محافظت از گیاهان با ترکیب شیمیایی کرم‌ها اخبار علمی ,خبرهای علمی,محافظت از گیاهان
محققان به تازگی دریافتند که ترکیب شیمیایی موجود در کرم‌های گرد می‌تواند سیستم ایمنی گیاهان را تقویت کند. 

به گزارش فارس، کرم‌‌های گردی که در خاک زندگی می‌کنند می‌توانند گیاهان را از طریق ریشه‌هایشان آلوده کنند؛ به همین دلیل بسیاری از گیاهان به هنگام شناسایی این کرم‌ها، پاسخ ایمنی ایجاد می‌کنند. اکنون دانشمندان برای ایجاد نوعی محافظت سازگار با محیط زیست، از این پاسخ استفاده کردند.

 

براساس گزارش «نیواطلس»، محققان با جداسازی متابولیت (اجزای شرکت‌کننده در سوخت و ساز سلولی ) این کرم‌های گرد به نام « ascr#18 »، آغاز به کار کردند. ascr#18 توسط بسیاری از گونه‌های کرم‌ها برای برقراری ارتباط شیمیایی استفاده می‌شود. زمانی که گیاهان این ترکیب را تشخیص می‌دهند متوجه حضور کرم‌ها در اطراف خود می‌شوند.

 

 اخبار علمی ,خبرهای علمی,محافظت از گیاهان

محققان برای انجام آزمایشات خود، مقدار کمی از « ascr#18» را برای چهار گیاه، سویا، برنج، گندم و ذرت به کار بردند؛ سپس آنها را با ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچهای یکسانی آلوده کردند. هنگامی که محققان این گروه را با دیگر گیاهان مقایسه کردند دریافتند که پس از گذشت چند روز، گیاهان درمان‌شده با این ترکیب، عملکرد بهتری داشتند زیرا تقویت پاسخ ایمنی، به طور قابل توجهی آنها را در برابر پاتوژن‌ها مقاوم‌تر کرد.

 

گفتنی است؛ از همین رو محققان قصد دارند تا با استفاده از این ترکیب شیمیایی کرم‌ها، پاسخ ایمنی گیاهان را تقویت کرده و در نتیجه به طور طبیعی از گیاهان در برابر بیماری‌ها محافظت کنند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------