رعد و برق‌های ماقبل تاریخ شبیه سازی شدرعد و برق‌های ماقبل تاریخ ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
تازه‌ترین گمانه زنی در مورد نحوه شکل‌گیری حیات در کره زمین نشان می‌دهد که وقوع رعد و برق‌هایی مهیب با انرژی بسیار زیاد به ایجاد زندگی در این سیاره کمک کرده است. 

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، پژوهشگران می‌گویند همین پدیده می‌تواند عامل شکل‌گیری حیات در دیگر سیاره‌ها نیز باشد.

 

فسفر یکی از شش عنصر حیاتی برای شکل‌گیری حیات در کره زمین است و اگر چه امروزه این عنصر به طور گسترده در دسترس ماست، اما در گذشته چنین وضعیتی حاکم نبوده و لذا رشد مولکول‌های زیستی به دشواری ممکن بوده است.

 

اشکال زیستی فسفر که به رشد مولکول‌های موجودات مختلف کمک می‌کنند، اغلب از طریق انفجارهای ابرنواخترها به وجود می‌آیند و با برخورد ستاره‌های دنباله دار و سیارک‌ها به زمین به کره خاکی منتقل شده‌اند. اما پژوهش تازه محققان دانشگاه‌های ییل و لیدز نشان می‌دهد که تسهیل دسترسی به فسفر در زمین از طریق رعد و برق‌های مهیب ما قبل تاریخ نیز انجام شده است.

 

برخورد صاعقه‌های مهیب با زمین موجب ذوب شدن سنگ‌های ستاره‌های دنباله دار و سیارک‌ها شده و فسفر موجود در آنها را آزاد کرده است. در نتیجه شکل‌گیری حیات در زمین به همین شکل آغاز شده است.

 

شبیه سازی رایانه‌ای رعد و برق‌های ماقبل تاریخ نشان می‌دهد هر سال بین ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد رعد و برق مهیب در جهان رخ می‌داده که موجب آزادسازی حداکثر هزار کیلوگرم فسفید و ده هزار کیلوگرم فسفیت و هیپوسفیت در سال می شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------