جزئیات تخصیص آب برای کشت تابستانه کشاورزان اصفهانیاخبار,اخبار اجتماعی

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان اصفهان گفت: با برگزاری جلسه در وزارت نیرو، مقرر شد حداقل ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب در پایان سال آبی شهریور ماه برای کشت پاییزه ۹۹-۹۸ در سد زاینده‌رود باقی بماند.

اسفندیار امینی در گفت‌وگو با تسنیم، پیرامون اینکه حدود 350 تا 370 میلیون مترمکعب آب برای حقابه صیفی کاری کشت تابستانه کشاورزان و باغات حوضه زاینده‌رود اختصاص داده می‌شود، اظهار داشت: در نوزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز زاینده‌رود مقرر شد با رعایت نیازها و تخصیصات شرب، صنعت، دیگر بخش‌ها و اطمینان برای کشت پاییزه در سال آبی آینده بخشی از آب نیز برای کشت صیفی در تابستان برای کشاورزان از سد زاینده‌رود رهاسازی شود.

 

وی افزود: با برگزاری این جلسه در وزارت نیرو، مقرر شد حداقل 450 میلیون مترمکعب آب در پایان سال آبی شهریور ماه برای کشت پاییزه 99-98 در سد زاینده‌رود باقی بماند.

 

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان اصفهان درباره زمان رهاسازی آب مورد نیاز برای کشت تابستانه، بیان کرد: پس از تشکیل جلسه کمیته 15  نفره صنف کشاورزی شهرهای حوضه زاینده‌رود با حضور نمایندگان جهادکشاورزی و آب منطقه‌ای و بررسی نحوه توزیع و برنامه‌ریزی برای حفاظت آب زمان دقیق تخصیص آب اعلام خواهد شد.

 

وی با اشاره به بارش‌های مطلوب در سرشاخه‌های زاینده‌رود، گفت: سال گذشته کمترین بارندگی را در طول 52 سال گذشته داشتیم، امسال وضعیت بارش‌ها بهتر بود اما به این معنا نیست که مشکل کم‌آبی استان اصفهان رفع شده است.

 

امینی با بیان اینکه با وجود بارش‌های مطلوب امسال هنوز نتوانسته‌ایم حق‌آبه تالاب گاوخونی و محیط زیست که برای عموم مردم است به طور کامل تامین کنیم، اظهار داشت: توصیه‌ می‌کنم کسانی که در بالادست رودخانه به هر شکلی از طریق انهار سنتی و یا پمپاژ‌ها آب برداشت می‌کنند ملاحظاتی داشته باشند.

 

وی ادامه داد: متاسفانه در سنوات گذشته مشاهده کردیم که شهرها و روستاهای بالادست و پایین دست به دلیل دسترسی همیشه به آب بسیار زیادتر از حد مجاز و نیازشان برداشت‌هایی داشته‌اند و از آنجا که آب زاینده‌رود برای عموم شهروندان است باید همه در حفظ آن تلاش کنند.

 

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان اصفهان با توصیه به بخش‌های صنایع سبک و سنگین و افرادی که پمپاژ آب و حتی آنهایی که چاه‌هایی در حریم رودخانه دارند، بیان کرد: در حال حاضر درصد بسیاری از آب متاسفانه در مسیر انتقال دچار هدررفت می‌شود که این امر بیشتر نفوذ در آب خوان‌ها و به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از طریق چاه‌ها است که باید حتما رعایت شود.

 

وی افزود: اگر حفظ و رعایت مصرف آب توسط تمام بخش‌ها، مردم و کشاورزان رعایت نشود آبی که تابستان در نظر گرفته‌ایم تا به انتهای رودخانه، شهر ورزنه برسانیم حتما آنها دچار آسیب خواهند شد.

 

امینی با بیان اینکه افرادی که در بالادست شهر اصفهان هم بند زده‌اند و موانعی را در بستر رودخانه ایجاد کردند باید توصیه‌ها را اجرایی کنند، گفت: در مباحث مصارف خانگی، شهری، بهداشتی، فضای سبز و کشاورزان باید نهایت دقت را در مصرف آب داشته باشند و با تغییر نوع گیاه برای فضای سبز و حتی صنایع مکانیزم که برای 50 تا 60 سال گذشته مستقر شده با توجه به نیاز آبی جایگزین کنند.

 

وی با بیان اینکه طرح‌های آبیاری نوین در منطقه اصفهان اجرا می‌شود، افزود: روش‌های نوین آبیاری در مصرف آب کمک شایانی می‌کند و این طرح‌ها می‌تواند در سایر نقاط استان اجرایی شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------