ابتکار: جزیره آشوراده واگذار نشده استاخبار,اخبار اجتماعی ,سازمان حفاظت محیط زیست

 

اخبار اجتماعی - ابتکار: جزیره آشوراده واگذار نشده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: واگذاری آشوراده اصلا اتفاق نیفتاده است و دولت اجازه واگذاری عرصه های طبیعی را ندارد.

خانم ابتکار در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: بر اساس قانون، دولت می تواند با مطالعات صورت گرفته و به طور خیلی محدود و به شرط آنکه طبیعت آسیب نبیند اجازه برخی از فعالیت ها را به سازمان محیط زیست بدهد.

وی با بیان اینکه قبلا نیز این کارها سابقه داشته است، گفت: عمده فعالیت ها، گردشگری طبیعی است و به حضور گردشگران و دوست‌داران طبیعت مربوط می‌شود.

ابتکار با بیان اینکه این نوع فعالیت ها به هیچ عنوان مخرب نیست، افزود: با مطالعات صورت گرفته، بخش هایی از منطقه آشوراده برای حفاظت مطلق تعریف شد که هیچگونه دخل و تصرفی در آن اتفاق نخواهد افتاد و محدوده های دیگری نیز به عنوان گردشگری گسترده و متمرکز انتخاب شد.

وی گفت: در تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی، اجازه داده می شود که در 10 درصد از مساحت منطقه آشوراده به صورت گردشگری گسترده فعالیت هایی انجام شود.

ابتکار افزود: این فعالیت‌ها در چارچوب مطالعه و با حداقل‌ آسیب به طبیعت است و اجازه دخل و تصرف سنگین و ساخت و ساز گسترده تحت هیچ شرایطی داده نمی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امکان واگذاری در عرصه های طبیعی وجود ندارد و فقط با مالکیت دولت فعالیت‌هایی در آن انجام می شود.

ابتکار درباره اینکه همین 10 درصد نیز به طبیعت آسیب می زند، افزود: حفاظت خوب از مناطقی مانند آشوراده الزاماتی دارد که یکی از آنها همکاری مردم همان منطقه است.

وی با بیان اینکه مردم و بخش خصوصی باید در حفاظت از محیط زیست سهیم باشند، اضافه کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا 70 درصد منطقه حفاظت شده را بخش خصوصی اداره می کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با اعتبارات محدود دولت، حفاظت به طور مطلق خیلی کارآمد نیست و دولت باید نظارت، سیاست گذاری و کنترل کند.

ابتکار افزود: ضوابط و استانداردها به ما توصیه می کند که گردشگری طبیعی را در مجموعه های گردشگری اجرا کنیم و اجازه ندهیم به بهانه حفاظت، حضور و استفاده مردم محدود شود.

وی درباره اینکه پیشتر نیز افرادی مخالف اجرای این طرح بودند، گفت: در گذشته با اقدامات خلاف، واگذاری در حال اتفاق بود اما هم اکنون چنین چیزی نیست و فقط تفاهم بین دو دستگاه دولتی برای اجرای طرح گردشگری مبتنی بر مطالعات است. 

اخبار اجتماعی - واحد مرکزی خبر

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------