کشف چگونگی رفتار ماده در اتمسفر داغ خورشید اخبار علمی ,خبرهای علمی, اتمسفر داغ خورشید
محققان با استفاده از رادیو تلسکوپ ها و دوربین های ماورا بنفش رصدخانه فضایی ناسا، به یافته های جدیدی در مورد چگونگی رفتار ماده در اتمسفر فوق العاده داغ خورشید دست یافتند.

یافته های محققان ایرلندی و فرانسوی می تواند به درک بهتر چهارمین حالت ماده یعنی پلاسما کمک کند. این یافته ها می توانند کلیدی برای ایجاد ژنراتورهای ایمن، پاک و کارآمد انرژی هسته‌ای باشد.

 

 اغلب مواد در کره زمین به صورت جامد، مایع و گاز هستند ولی شایع‌ترین شکل بروز مواد در کیهان به صورت «پلاسما» است. پلاسما ماده ای است که علاوه بر عجیب بودن، کمتر شناخته شده است.

 

پلاسما یکی از چهار حالت اصلی ماده است. سه حالت دیگر ماده جامد، مایع و گاز است. پلاسما گاز شبه‌ خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می‌دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه شده‌ای گفته می‌شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم‌ های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون‌ های مثبت تبدیل شده باشد.

 

به رغم شایع بودن پلاسما در کیهان اما این ماده بسیار ناشناخته است و دلیل اصلی آن هم این است که پلاسما در زمین کم یافت می شود و بنابراین مطالعه آن دشوار است. محققان هم برای مطالعه این ماده باید شرایط ویژه‌ای از فضا را ایجاد کنند.ولی می‌توان گفت خورشید، بهترین آزمایشگاه طبیعی است که می‌توان از آن برای بررسی پلاسما استفاده کرد.

 

بنابراین محققان ایرلندی و فرانسوی با استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی و دوربین‌های ماورا بنفش «رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید» ناسا که در فضا مستقر است متوجه شدند که پلاسمای خورشید می‌تواند معمولا نور رادیویی ایجاد کند که مانند یک فانوس دریایی پالس ساطع می‌کند. این برای اولین بار است که محققان توانسته‌اند پالس‌های رادیویی را این چنین تصور کنند و دقیقا ببینند که چگونه پلاسما در جو خورشید ناپایدار می‌شود.

 

مطالعه چگونگی رفتار پلاسما در خورشید به محققان اجازه می‌دهد که رفتار این ماده در خورشید را با رفتار آن در زمین مقایسه کنند. اکنون محققان در تلاش هستند که ژنراتورهای انرژی هسته‌ای بسازند که در مقایسه با راکتورهای فعلی ایمن‌ تر و پاک‌ تر هستند.

 

نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------