کشف یک گردنبند خیره‌کننده در قبرسکشف یک گردنبند خیره‌کننده در قبرس،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
یک گردنبند خیره‌کننده قدیمی که مشابه گردنبندی است که مشابه آن را «نفرتی‌تی» ملکه مصر باستان بر گردن می‌آویخت یکی از مجموعه جواهراتی است که در مقبره‌ تاریخی واقع در قبرس کشف شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، یک گردنبند طلای تاریخی در جریان کاوش مجموعه‌ای از مقبره‌های باستانی واقع در قبرس کشف شد. این گردنبند که به گردنبند ملکه «نفرتی‌تی» مصر باستان شباهت دارد تنها یکی از صدها اثر تاریخی است که در این مقبره‌ها دفن شده بودند. علاوه بر این گردنبند، سنگ‌های قیمتی، ظروف سرامیکی و جواهرات دیگری نیز کشف شده است.

 

باستان‌شناسان ابتدا در سال ۲۰۱۸ کاوش دو مقبره عصر برنزی را که هر دو دالان‌های زیرزمینی داشتند در شهر باستانی «تکیه خاله سلطان» کشف کردند. بقایای ۱۵۵ انسان به همراه ۵۰۰ شی‌ء مخصوص مراسم ترحیم در این مقبره‌ها کشف شدند. با توجه به نحوه قرارگیری این بقایا روی یکدیگر گمان می‌رود این مقبره‌ها برای چندین نسل مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

باستان‌شناسان معتقدند این‌ها مقبره‌های خانوادگی برای اشراف‌زادگان و حاکمان شهر بوده‌اند. برای مثال در این مقبره‌ها بقایای یک کودک پنج‌ساله به همراه گردنبند طلا، گوشواره طلا و نیم‌تاج طلا کشف شده است که نشان می‌دهد این کودک به خانواده‌ای قدرتمند و ثروتمند تعلق دارد.

 

کشف یک گردنبند خیره‌کننده در قبرس،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

در این مقبره‌ها جواهراتی از جنس طلا،‌ نقره،‌ برنز و حتی عاج به همراه ظروف متعلق به فرهنگ‌های گوناگون کشف شده است. همچنین یک سنگ قیمتی سرخ متعلق به هند به همراه سنگ قیمتی آبی‌رنگ متعلق به افغانستان نیز در این مقبره‌ها کشف شده‌اند. این مسئله نشان می‌دهد قبرسی‌های عصر برنز به طور گسترده در تجارت فعالیت داشتند.

 

باستان‌شناسان همچنین با توجه به وجود زیورآلات طلا به شواهد تجارت مردم این مکان با مصر باستان دست‌یافتند.

 

 باستان‌شناسان قدمت این زیورآلات مصری را با مقایسه زیورآلات مشابهی که در مصر کشف‌شده‌اند مشخص کردند. این بررسی‌ها نشان داد اغلب زیورآلات مصری که در مقبره‌های قبرس کشف‌ شده‌اند به دوران زندگی «نفرتیتی»‌ بازمی‌گردند.

 

به گفته یکی از باستان‌شناسان گردنبند گل لوتوسی که در این مقبره کشف شده در حقیقت مشابه گردنبندی است که «نفرتی‌تی» زمانی به گردن می‌آویخت.

 

با این حال تحقیقات باستان‌شناسان درباره DNA افرادی که در این مقبره‌ها دفن شده‌اند و همچنین آثاری که در این مکان کشف شده است ادامه دارد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------