آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,حج عمره

حج عمره و زیارت همچنان تعطیل است/ مساجد در عربستان بازگشایی شدند

رسانه های خارجی از بازگشایی مساجد در عربستان سعودی و تداوم ممنوعیت حج عمره و زیارت در این کشور خبر دادند. به گزارش مهر به…


گنبد مسجد امام اصفهان پس از 9 سال از حصار داربست‌ها خارج می‌شوداخبار,اخبار اجتماعی,گنبد مسجد امام اصفهان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از پیشرفت 90 درصدی مرمت گنبد مسجد امام اصفهان و اتمام عملیات مرمت این گنبد در سال 1399 خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون اله‌یاری اظهار داشت: مرمت گنبد مسجد امام اصفهان پس از طبله کردن کاشی‌ها از سال ۱۳۸۹ آغاز شد و با توجه به حجم، ابعاد و عظمت این گنبد که از سطح پشت بام تا بخش فوقانی گنبد دارای بیش از ۳۰ متر ارتفاع بوده و دارای ۱۶ ترک (بخش) و بیش از ۵۰۰ هزار قطعه کاشی است، کارشناسان پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدند که سطوح زیر گنبد دچار آسیب شده، لذا آسیب‌های وارده به سطوح زیرین و همچنین جدا شدن کاشی‌ها از ملاط‌ها باعث شد تا عملیات مرمت این گنبد عظیم از سال ۱۳۸۹ آغاز شود.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان خاطر نشان کرد: تا سال ۱۳۹۳ کمتر از ۲ ترک این گنبد مرمت شده بود، اما در طی ۵ سال گذشته نزدیک به ۱۲ ترک آن مرمت شد.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر با اتمام ۹۰ درصد از عملیات مرمت این گنبد تا پایان فروردین ماه امسال، عملیات مرمت بخش‌های پایانی این گنبد از نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و امیدواریم در سال ۱۳۹۹ مرمت ترک‌های پانزدهم و شانزدهم به اتمام رسیده و گنبد عظیم مسجد تاریخی امام(ره) پس از ۹ سال از حصار داربست‌ها خارج شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------