کشف قبرهای عجیب در گورستان ۱۲۰۰ سالهقبرهای عجیب،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
گورستانی که در سال ۲۰۱۶ در فاصلۀ ۱۲۰ کیلومتر پاریس کشف شد، گورهایی با وضعیت غیرعادی را در خود جای داده است.

به گزارش فرادید، در بهار سال ۲۰۱۶ گروهی از باستان‌شناسان فرانسوی در منطقۀ Esclavolles-Lurey در فاصلۀ ۱۲۰ کیلومتری شهر پاریس، یک سایت باستانی را کشف کردند که آثاری از دوره‌های مختلف تاریخی، از عصر پارینه‌سنگی تا قرون وسطی را در خود جای داده بود.

 

آنچه از عصر پارینه سنگی در این سایت به جا مانده بود، خرده ریزهای ابزارهایی مثل تیغه‌های سنگی بودند. از عصر نوسنگی بقایای یک خانه و قطعاتی از تعدادی ظرف در این سایت یافت شد. از دورۀ رومی نیز قالب‌هایی سنگی که برای ساخت یک جاده به کار رفته بودند و همچنین یک سکه در این ناحیه کشف شدند.

 

قبرهای عجیب،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

اما جالب‌ترین یافته مربوط به دورۀ کارولنژی (حدود قرن‌های هشتم و نهم میلادی) بود. در بخش وسیعی از این سایت یک گورستان قرون وسطایی کشف شد که حدود ۱۸۲ فرد در آن دفن شده بودند. این تعداد نشان می‌دهد که این یکی از مهم‌ترین گورستان‌های روستایی در دورۀ کارولنژی بوده است.

 

اما غیر از خصوصیاتی که در همۀ گورستان‌های قرون وسطایی وجود دارند، این گورستان چند ویژگی عجیب و منحصر به فرد نیز داشت. در این‌جا جهت‌گیری بعضی از قبرها کاملا متفاوت با بقیه بود و حتی در مواردی قبرها به صورت متقاطع حفر شده بودند. به علاوه آثاری از سوزاندن مردگان نیز در این گورستان یافت شد. گورهای دونفره نیز از دیگر موارد غیر عادی یافت شده در این گورستان بوده‌اند.

 

نکتۀ جالب توجه دیگر در مورد این گورستان تعداد بالای کودکان بین ۵ تا ۹ ساله در آن بود. مرگ و میر کودکان در دورۀ قرون وسطا چیز عجیبی نبوده اما تعداد کودکان دفن شده در اینجا نشان می‌دهد که وضع بهداشت و سلامت در آن دوران اصلا مناسب نبوده است.

 

موارد متعددی از تومورها و ورم‌های استخوانی و همینطور سل استخوان نیز در میان افراد دفن شده مشاهده شد که تاییدی بر بدتر شدن وضعیت سلامت عمومی در دوران کارولنژی است. این گورستان ظاهرا در قرن دهم میلادی بدون استفاده شده است.

 

قبرهای عجیب،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------