قورباغه برزیلی اسکلت فلورسنت دارد اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,قورباغه برزیلی
تحقیقات نشان داده یک قورباغه کوچک در برزیل اسکلتی فلورسنت دارد. این حیوان با استفاده از این ویژگی به قورباغه های مشابه خود پیام ارسال می کند و یا به مهاجمان هشدار می دهد که سمی است.

به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، تحقیقات یک گروه بین المللی از دانشمندان به تازگی نشان داده قورباغه‌های کوچک Brachycephalus ephippium در برزیل ویژگی عجیبی دارند. اسکلت بدن این قورباغه‌ها فلورسنت است و به آنها کمک می‌کند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 

دانشمندان معتقدند این قورباغه‌ها با استفاده از استخوان‌های درخشان خود سیگنال‌هایی برای همنوعان خود ارسال می‌کنند و یا به مهاجمان هشدار می‌دهند که سمی هستند.

 

محققان هنگام تحقیق درباره جفتگیری این قورباغه‌ها و با استفاده از تاباندن نور مافوق بنفش به پشت آنها متوجه اسکلت درخشان بدن آنها شدند.

 

البته پیش از این دانشمندان موجودات دیگری از جمله عنکبوت‌ها و پرندگانی با اسکلت‌های فلورسنت کشف کرده بودند.

 

«ساندار گوت» یکی از محققان دانشگاه نیویورک می‌گوید: انسان فقط زیر نور مافوق بنفش می‌تواند طرح‌های فلورسنت اسکلت این قورباغه‌ها را ببیند. آنها از این ویژگی برای ارسال سیگنال و برقراری ارتباط با قورباغه‌هایی از گروه خود یا هشدار به مهاجمان درباره سمی بودنشان استفاده می‌شود.

 

البته باید تحقیقات بیشتری روی رفتار این قورباغه‌ها انجام شود. هرچند تمام اسکلت بدن این قورباغه فلورسنت است اما فقط بخش‌هایی از آن که زیر پوسته‌ای نازک قرار دارد، قابل مشاهده است. در این بخش‌ها نبود سلول رنگدانه های تیره سبب می‌شود نور به آسانی از روی پوست آنها گذر کند. به عبارت دیگر ویژگی فلورسنت استخوان‌ها منعکس می‌شود.

 

این تحقیق در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------