تصویری باشکوه از یک کهکشان مارپیچی میله‌ای اخبار علمی ,خبرهای علمی,کهکشان
آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری زیبا از یک کهکشان مارپیچی میله‌ای منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، میله مرکزی باشکوه کهکشان"ان.جی.سی ۲۲۱۷"( NGC ۲۲۱۷) که با نام "AM ۰۶۱۹-۲۷۱ " نیز شناخته می‌شود در صورت فلکی "سگ بزرگ"  به زیبایی می‌درخشد. این تصویر جدید توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / آژانس فضایی اروپا ثبت شده است.

 

این کهکشان مارپیچی میله‌ای تقریباً ۶۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد که وسعت آن مشابه اندازه کهکشان راه شیری ما با وسعت ۱۰۰ هزار سال نوری است.

 

بسیاری از ستارگان ناحیه مرکزی آن که میله نورانی را تشکیل می‌دهند توسط مجموعه‌ای از بازوهای مارپیچی محکم و پیچیده احاطه شده‌اند.

 

کهکشان مارپیچی میله‌ای نوعی از کهکشان مارپیچی است که در مرکز آن ساختار میله مانندی از ستاره وجود دارد. دو سوم تمام کهکشان مارپیچی از نوع مارپیچی میله‌ای و بقیه کهکشان مارپیچی بدون میله هستند.

 

میله مرکزی در این نوع کهکشان‌ها نقش مهمی در تکامل آنها دارد و به انتقال گاز از قرص کهکشان به مرکز کهکشان کمک می‌کند. گاز و گرد و غبار منتقل شده یا به ستارگان جدید تبدیل می‌شوند و یا در دام سیاه‌چاله‌های کلان جرم در مرکز کهکشان افتاده و خوراک آنها شده و بلعیده می‌شوند.

 

وزن سیاهچاله‌های کلان جرم از چند صد تا بیش از یک میلیارد برابر جرم خورشید ما است و تقریباً در همه کهکشان‌های بزرگ وجود دارند. عملیات تغییر رنگ این تصویر با کمک داده‌های به دست آمده از تلسکوپ بررسی پانورامیک ناسا و سیستم واکنش سریع(Pan-STARRS) انجام شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------