خطر وقوع یک فاجعه زیست محیطی در کمین تالاب هورالعظیماخبار,اخبار اجتماعی,تالاب هورالعظیم

مشاور استاندار خوزستان در امور تالاب‌ها و سواحل، گفت: احتمال وقوع یک فاجعه زیست محیطی در تالاب هورالعظیم بر اثر آلودگی نفت و گاز ناشی از آبگرفتگی تاسیسات نفتی وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، احمد سواری، مشاور استاندار خوزستان در امور تالاب‌ها و سواحل، با اشاره به ورود حجم زیادی از سیلاب‌های کرخه به تالاب بین المللی هورالعظیم گفت: با توجه به اینکه درحال حاضر، تاسیسات نفتی مستقر در هورالعظیم در محاصره سیلاب هستند، احتمال آلودگی نفتی و فاجعه زیست محیطی در هورالعظیم وجود دارد.

 

وی به خارج شدن تعدادی از تاسیسات نفتی در هورالعظیم و یا حال خارج کردن آن‌ها از مدار بیان داشت: در صورتیکه آب به یکی از این تاسیسات وارد شود، به طور قطع مقادیر زیادی نفت وارد تالاب می‌شود.

 

سواری به احداث دایک حفاظتی در اطراف بعضی از تاسیسات نفتی اشاره و تصریح کرد: این سیل بند‌ها آنقدر قوی و بلند نیستند که جلوی سیلاب فزاینده را بگیرند؛ از سوی دیگر به دلیل شکافتن برخی از جاده‌ها امکان دسترسی به تاسیسات و تحکیم سیل بند‌ها وجود ندارد.

 

مشاور استاندار خوزستان در امور تالاب‌ها و سواحل با بیان اینکه مستندات تهیه شده و گزارش آن در آینده ارائه می‌شود، اذعان داشت: ما به دنبال ورود آب به هورالعظیم بودیم، اما اکنون تالاب دیگر جایی برای آب ندارد؛ تاسیسات نفتی نیز اگر چه ثروت ملی است، اما اکنون حفاظت از تالاب اهمیت دارد، چون اگر نفت وارد تالاب بشود یک فاجعه زیست محیطی رقم می‌خورد.

 

احمد سواری در ادامه افزود: خطر تاسیسات نفتی فقط ورود آلودگی نیست، بلکه احتمال انفجار و تصاعد گاز‌های سمی و خطرناک وجود دارد که این را با مسئولان استان و شرکت‌های نفتی مطرح کردم.

 

۷۰ درصد تالاب هورالعظیم آب دارد

وی همچنین با اشاره به بازدید خود در روز‌های اخیر از تالاب هورالعظیم اظهار کرد: هم اکنون بیش از ۷۰ درصد هورالعظیم پرآب شده و با شکاف‌هایی که در جاده‌های موجود در هور ایجاد شده، تبادل آبی میان حوضچه‌های یک و ۲ و بین حوضچه‌های ۲ و ۳ وجود دارد، اما حوضچه شماره ۵ آب کمتری دارد، عمق آب در آن به کمتر از یک متر می‌رسد و در نزدیکی طلاییه و یادمان شهدا تقریبا آبی وجود ندارد.

 

سواری بیان داشت: در حوضچه شماره ۳ و ۴ هورالعظیم، تاسیسات نفتی در محاصره آب هستند، به ویژه تاسیسات میدان نفتی یاران که در قسمت عمیق آب قرار دارند و ممکن است وارد شدن آب به تاسیسات مشکل ساز شود، اما در حوضچه شماره ۵ تاسیساتی وجود دارد که کمتر محاصره شده اند.

 

وی در ادامه افزود: نگرانی کنونی ما، ورود آب به حوضچه شماره ۵ و نفوذ آب به تاسیسات نفتی است و به مسئولان اعلام کردیم که از ورود آب بیش‌تر به این حوضچه جلوگیری کنند، این در حالیست که هم اکنون از کانال شهید چمران، کانال اقبال، زهکش‌های EMD و CMD و کانال آب به این حوضچه تخلیه می‌شود و گفته شده که از بخش عراقی هورالعظیم نیز آب به این بخش در حال تخلیه است.

 

مشاور استاندار خوزستان در امور تالاب‌ها و سواحل تصریح کرد: جلسه‌ای با شرکت‌های نفتی داشتیم، اما سطح آب در حال افزایش است و تنها کاری که اکنون انجام می‌دهند این است که تاسیسات را از مدار خارج کنند تا آلودگی و خطر تلفات مالی و جانی احتمالی کمتر شود.

 

احمد سواری با ارایه ۳ پیشنهاد برای کاهش خطر فاجعه احتمالی نشت نفت در هورالعظیم، اذعان داشت: از ورود آب به کانال شهید چمران جلوگیری شود؛ هم اکنون زمین‌های زیادی در اطراف تالاب کاملا خشک است و می‌توان این سیلاب‌ها را در بیابان‌های اطراف تالاب مثل دیمه و یا جفیر پخش کرد یا به کانون‌های گرد و غبار هدایت کرد.

 

این مقام مسئول بیان کرد: مساحت باقیمانده تالاب نباید آبگیری شود، زیرا علاوه بر تهدید تاسیسات نفتی، روستا‌ها و شهر‌هایی مثل رُفیّع در خطر هستند که برگشت آب دارند و برای حفاظت از آن‌ها آبگیری در همین حد کافی است.

 

سواری با تاکید بر حفاظت بیش‌تر از تاسیسات نفتی، گفت: مشاهدات نشان می‌دهد که عملیات برای محافظت از تاسیسات کم است.

 

وی با اشاره به تخریب جاده‌های موجود در تالاب در چندین نقطه، اظهار داشت: مصالح را باید به هر طریقی به سیل بند‌های تاسیسات منتقل و آن‌ها را تقویت کنند تا از فاجعه احتمالی زیست محیطی جلوگیری شود.

 

احمد سواری پیشنهاد دیگر را هدایت آب به سمت تالاب مصنوعی ناصری بیان کرد و افزود: این سیلاب نعمتی است که می‌توانیم از آن برای شست و شوی بلور‌های نمکی و شوری تالاب ناصری استفاده کنیم؛ به این ترتیب این شوری از طریق اروندرود به خلیج فارس منتقل خواهد شد.

 

تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار دارد که یک سوم آن در ایران (با وسعت حدود ۱۳۰ هزار هکتار) و دو سوم آن در عراق است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------