کشف تصادفی هشت مومیایی «بقچه‌پیچ» در پایتخت پرومومیایی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
برخی باستان‌شناسان، پایتخت پرو را پیازی با لایه‌های متعدد تاریخی توصیف می‌کنند، برخی دیگر آن را جعبه‌ای پر از شگفتی‌ها می‌دانند. نمونه‌ای از این شگفتی‌ها همان چیزی است که برخی کارگران خط گاز هنگام حفاری با آن مواجه شدند.

به گزارش فرادید، عیسی باهاموند، باستان‌شناس شرکت کالیدا که توزیع‌کننده‌ی گاز طبیعی در شهر ۱۰ میلیون نفری لیما است، روز جمعه گفت: «ما در حال بازیابی بقایایی از تاریخ گمشده لیما هستیم که درست زیر مسیرها و خیابان‌ها پنهان شده‌اند».

 

باهاموند گفته است کار حفاری این شرکت برای توسعه سیستم خطوط گاز خود در ۱۹ سال گذشته منجر به کشف بیش از ۱۹۰۰ یافته باستان‌شناسی از انواع مختلف شده است از جمله مومیایی، سفال و منسوجات. این یافته‌ها بیشتر با مکان‌های دفن روی زمین‌های هموار مرتبط هستند. 

 

همچنین این شهر دارای بیش از ۴۰۰ سایت باستان‌شناسی بزرگتر است که در مناظر شهری پراکنده شده‌اند. این سازه‌های خشتی که در زبان بومی به نام «هواکا» شناخته می‌شوند و بر فراز تپه‌ها قرار دارند، مکان‌هایی مقدس محسوب می‌شوند. 

 

شمار آثار تعجب‌آور نیست. فرهنگ‌های پیش‌اینکایی بیش از ۱۰ هزار سال در منطقه‌ای که امروزه لیما است سکنی گزیدند، سپس خود امپراتوری اینکا و سپس فرهنگ استعماری که توسط فاتحان اسپانیایی در سال ۱۵۳۵ به این منطقه راه یافتند. 

 

باهاموند بقچه‌های مردان باستانی را در حالت نشسته نشان داد که در پارچه‌های نخی پیچیده شده و با طناب‌های بافته‌شده از لیانا بسته شده بودند و در گودال‌هایی در عمق ۳۰ سانتی‌متری زیر سطح قرار گرفته بودند. 

 

کارگران گاز جایی را حفاری می‌کنند که قرار بود یک خط گاز طبیعی برای شرکت گاز کالیدا در منطقه کارابایلو در حومه لیما، پرو کار گذاشته شود اما این حفاری منجر به کشف استخوان‌ها و ظروف شد. تاکنون هشت پیشکش تدفین از Ychsma ماقبل‌اینکایی شناسایی شده است. 

 

مومیایی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

باستان‌شناسان این شرکت معتقدند این یافته‌ها متعلق به فرهنگ پیش‌اینکایی ایچما است. به گفته محققان، فرهنگ ایچما حدود سال ۱۱۰۰ پس از میلاد شکل گرفت و از طریق دره‌های لیمای فعلی گسترش یافت تا اینکه در اواخر قرن ۱۵ به امپراتوری اینکاها پیوست. 

 

روبرتو کوئیسپ باستان‌شناس که در گودال حفاری مشغول کار است می‌گوید این بقچه‌های تدفین احتمالاً دو بزرگسال و شش خردسال را در خود جای داده‌اند. 

 

مومیایی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

گاهی‌اوقات، ثابت می‌شود یافته‌های باستان‌شناسی مربوط به زمان‌های اخیر است. سال ۲۰۱۸، کوئیسپ و سایر باستان‌شناسانی که در محله لا فلور کار می‌کردند، تابوت‌های چوبی را پیدا کردند که در آن‌ها سه مهاجر چینی در قرن نوزدهم دفن شده بودند. اما کشف اخیر چند قرن قدمت دارد.

 

این هشت بسته تدفین در نزدیک چند رستوران مرغ سوخاری و جاده‌ای که به تنها نیروگاه هسته‌ای پرو منتهی می‌شود، پیدا شدند. 

 

باهاموند گفته است: «قرن شانزدهم وقتی اسپانیایی‌ها رسیدند، با یک جمعیت کامل در سه دره‌ای که امروزه لیما است مواجه شدند. آنچه ما در اینجا می‌یابیم نوعی تداوم تاریخی است.»

 

مومیایی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------