کرچک؛ کشنده‌ترین گیاه جهانکرچک،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

حتی کوچک‌ترین مقدار از گیاه کرچک قادر به کشتن است تا حدی که هیچ مداخله‌ی پزشکی نتواند جلوی آن را بگیرد و سمی بودن آن برای سگ‌ها و انسان‌ها به یک میزان خطرناک است.

 

حضور سمی‌ترین گیاه جهان در باغچه‌ی شورای بخش در ولز توسط یک زن شناسایی شد. وقتی بوته‌ی این گیاه بذرافشانی می‌کند، حاوی ماده‌ای است که ۶۰۰۰ برابر سمی‌تر از سیانور است. اوایل این هفته، کارکنان شورای بخشِ کان‌وی (Conwy) باغچه‌هایی را در پارک کوئین گاردِنز، کالین‌بِی احداث کردند. کرچک با نام علمی Ricinnus Communis که از آن روغن کرچک به دست می‌آید جزو گیاهان و بوته‌های کاشته‌شده در این باغچه‌ها بود. نام این گیاه در کتاب گینس با عنوان سمی‌ترین گیاه جهان ثبت شده است.

 

همسر این خانم در پی نگرانی از اینکه شاید این بوته برای کودکان و سگ‌ها خطرناک باشد با North Wales Live تماس گرفت و پیشنهاد کرد یا این گیاه از باغچه کنده شود یا علائم هشداردهنده در نزدیکی آن نصب شود. به گفته‌ی او: «یک گیاه توجه همسرم را جلب کرد. ظاهر بسیار شگفت‌انگیزی داشت به همین دلیل همسر ترغیب شد نام آن را از باغبان‌ها بپرسد. آن‌ها در جواب گفتند نام گیاه Ricinus است و همسرم این نام را در اپلیکیشن گیاه‌یاب تلفن همراهش جستجو کرد و نام علمی گیاه را که Ricinnus Communis بود برای من فرستاد. من از آوای Ricinnus حس خوبی نگرفتم بنابراین آن را گوگل کردم تا ببینم آیا ارتباطی با ricin که می‌دانستم سم است دارد یا نه. این گیاه خوش‌قیافه است، اما مطمئن نیستم انتخاب عاقلانه‌ای برای باغچه‌های یک پارک عمومی باشد.»

 

با اینکه کرچک خواص دارویی زیادی دارد، اما در عین حال، حتی کوچک‌ترین مقدار از آن قادر به کشتن است تا حدی که هیچ مداخله‌ی پزشکی نتواند جلوی آن را بگیرد. سمی بودن کرچک برای سگ‌ها و انسان‌ها به یک میزان خطرناک است. برای تماس با این گیاه باید از دستکش استفاده کنید، زیرا سم آن علاوه بر خوردن، از طریق پوست نیز می‌تواند جذب شود. بخصوص مصرف بذر‌ها و سر بذر‌های این گیاه به شدت خطرناک است.

 

کرچک،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
کرچک،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
کرچک،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
کرچک،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
کرچک،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

فرادید

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------