X

آخرین اخبار جامعه


حق بیمه تامین اجتماعی,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی

اعلام دستمزد مبنای کسرحق بیمه در سال ۱۴۰۰ + جزییات

طی بخشنامه ای از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، دستمزد مبنای کسرحق بیمه در سال ۱۴۰۰صادر و به تمامی واحدهای اجرایی این…

شکستن درب حرم حضرت معصومه (س) و امام رضا در اعتراض به تعطیلی حرم!اخبار,اخبار اجتماعی,شکستن درب حرم حضرت معصومه

تعدادی از مردم بدون تبعیت از قانون، درب ورودی حرم حضرت معصومه (س) را برای جلوگیری از تعطیلی حرم مطهر شکستند.

 

واکنش حوزه علمیه به هتک حرمت ساحت حرم کریمه اهل بیت(س)

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به هتک حرمت ساحت قدسی حرم کریمه اهل بیت(س) واکنش نشان داد.

 

به گزارش ایسنا، بیانیه مرکز مدیریت حوزه علمیه در باب اتفاقات پیش آمده در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها و هتک حرمت حرم مطهر به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 الحَمدُ لله الّذی جَعَلَ ولایة مُحمّد و آل مُحمّد طِیباً لِخَلْقِنَا وَ طَهَارَةً لِأَنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا

 

حوزه‌های علمیه با تأسی به رهبری معظم و مراجع عظام (دامت برکاتهم) از آغاز بر اهمیت تنظیم همه امور و برنامه‌ها براساس دیدگاه‌ها وتوصیه‌های کارشناسان و متخصصان و مسئولان محترم تاکید داشته است، حوزه و بزرگان و نهادهای آن در این زمینه پیشگام و همراه و هماهنگ  بودند و برخلاف برخی نظرات کج‌اندیشانه و شبهه افکنی‌های مغرضان و بیگانگان روحانیت و حوزه در همه مسائل کمک‌کار  و همراه تصمیمات قانونی، تخصصی و کشوری بوده و خواهد بود که این اصل همچنان استمرار خواهد داشت.

 

و اما اکنون که چالش ویروس کرونا و کووید ۱۹ به ابتلائی عالمگیر تبدیل شده و ایران عزیز و شهر مقدس قم نیز با این بلیّه مواجه گردیده، روشن است که محوریت توأم با عقلانیت و معنویت در پشت سر گذاردن این ایام کرونایی مهم‌ترین اصلی است که نباید فراموش شود و یا مورد کم‌توجهی قرار گیرد.

 

حرم کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها قرن‌ها است که ملجاء و پناه شیعیان و مسلمانان جهان و به ویژه مجاوران حضرتش بوده است و خدمت به این آستان با کرامت مدال افتخاری برای اهالی ولایت‌مدار قم و علمای معظم آن است.

 

خادمانی که در خلال قرون برای حفظ حریم این حرم و نشر معارف این خاندان شریف از هیچ جانفشانی و کوششی دریغ نکرده‌اند.

 

اما بدون شک هیچ موضوعی نمی‌تواند بهانه‌ای برای هتک حرمت این حریم کبریایی باشد و هرچند که برای مومنین بسته بودن درب این بارگاه سخت و جانکاه است ولی مجاهده مدبرانه، عمل به تکالیف عقلی و شرعی در سایه صبر مومنانه، دعا و کوشش همه‌جانبه چون همیشه راهگشا و حلال مشکلات خواهد بود.

 

حال که بدخواهان و دشمنان  میهن و انقلاب و اسلام عزیز در این آزمون بدترین امتحان را دادند و در این شرائط بی‌رحمانه این بلا را به کارزاری اعتقادی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مبدل کرده‌اند و با انجام اقداماتی افراط گرایانه و به دور از عرف شریعت درصدد ضربه زدن به ملت و انقلاب برآمده‌اند بدانند که چهره دشمنان و منافقان آشکارتر خواهد شد و ملت بزرگ ما و سپاه عظیم بهداشت و درمان و نیروهای مردمی و بسیجی و نیروهای مسلح و همه قشرهای اجتماعی، باردیگر در این صحنه پیروز و درخشان خواهند بود.

 

با نهایت تضرع و التجا و توسل به آستان ملکوتی حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین رفع بلا و ابتلا از همه انسانها، مسلمانان جهان و شیعیان و محبان امیر المومنین را در این ماه پر فضیلت از خداوند منان خواهانیم.

 

مرکز مدیریت حوزه های علمیه

قم مقدسه

 

مازنی: شکستن حرمت حریم اهل بیت(ع) نماد ⁧جهل مقدس⁩ است

احمد مازنی در حساب توییتری خود نوشت: ‏شکستن حرمت حریم اهل بیت (ع) نماد ⁧ جهل مقدس⁩ است. ‏اما متولیان امر کجا بودند که نتوانستند از تجاوز عده‌ای با رفتار وحشیانه جلوگیری کنند؟

 

مرتضی جوادی آملی: با کسانی که درب های حرم حضرت معصومه را شکسته اند باید بر اساس قانون برخورد کرد

جماران نوشت: یک استاد حوزه و دانشگاه معتقد است باید با افرادی که به نام زائر، درب های حرم حضرت معصومه را شکسته اند برخورد قانونی صورت بگیرد و نهادهای ذی ربط در این رابطه عمل کنند، چرا که کار از حوزه فرهنگی خارج شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی در گفت و گو با خبرنگار جماران ، گفت: ما تا زمانی که مباحث فکری و فرهنگی مطرح است می توانیم حرف بزنیم و اظهار نظر کنیم، اما وقتی به چنین مرحله ای می رسد اظهار نظرهای ما خیلی موثر نیست و باید بر اساس نظام قانونی اقدام شود.

 

وی با بیان اینکه کار روحانیون در حوزه مباحث فرهنگی و دینی است افزود: اظهار نظرهای ما اکنون نمی تواند فایده داشته باشد. چون وقتی این افراد از مرز قانون گذشته اند، صحبت های فکری و فرهنگی نمی تواند کاری کند.

 

این استاد حوزه علمیه گفت: باید با چنین مسائلی به طور قانونی برخورد شود. گاهی اوقات این رفتارها بر اساس جهل است و گاهی بر اساس غرض ورزی. البته بیشتر اینها حمل بر جهل و نبود آگاهی نسبت به مواضع دینی و جایگاه های مشرفه است. فکر می کنم این مرحله از حد گفت و گو و کار فرهنگی خارج شده است و لازم است که نهادهای ذی ربط مداخله کنند.

 

جوادی آملی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و فراگیر شدن آن در کشور افزود: آنچه ما باید به آن بیشتر توجه کنیم این است که برای رفع بلیّه ی فراگیری که به همه اقشار و همه افراد در همه سطوح آسیب و ضرر وارد کرده، باید یک اراده جمعی وجود داشته باشد. همه اقشار و نهادها نیز باید کمک کنند که با این بلیه به درستی مقابله شود. اکنون همه شخصیت ها از جمله مراجع در این رابطه اظهار نظر کرده و رهبری نیز سفر نوروزی سالانه به مشهد را لغو کرده اند. این نشان دهنده آن است که باید با یک برنامه خردمندانه تر پیش رفت. این کار اتفاقی است که همه کشور را توانسته به یک امتحان و آزمون همگانی مبتلا کند.

 

واکنش مطهری به هتک حرمت حرم حضرت معصومه (س)؛ بازداشت و مجازات شوند

به گزارش ایسنا، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به هتک حرمت ساحت حریم کریمه اهل بیت در توییتی نوشت: «افراد جامدفکری که در اعتراض به بسته‌شدن درب حرم حضرت معصومه به آنجا هجوم بردند و درب را شکستند باید بازداشت و مجازات شوند، هم به خاطر کمک به شیوع ویروس کرونا و هم به دلیل ایجاد وهن برای اسلام و شیعه. آنها یاد خوارج را زنده کردند.»

 

گزارش از فضای شهر قم بعد از تعطیلی حرم حضرت معصومه(س)/ اعتراض اقشار مردم به قانون‌شکنی عده‌ای محدود

ایلنا نوشت: عصر امروز دو شنبه ۲۶ اسفندماه، بالاخره مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در قم اجرایی شد و در نامه‌ای با امضای بهرام سرمست استاندار قم، حجت‌الاسلام سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه(س) و حجت‌الاسلام رحیمیان تولیت مسجد جمکران، تعطیلی حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران اعلام رسمی و پیرو آن درب‌های حرم حضرت معصومه(س) بسته شد.

 

به فاصله بسیار کمی از زمان بسته شدن درب‌های حرم حضرت معصومه(س)، اما عده‌ای بسیار محدود و انگشت‌شمار با بی‌توجهی به قانون، اقدام به شکستن گوشه‌ای از درب ساعت حرم حضرت معصومه(س) کردند و به این ترتیب موجب هتک حرمت این حرم شدند؛ اقدامی که موجب ناراحتی اقشار مختلف مردم شد.

 

چند نفری از این قانون‌شکنان با ادعای اینکه ما دوستدار حضرت معصومه(س) و خاندان پیامبر هستیم، به مسئولانی که تصمیم تعطیلی حرم حضرت معصومه(س) اهانت کردند؛ قانون شکنانی که گفته می‌شود طرفداران جریان شیرازی در قم هستند.

 

در کنار این جمع اندک قانون شکن، اما اقشار مختلف مردم که از اقدامات این قانون‌شکنان در هتک حرمت حرم حضرت معصومه(س) ناراحت بودند، تأکید داشتند: اگرچه ما هم از بسته شدن درب‌های حرم حضرت معصومه(س) ناراحت هستیم، اما از مسئولان بابت تعطیلی حرم مطهر تشکر می‌کنیم چرا که باید از شیوع کرونا جلوگیری کرد.

 

برخی از کسبه اطراف حرم حضرت معصومه(س) به خبرنگار ایلنا گفتند: این حرم مطهر پناهگاه دوستداران اهل بیت(ع) است اما وقتی کارشناسان امور بهداشت و درمان کشور، هشدار می‌دهند هر نوع تجمعی، موجب شیوع ویروس کرونا و انتقال به دیگران می‌شود، اقدام به تعطیلی حرم، کاری عقلانی و منطقی است تا انشاءالله شاهد ریشه‌کن شدن کرونا ویروس باشیم و این در حالی است که اقدام صورت گرفته در بستن درب حرم با توجه به رعایت مسائل بهداشتی تاکنون مورد مخالفت مراجع و علما قرار نگرفته است.

 

مقام معظم رهبری هم روز گذشته در سخنانی صریح تأکید کردند که "تدابیر ستاد ملی برای جلوگیری از شیوع کرونا، لازم‌الاجراست" اما حالا تعدادی بسیار محدود و انگشت شمار در شهر قم، با قانون شکنی در مقابل تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا برای تعطیلی حرم حضرت معصومه و اعلام رسمی آن توسط استاندار قم و تولیت حرم حضرت معصومه(س) ایستاده و حتی اقدام به هتک حرمت حرم حضرت معصومه(س) کردند.

 

در اوایل شیوع کرونا ویروس در ایران هم، افرادی با حضور در حرم حضرت معصومه(س) در قم و همچنین حرم امام رضا(ع) در مشهد، اقدام به لیس زدن ضریح این حرم‌ها کردند که از این اقدام‌شان فیلم هم گرفته و در فضای مجازی پخش شد؛ اقدامی که بلافاصله موجب سوءاستفاده دشمنان اسلام و انقلاب شد که بلافاصله این اقدام با واکنش منفی اکثریت مردم مواجه شد و متعاقب آن، این افراد با برخورد قانونی روبرو شدند البته در جریان این اقدام نامتعارف هم رد پای جریان شیرازی مشهود بود.

 

گروهی معترض در ورودی‌های حرم مطهر رضوی تجمع کردند

ایرنا نوشت: گروهی در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر حدود نیمه شب امشب (دوشنبه) در اعتراض به بسته شدن حرم مطهر رضوی با هجوم به ورودی باب الجواد (ع) و چند ورودی دیگر خواستار ورود به این حرم مطهر شدند.

 

این افراد که مخالف بسته شدن حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) بودند ضمن درگیری مختصر با ماموران با فحاشی و الفاظ رکیک آنان را مورد خطاب قرار دادند اما با حضور نیروی انتظامی متفرق شده و موفق به ورود به حرم مطهر رضوی نشدند.

 

یک منبع آگاه گفت: ۲ تا سه جریان هستند که از ابتدا تاکید داشتند حرم حضرت امام رضا (ع) حتما باید باز باشد و اکنون مشخص نیست که حضور امشب این افراد تعمدی بوده یا بدون اطلاع به حرم آمده بودند.

 

وی افزود: مقرر شده است صبح فردا نشستی با هیات های مذهبی در استانداری پیرامون این موضوع برگزار شود. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی