محققان دانشگاه لنکستر انگلیس با تجزیه و تحلیل وضعیت یخچال Sólheimajökull در ایسلند که یک یخچال طبیعی آتشفشانی است، دریافتند ترکیب منحصر به فرد شرایط جوی مرطوب و کم اکسیژن با گرمای ژئوترمال در فصل مشترک یخ و آتشفشان، موجب تشدید تولید گاز متان می شود. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان از 10 سال قبل با بررسی این یخچال طبیعی متوجه وجود متان غیرمحلول در آب حاصل از ذوب شدن این یخچال شدند.

 

در تحقیقات بعدی مشخص شد جریان اصلی آب حاصل از ذوب شدن یخچال Sólheimajökull در طول تابستان روزانه در حدود 41 تن گاز متان را آزاد می کند. این میزان گاز متان معادل گاز حاصل از فرایند گوارش علوفه توسط 136000 گاو است.

 

با وجود این که آتشفشان ها مقادیر زیادی متان و دی اکسید کربن تولید می کنند، محققان با بررسی ایزوتوپ های هیدروژن و کربن متوجه شدند این گاز متان حاصل از فعالیت آتشفشانی نیست؛ بلکه نتیجه فعالیت میکروب هایی است که در رسوبات مرطوب و کم اکسیژن موجود در لایه های زیرین یخچال زندگی می کنند.

 

بر اساس این تحقیقات میزان متان آزاد شده از یخچال در فصل های مختلف سال متفاوت است. در زمستان گاز متان درون حفره های یخی به دام می افتد، اما در تابستان با جاری شدن آب حاصل از ذوب شدن یخچال، این حفره ها به هم متصل شده و گاز متان به همراه آب از آن ها خارج می شود.

 

گزارش کامل این تحقیقات د رنرشیه Scientific Reports منتشر شده است.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------