ابتکار: گزارشی از ریزگردهای هسته‌ای نداریماخبار,اخبار اجتماعی ,بسته شدن آب زاینده‌رود

ابتکار در پاسخ به سؤالی مبنی بر تبعات بسته شدن آب زاینده‌رود از دهم خردادماه سال جاری در اصفهان، تصریح کرد: بر اساس آخرین تصمیمات مسئولان عالی شورای هماهنگی حوضه زاینده‌رود، آب این رودخانه تا اطلاع ثانوی همچنان بازخواهد ماند.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار امروز (سه‌شنبه) در حاشیه گردهمایی مدیران کل محیط‌زیست کشور در جمع خبرنگاران با تأکید بر ظرفیت‌های محدود آبی و خاکی ایران، اظهار کرد: درنتیجه بی‌توجهی امروز برخی مسئولان و مردم، بسیاری از تالاب‌ها به منشأ گردوغبار تبدیل ‌شده‌اند، با این‌حال دولت تدبیر و امید در ماه‌های گذشته به صورت جدی بحث مبارزه با ریزگردها و خشک‌سالی تالاب‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اعتقاد به اینکه الگوی مصرف آب کشور نیازمند اصلاح است، افزود: اگرچه به صورت کلی بخش عمده نیاز آبی کشور به مصرف امور مربوط به کشاورزی می‌رسد، اما کشاورزان فعال در عرصه کشت و زرع نباتات و سایر محصولات، باید با استفاده از روش‌های نوین آبیاری به سمت ارتقاء بهره‌وری در مصرف آب حرکت کنند.

رییس سازمان محیط‌زیست به فضای وسیع سبز در استان و شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: شیوه آبیاری اصفهان در بخش‌های مختلف کشاورزی و فضای سبز نیازمند ارتقاء و اصلاح است. مسئولان و کشاورزان باید به سمت کشت گونه‌های کم‌نیاز به آب و سازگار با محیط‌های خشک حرکت کنند و از این طریق توان زمین را در برابر خشک‌سالی، افزایش دما و تغییرات زیست‌محیطی به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهند.

ابتکار در پاسخ به سؤالی مبنی بر تبعات بسته شدن آب زاینده‌رود از دهم خردادماه سال جاری در اصفهان، تصریح کرد: بر اساس آخرین تصمیمات مسئولان عالی شورای هماهنگی حوضه زاینده‌رود، آب این رودخانه تا اطلاع ثانوی همچنان بازخواهد ماند.

رییس سازمان محیط‌زیست کشور بابیان اینکه سازمان حفاظت از محیط‌زیست بر جاری بودن آب زاینده‌رود اصرار دارد، ادامه داد: تأکید سازمان جاری ماندن آب در تمام نقاط رودخانه و حتی تالاب است که لازمه این خواست عمومی، مدیریت مصرف آب با توجه به محدودیت منابع و کاهش بارندگی‌ها است. در سال گذشته تمامی دستگاه‌ها 11 درصد کاهش بارندگی در بخش‌های مختلف کشور را در شرایط تنش آبی اعلام کرده‌اند.

ابتکار زاینده‌رود را رگ حیاتی شهر و استان اصفهان و تالاب گاوخونی دانست و افزود: بسته شدن آب زاینده‌رود با تبعات بسیار زیاد زیست‌محیطی و اقتصادی همراه خواهد بود و باید هرچه سریع‌تر برای آن چاره‌اندیشی کرد.

وی به امضاء تفاهم‌نامه سازمان محیط‌زیست با استانداری اصفهان پیرامون مدیریت مناطق چهارگانه محیط‌زیست اشاره و خاطرنشان کرد: حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری این چهار ناحیه، از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و نباید مدیریت اشتباه این مناطق به از بین رفتن منابع طبیعی رودخانه، مرتع، جنگل، تالاب و خاک بیانجامد. همچنین دراین‌ بین نمی‌توان از نقش مشارکت گونه مردم محلی در محافظت و انتفاع منطقه‌ای نیز چشم‌پوشی کرد. طرح‌های محیط‌زیست برای اجرایی شدن به مشارکت همه بخش‌های مدیریتی استان و به‌ویژه نگاه حمایتی استانداران نیازمند است.

رییس سازمان محیط‌زیست کشور ظرفیت دوگانه میراثی فرهنگی در کنار گردشگری طبیعی را ازجمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد استان اصفهان برشمرد و گفت: اصفهان از این نگاه در جهان شاخص و برجسته است و به همین دلیل نیز باید با پیگیری برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای این استان، نه‌تنها به برجسته کردن این ویژگی‌ها، بلکه به گردشگری کویر در اصفهان توجه ویژه‌ای شود.

ابتکار به دیدگاه استاندار اصفهان در خصوص اهمیت بحث گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: افزایش جاذبه‌های طبیعی، حفاظت صحیح از منابع طبیعی که از دستاوردهای خداوندی است نکاتی است که تنها در سایه این، آلودگی هوا کاهش‌یافته، تخریب زیستگاه‌ها به حداقل میزان ممکن می‌رسد و میراث طبیعی به بهترین شکل خود به نسل‌های آینده منتقل می‌شود.

وی درباره هدف گردهمایی مدیران کل محیط‌زیست کشور در اصفهان افزود: این نشست سه‌روزه در راستای رسالت اصلی سازمانی خود در موضوعات مهمی مانند حفاظت طبیعی، تنوع زیستی، مدیریت صحیح حیات‌وحش و گونه‌های در معرض تهدید، آب، خشک‌سالی و چگونگی مقابله و مقاوم‌سازی طبیعت در برابر آن، روند خشک‌سالی‌ها در سال‌های گذشته، آشنایی با تجهیزات و امکانات ازجمله دوربین‌های پایش و نحوه استفاده از امکانات ماهواره‌ای برای سنجش مستمر وضعیت طبیعت و پوشش گیاهی را موردتوجه، بررسی و ارزیابی قرار خواهد داد.

رییس سازمان محیط‌زیست کشور با مخالفت شدید با پدیده دزدی از خاک برای تولید مصالحی همچون گچ و آجر، تصریح کرد: توسعه شهری نیازمند ضوابط و دستورالعمل‌های ویژه‌ای است. توسعه نباید به بهای تخریب فضای زیست‌محیطی کشور تمام شود یا تبعات و ناهنجاری‌هایی مانند آلودگی و ناپایداری محیط‌زیست را با خود به دنبال داشته باشد.

ابتکار با موردتوجه قرار دادن احداث معدن به‌عنوان یک فرایند انسان‌ساز در طبیعت گفت: فعالیت‌های معدنی به‌خودی‌خود، بلامانع، اقدامی توسعه‌ای و ظرفیت ساز است اما امروز بر جای ماندن بسیاری از سدهای باطله‌ای از جمله تبعات مخرب زیست‌محیطی و آلاینده‌های طبیعی در کشور محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از تخریب‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، کانون تولید گردوغبار در کشور بوده‌اند و به همین دلیل نیز با توافقی که اخیراً با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته، چهارچوب‌ها و ضوابط مبنی بر غیر مخرب بودن احداث معادن تدوین‌شده و به تصویب سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارتخانه مربوطه رسیده است.

رییس سازمان محیط‌زیست کشور همچنین از تدوین برنامه جامع مقابله با کانون‌های گردوغبار در کشور ظرف 10 ماه آینده خبر داد و گفت: به دنبال مشارکت خوب همه دستگاه‌ها از جمله سازمان هواشناسی و وزارت کشور با سازمان محیط‌زیست، برنامه جامع مقابله با ریز گردهای با منشأ داخلی و خارجی به ثمر خواهد نشست.

ابتکار بابیان اینکه اهداف بلند زیست‌محیطی ظرف چند ماه به ثمر نمی‌نشیند، گفت: وعده دادن بیهوده ساده است اما باید با حقیقت روبرو شد. بهبود کیفی هوای شهر اصفهان نسبت به سال‌های گذشته مدیون برنامه‌ریزی‌های صحیح و اقدامات خوب‌صورت گرفته در ماه‌های اخیر بوده است. شعارهای سازمان محیط‌زیست به تحقق پیوسته و دولت در کنار ملت عزم جدی خود را برای مقابله با معضلات زیست‌محیطی به کار گرفته است.

وی با طرح این سؤال که چگونه می‌توان با طوفان مقابله کرد، ادامه داد: وزش بادهای شدید، مهم‌ترین عامل وقوع گردوغبار در کشور است و به نظر می‌رسد بیش از همه‌چیز مردم کشور باید روش‌های سازگاری با این پدیده و آموزش‌های ابتدایی در خصوص مقابله با معضل زیست‌محیطی را بیاموزند. به‌عنوان‌مثال شهرها باید مقاوم شوند و ساختمان‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی به دستگاه‌های تخلیه مجهز شود.

رییس سازمان محیط‌ زیست کشور بابیان اینکه باید با پدیده گردوغبار به‌عنوان یک حادثه طبیعی بحران‌ساز برخورد کرد، افزود: بخشی از مشکل، منطقه‌ای و مرتبط با کشورهایی است که به لحاظ نبودن امنیت هیچ برنامه‌ای برای مبارزه با ریز گردها ندارند. این ریز گردها از شمال آفریقا، غرب آسیا، عراق، اردن، سوریه و عربستان سعودی به ایران رسیده و مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کنند.

ابتکار در پاسخ به سؤالی در ارتباط با تأسیسات هسته‌ای اصفهان و تأثیر آن‌ها بر ایجاد ریز گردهای هسته‌ای و شیمیایی، گفت: در ارتباط باوجود ریز گردهای هسته‌ای و شیمیایی در اصفهان هیچ گزارشی نشده است و وجود این نگرانی از بابت وجود این ریز گردها در استان اصفهان بیهوده است.

بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان، افتتاح تصفیه‌خانه نفت سپاهان، افتتاحیه تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی جی در دستور کار رییس سازمان محیط‌ زیست کشور قرار دارد.

 

اخبار اجتماعی - ایسنا

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------