۱۰ موجود اساطیری عجیب در فرهنگ هندوهااساطیر هندو، بدنه وسیع اساطیر و روایات سنتی مرتبط با آئین هندوئیسم است که موجودات عجیب و غریبی دربین آن‌ها دیده می‌شود.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از واندر لیست، حیوانات همیشه بخشی حیاتی از اساطیر هر منطقه‌ای بوده اند. این موجودات خیالی که بیشتر اوقات ترکیبی از کاراکتر‌ها و حیوانات مختلف هستند، گاهی نمادی از قدرت، زیبایی، تواضع، طمع، دانایی، ظلم و بسیاری نماد‌های دیگر هستند.

 

بسیاری از این جانوران اساطیری و افسانه‌ای به اندازه‌ای معروف و شناخته شده هستند که در ادبیات مدرن نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. اژد‌ها و اسب‌های تک شاخ بهترین مثال‌ برای اثبات این ادعا هستند. در اینجا با موجودات کمتر شناخته شده از اساطیر هندو آشنا خواهید شد.

 

یالی «Yali»

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

یالی معمولا به شکل موجودی به تصویر کشیده می‌شود که بخشی از آن مانند شیر، بخشی از آن شبیه فیل و از جهاتی نیز به اسب شباهت دارد. طراحی‌هایی از یالی به صورت گسترده در دیوار‌ها و ستون‌های معابد جنوب هند دیده می‌شود. طبق باور عموم، گفته می‌شود که این موجود، قدرت، سرعت و خوی وحشی شیر را دارد. به همین منظور آن را در ورودی معابد یا حتی خانه‌ها طراحی می‌کنند که شیطان را دور نگاه دارند.

 

ایراواتا

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

نام این موجود به معنای ساخته شده از آب است. ایراواتا نمادی از یک فیل ۴ سر است که به طور کامل سفید است و بال نیز دارد. بر اساس اساطیر هندو وقتی خدایان، اقیانوس‌ها را متلاطم می‌کند این موجود سر از آب بیرون می‌آورد. این موجود متعلق به ایندرا خدای آب در افسانه‌های هندو است. در این افسانه، هر چهار جهت یک نگهبان الهی دارد و هرکدام از این نگهبان‌ها از فیل به عنوان وسیله نقلیه استفاده می‌کنند. ایرواتا به نوعی رئیس این فیل‌ها محسوب می‌شود.

 

ماکارا

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

ماکارا یک کلمه سانسکریتی و به معنای «اژد‌های دریا» یا «هیولای دریایی» است. این موجود نیز مرکبی برای وارونا بود که در دین ودائی به خدای آسمان گفته می‌شود. او همچنین خدای آب، اقیانوس، قانون و جهان اموات است. ماکارا در برخی از دیوارنگار‌ها و مجسمه‌ها به با سر و فک یک کروکودیل، خرطوم فیل و دومی مانند طاووس نمایش داده می‌شود. این موجود در بین ۱۲ نماد زودیاک نیز دیده می‌شود.

 

گراندابروندا

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

گراندابروندا، یک پرنده خیالی در اساطیر هندو است. اعتقاد بر این است که این پرنده دو سر قدرت‌هایی جادویی دارد و می‌توان آن را در بسیاری از معابد در سراسر کشور هند دید. در اساطیر هند این موجود توسط ناراسیما خلق شد که بتواند در مقابل شیوا بایستد. گرانداروندا اکنون نیز در نماد‌های کارناتاکا، یکی از ایالت‌های جنوبی کشور هند دیده می‌شود.

 

ناواگونجارا

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

این موجود کله‌ی خروس، گردن طاووس، کمر شیر، دمی مثل مار و پایی شبیه فیل دارد. دیگر از پا‌های او نیز یکی مثل ببر و دیگری دست انسان است. از این موجود توسط کریشنا، از خدایان هندو استفاده می‌شد که به آرجونا، یکی از مبارزان در افسانه هندو آموزش دهد.

 

گارودا

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

گارودا به معنای عقاب است. این موجود سر و بال‌های یک عقاب را دارد و بقیه اعضای بدن او مثل یک انسان است، اما با این حال یک پرنده محسوب می‌شود. از این موجود در منابع مختلفی مثل رامایانا نام آورده شده است. گارودا مرکب «ویشنو» بوده است.

 

تیمینگیلا

موجود اساطیری عجیب ,اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون

در زبان سانسکریت، تیمی به معنای وال است و گیلا هم به هم قورت دادن است. تیمی گیلا یک موجود دریایی عظیم الجثه در اساطیر هندو است. گفته می‌شود این موجود به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند یک وال را به راحتی ببلعد. از این موجود هم در حماسه باستانی رامایانا و مهاباراتا که دو منظومه بزرگ حماسی هند را تشکیل می‌دهند، نام برده شده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------