زمان ثبت نام در مدارس مشخص شد/ والدین پول اضافه به غیرانتفاعی‌ها ندهنداخبار,اخبار اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: ثبت نام دانش‌آموزان در دوره ابتدایی از نیمه اول خرداد و در متوسطه اول و دوم از نیمه اول تیرماه خواهد بود.

به گزارش فارس، محمد اعتدادی در نشست خبری مسؤولان اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار کرد: ثبت نام دانش‌آموزان در دوره ابتدایی از نیمه اول خرداد و در متوسطه اول و دوم از نیمه اول تیرماه خواهد بود، سن ورود به پایه اول ابتدایی شش سال تمام، در پایه هفتم حداکثر ۱۵ سال و در پایه دهم ۱۸ سال است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: هیچ‌کدام از مدارس اعم از عادی، هیأت‌امنایی و شاهد به‌جز حق بیمه و وجه کتب درسی نباید هزینه‌ای از والدین دریافت کنند، دریافت هزینه در مدارس استعدادهای درخشان و غیرانتفاعی نیز مطابق ضوابط اعلام‌شده خواهد بود.

 

وی خاطرنشان کرد: به مدیران تأکید کرده‌ایم که حتی تقاضای پرداخت هزینه نکنند اما از خانواده‌ها خواهشمندیم در کنار در کنار سرانه ناچیزی که از سوی دولت پرداخت می‌شود به مدارس در اداره امور کمک کنند، پرداخت سرانه از اعتبار از محل اعتبارات ملی است و اداره کل آموزش و پرورش نقشی در آن ندارد.

 

هزینه مواد مصرفی هنرستان‌ها بر عهده والدین است

اعتدادی تصریح کرد: هزینه‌ هنرستان‌ها به‌قدری زیاد است که از عهده آموزش و پرورش خارج شده و اولیا باید هزینه مواد مصرفی را بدهند و ما صرفاً تجهیزات را تأمین می‌کنیم، اگر آموزش در هنرستان‌ها مناسب نباشد دانش‌آموز از کار مهارتی سرخورده می‌شود، با توجه به سه ساله شدن هنرستان‌ها 5 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات متناسب با نیاز هنرستان‌ها هزینه شد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان عنوان کرد: سال تحصیلی و در حالی آغاز کردیم که با کسری ۱۳ هزار نیرو مواجه که این کمبود با به‌کارگیری ۵ هزار نیروی بازنشسته استفاده از ۱۱۰۰ معاون و مربی بهداشت در کلاس‌ها و استفاده از نیروهای رسمی بیشتر از موظفی ۲۴ ساعته به‌عنوان نیروی حق‌التدریس جبران کردیم، کسری نیرو با بازنشسته شدن سه هزار فرهنگی دیگر در سال آینده به ۱۶ هزار نفر خواهد رسید.

 

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون مدارس خاص گفت: دانش‌آموزی که در مدارس خاص یا استعدادهای درخشان ثبت نام می‌کند باید شرایط خاصی داشته باشد، برای برقراری عدالت آموزشی دبیرانی که نیمی از وقت خود را در مدارس خاص سپری می‌کنند باید نیمی از وقت خودشان را در مدارس عادی تدریس کنند.

 

فرزندان مدیرکل آموزش و پرورش در مدارس عادی دولتی درس می‌خوانند

 

اعتدادی بیان کرد: این‌که گفته می‌شود مردم به دلیل کیفیت پایین مدارس دولتی فرزندانشان را به مدارس غیرانتفاعی می‌فرستند را قبول ندارم و ظرفیت بسیاری از مدارس دولتی در روزهای اول ثبت نام تکمیل می‌شود که نشان صحیح نبودن این تصور دارد، فرزندان خودم در نزدیک‌ترین مدرسه عادی دولتی به محل سکونتم تحصیل می‌کنند و آن‌ها را حتی به مدارس نمونه دولتی هم نبرده‌ام.

 

شهریه مدارس غیرانتفاعی مشخص است

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در تشریح نحوه تعیین شهریه گفت: 2200 مدرسه و پیش‌دبستانی، 1100 آموزشگاه علمی آزاد، 75 مدرسه آموزش از راه دور و 150 مدرسه هیأت‌امنایی زیر نظر اداره مشارکت‌های استان فعالیت می‌کنند، والدین می‌توانند برای اطلاع از شهریه مصوب هر مدرسه به آدرس اینترنتی  www.mosharekatha.ir مراجعه و هرگونه مغایرت را به این اداره گزارش کنند.

 

وی افزود: شهریه مصوب برای کلاس‌های درسی و فوق‌برنامه درسی است و شامل کلاس‌های فوق‌برنامه غیردرسی و خدمات جانبی نمی‌شود اما مدرسه موظف است تمام هزینه‌ها را به اطلاع خانواده‌ها برساند، سیاست آموزش و پرورش کم کردن مدارس خاص است و در همین راستا آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی متوسطه اول حذف شد اما برندسازی مدارس خاص که طی 20 سال نهادینه‌شده را نمی‌توان یکی‌دوساله از بین برد.

 

اعتدادی با تأکید بر اینکه مدرسه به محوری به معنای مدیر محوری نیست تصریح کرد: شعار مدرسه محوری که از سال ۷۶ داده می‌شد، اخیراً به‌صورت عملیاتی در دستور کار اداره کل قرار گرفته تا والدین و مدیران در مدیریت هرچه بهتر مدرسه با یکدیگر همکاری کنند و برنامه‌های خلاق را با نظارت آموزش و پرورش در مدارس به اجرا درآورند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به این‌که به دلیل مشکلات مالی نتوانسته‌ایم مطالبات متولیان مدارس را پرداخت کنیم، افزود: تعدادی از مدارس به‌صورت قرارداد با اشخاص به اداره آموزش و پرورش داده‌شده و گروه دیگر نیز مدارسی هستند که متعلق به اداره اوقاف است، در حال حاضر سه میلیارد تومان بدهی به مدارس اوقافی داریم اما هیچ مدرسه‌ای اوقافی دستور تخلیه نداشته است.

 

کلاس‌هایی که خطرسازند

وی یادآور شد: 89 مدرسه و 700 کلاس خطرآفرین در استان وجود دارد و 9 هزار و 486 کلاس باید تخریب و بازسازی شوند، بر اساس آخرین گزارش اداره نوسازی مدارس 3 درصد مدارس نیاز به استانداردسازی سیستم گرمایشی دارند و سیستم گرمایشی 11 هزار و 210 کلاس ایمن‌سازی شده است، 2 هزار و 70 کلاس دو نوبته در استان داریم که خیرین کمک می‌کنند تا کسری فضای آموزشی جبران شود.

 

اعتدادی عنوان کرد: در حال حاضر تعداد 479 هزار و 49 نفر دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی، 208 هزار و 442 نفر در مقطع متوسطه اول و 178 هزار و 285 نفر در متوسطه دوم در حال تحصیل هستند و با اضافه شدن 5 هزار و 53 دانش‌آموز استثنایی، دانش‌آموزان از راه دور و پیش‌دبستانی‌ها این تعداد به بیش از 920 هزار نفر می‌رسد، 52 هزار و 860 دانش‌آموز اتباع در ایران تحصیل می‌کنند که 70 درصد آن‌ها در مقطع ابتدایی هستند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان بابیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم 64 هزار دانش‌آموز کلاس اولی سال آینده به مدرسه بروند، بیان کرد: متولدین نیمه دوم 91 و نیمه اول 92 باید برای کلاس اول ابتدایی ثبت نام کنند، هیچ دانش‌آموز مستمع آزادی در پیش‌دبستانی‌ها نخواهیم داشت و هر دانش‌آموزی که به حداقل سن پایه اول رسیده نمی‌تواند در پیش‌دبستانی‌ها ثبت نام کند.

 

وی با اشاره به طرح انسداد مبادی بی‌سوادی اظهار کرد: در استان 4 هزار و 804 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل داریم که 182 نفر از آن‌ها به مدرسه آورده شدند و 2 هزار و 724 نفر نیز فاقد هرگونه سابقه در سامانه سناد هستند.

 

اعتدادی در تشریح چگونگی ثبت نام در مدارس شاهد عنوان کرد: جامعه هدف این مدارس خانواده شهیدان و ایثارگران است و اگر ظرفیت خالی وجود داشته باشد فرهنگیان و عموم مردم مطابق امتیازات ثبت نام خواهند شد، ثبت نام در این مدارس از طریق سامانه سجا انجام می‌پذیرد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان تأکید کرد: ثبت نام در این سامانه مطابق برنامه زمانی اعلام‌شده است و والدین دانش‌آموزان مقطع ابتدایی 17-1 خرداد، متوسطه اول 14-1 تیرماه و متوسطه دوم 21-5 تیرماه می‌توانند با مراجعه به این سامانه نسبت به ثبت شخصت جهت رتبه‌بندی اقدام کنند.

 

ثبت سفارش کتاب درسی همه مقاطع اینترنتی شد

وی بیان کرد: به‌منظور نظارت برخط بر توزیع کتاب در مدارس، شفافیت مالی و کاهش نگرانی خانواده‌ها در دریافت کتاب، وزارت آموزش و پرورش اقدام به ثبت سفارش کتاب‌های مقاطع ابتدایی، متوسطه نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش و کتب تکمیلی استعدادهای درخشان در متوسطه اول کرده است.

 

اعتدادی ادامه داد: در همین راستا دانش‌آموزان پایه‌های دوم تا ششم ابتدایی، یازدهم و دوازدهم فنی و حرفه‌ای، کاردانش، متوسطه نظری و دانش‌آموزان هشتم و نهم مدارس استعدادهای درخشان باید از تاریخ 20 فروردین تا 20 خرداد، دانش‌آموزان پایه‌ اول 23 تیر تا 5 شهریور و دانش‌آموزان پایه هفتم استعدادهای درخشان و دهم فنی و حرفه‌ای و متوسطه دوم نظری از 23 تیر تا 16 شهریور نسبت به ثبت سفارش در سامانه اقدام کنند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: تحویل کتاب‌ها هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی خواهد بود و اگر دانش‌آموزی نیاز به اصلاح اطلاعات در سامانه داشت می‌تواند از تاریخ 1 مرداد تا 16 شهریور تغییرات موردنیاز را اعمال نماید، اگر در منطقه‌ای والدین قادر به ثبت سفارش نباشند مدیر مدرسه می‌تواند به‌صورت گروهی ثبت سفارش کند اگرچه توصیه بر ثبت سفارش فردی در سامانه است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------