با توجه به پایان همه‌گیری کرونا، کلاس آنلاین بریم یا کلاس حضوری؟مقایسه کلاس‌های آنلاین و حضوری

مقایسه کلاس‌های آنلاین و حضوری

در این مطلب مقایسه‌ای میان کلاس‌های آنلاین و حضوری داشته‌ایم و مزایا و معایب هر کدام از آنها را بررسی کرده‌ایم. 

با شیوع کرونا در سراسر جهان و برگزاری کلاس‌های درس به صورت مجازی، علاوه بر دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها نیز با مشکلات متعددی مواجه شدند. نبود زیرساخت‌های لازم و کافی برای برگزاری کلاس‌ها، عدم دسترسی برخی دانش‌آموزان به گوشی‌های هوشمند، آشنا نبودن برخی از معلمان با فضای مجازی و اینترنت‌دهی ضعیف در برخی مناطق سبب شد تا وفق پیدا کردن با این شرایط، اندکی به طول بیانجامد. اما طولانی شدن اپیدمی کرونا و ضرورت سازگار شدن دانش‌آموزان و معلمان با این شرایط، سبب شد تا مزایای این سیستم آموزش آنلاین، بیشتر خود را نشان بدهد.

 

با توجه به پایان یافتن این اپیدمی، به علت مزایای این سیستم، برخی آموزشگاه‌ها و اساتید همچنان تمایل به برگزاری کلاس‌ها به این شیوه را دارند و در برخی آموزشگاه‌ها، به دانش‌آموزان این امکان داده می‌شود که از بین گزینه‌ی آموزش حضوری و آموزش مجازی، یک گزینه را به دلخواه و با توجه به شرایطشان انتخاب کنند. در این دوران، از اهمیت کتاب‌های کمک درسی نیز نباید غافل شد؛ چرا که دانش‌آموزان با خرید کتاب کمک درسی، گویی در کلاس درس یک معلم ثبت‌نام می‌کنند. در نتیجه نیاز است که توجه بیشتری به انتخاب منابع آموزشی شود و دانش‌آموزان بیشتر به سراغ کتاب‌هایی بروند که دارای درسنامه‌های خودآموز هستند. به طور مثال برای درس زیست‌شناسی، که دانش‌آموزان نیاز دارند علاوه بر مطالعه‌ی درسنامه‌های آموزشی کامل و جامع، به حل تست‌های استاندارد نیز بپردازند، مجموعه‌ی دو جلدی زیست‌ شناسی جامع کنکور خیلی سبز (جلد اول شامل پرسش‌های چهار گزینه‌ای طبقه‌بندی شده و جلد دوم شامل پاسخنامه‌ی تشریحی و درسنامه‌های آموزشی)، می‌تواند یکی از بهترین منابع آموزشی باشد.

 

برای دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی فیزیک نیز، کتاب میکرو طبقه‌ بندی گسسته‌ی دوازدهم گاج که توسط آقای علی منصف شکری تالیف شده، از معتبرترین منابع کمک آموزشی به شمار می‌رود. از دیگر کتاب‌های محبوب و پر طرفدار در حوزه‌ی کتاب‌های کمک درسی که می‌تواند خودآموز بسیار خوبی هم برای درس شیمی باشد و داشن آموزان را از دیگر منابع درسی بی نیاز کند می‌توان به کتاب‌ شیمی جامع دوازدهم مبتکران نوشته‌ی مهندس بهمن بازرگانی نام برد. در این مقاله قصد داریم به بررسی معایب و مزایای کلاس‌های آموزشی آنلاین بپردازیم تا دانش‌آموزان بتوانند تصمیم‌ درستی را بر اساس شرایطشان اتخاذ کنند.

 

زیست‌ شناسی جامع کنکور خیلی سبز

زیست‌ شناسی جامع کنکور خیلی سبز

 

معایب کلاس‌های آنلاین

• کمبود تعامل بین معلم و دانش‌آموزان

برقراری یک تعامل دوستانه بین دانش‌آموزان و معلم، امکان یادگیری بهتر را فراهم می‌کند. دانش‌آموزان اگر در هنگام تدریس معلم در کلاس درس حضور داشته باشند و سوالی از یک مبحث داشته باشند، بلافاصله می‌توانند دست خود را بالا ببرند و پرسش خود را مطرح کنند و با توجه به پاسخ معلم، ابهاماتشان رفع شود. اما در کلاس‌های آنلاین، این فرآیند زمان‌بر است و در اکثر اوقات، دانش‌آموزان از پرسیدن سوال منصرف می‌شوند و نمی‌توانند مطالب را به طور کامل متوجه شوند.

 

• محدودیت در برگزاری برخی کلاس‌ها

در برخی دروس تئوری مانند ادبیات، تاریخ، روان‌شناسی و ... که ماهیتی توصیفی دارند، کلاس‌های آنلاین می‌توانند بازدهی خوبی داشته باشند. اما در برخی دروس مانند شیمی که نیاز به انجام آزمایش وجود دارد، کلاس‌های آنلاین نمی‌توانند پاسخگو باشند. چرا که برای درک بهتر مفاهیم، نیاز است که دانش‌آموزان آزمایش را خودشان به صورت گروهی انجام دهند و بررسی حضوری داشته باشند. اما در فضای مجازی، دانش‌آموزان امکان دسترسی به مواد آزمایشگاهی را ندارند و همین موضوع سبب کاهش عملکرد این کلاس‌ها خواهد شد.

 

• درگیری بیش از حد خانواده‌ها در روند تحصیلی دانش‌آموزان

این موضوع، بیشتر در ارتباط با دانش‌آموزان ابتدایی صادق است. چرا که این دانش‌آموزان نیاز به تحرک و جنب و جوش بیشتری دارند و زنگ تفریح مدرسه، می‌توانست اندکی از این انرژی فراوان را تخلیه کند. اما کرونا و قرنطینه، دانش‌آموزان را مجبور می‌کند که تمام روز را در خانه باشند و با توجه به این که اکثر افراد در آپارتمان‌های مسکونی ساکن هستند، کنترل انرژی این گروه از دانش‌آموزان اندکی سخت می‌شود.

 

نداشتن ارتباط مستقیم دانش‌آموزان با معلم نیز، باعث می‌شود که حرف‌شنوی کمتری وجود داشته باشد و در نتیجه این وظیفه بر عهده‌ی خانواده‌ها خواهد بود که با متوسل شدن به هر کاری، دانش‌آموز را ملزم به انجام تکالیفش کنند.

 

البته لازم به ذکر است که این موضوع، در خانواده‌هایی که فقط یک فرزند دارند و والدین نیز تحصیلات مناسبی دارند، آن‌چنان چالش برانگیز نیست؛ اما در خانواده‌هایی که چندین فرزند دارند و تحصیلات آکادمیک ندارند، این موضوع بسیار طاقت‌فرسا خواهد بود. نحوه‌ی برخورد با دانش‌آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که در برخی مواقع، خانواده‌ها به هر قیمتی، حتی با تنبیه بدنی و یا داد زدن بر سر دانش‌آموز، او را مجبور به انجام تکالیف می‌کنند و در نهایت موفق می‌شوند که کودک خود را وادار به تکمیل تکالیفش کنند، اما از این موضوع غافل اند که این فشار روحی، باعث می‌شود که شخصیت دانش‌آموز زیر سوال برود، اعتماد به نفسش جریحه‌دار شده و نسبت به مقوله‌ی آموزش و مدرسه، حس تنفر پیدا کند.

مزایای کلاس‌های آنلاین

 

• صرفه‌جویی در وقت و هزینه

هزینه‌ی سرویس‌های رفت و برگشت به مدرسه و کلاس‌های حضوری برای دانش‌آموزان، با شرکت در کلاس‌های آنلاین به صفر می‌رسد. همچنین با توجه به این که دانش‌آموزان برای شرکت در کلاس‌های مجازی در خانه هستند، می‌توانند در فاصله‌ی بین کلاس‌ها، راحت‌تر و آزادانه‌تر استراحت کنند و انرژی بیشتری را برای شرکت در کلاس‌های بعدی خود ذخیره کنند.

 

• تمرکز بیشتر

اکثر کلاسهای آنلاین، قابلیت ضبط شدن دارند و دانش‌آموزان اگر در زمان برگزاری کلاس خواب بمانند یا با مشکل مواجه شوند و نتوانند در کلاس حضور داشته باشند، می‌‌توانند با مشاهده‌ی کلاس ضبط شده، خود را به کلاس برسانند. همچنین اگر دانش‌آموزان در طول کلاس، در فهم یک مبحث، به مشکل بخورند، می‌توانند با مشاهده‌ی مجدد کلاس، به رفع اشکالات خود بپردازند. لذا می‌توان گفت که با برگزاری کلاس‌های درس به صورت مجازی، دانش‌آموزان آزادی عمل بیشتری برای شرکت در کلاس خواهند داشت و هر زمانی که خسته شدند و یا تمرکز لازم برای یادگیری درس را نداشتند، می‌توانند کلاس را متوقف کنند و بعدا به مشاهده‌ی آن بپردازند.

 

از دیگر نقاط قوت این کلاس‌ها، این است که دانش‌آموزان، کمتر از زمانی که کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شد، دچار صحبت‌های حاشیه‌ای می‌شوند و تمام زمان کلاس، صرف آموزش و یادگیری درس می‌شوند. البته این ویژگی، اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، اثرات بسیار مخربی به جای خواهد گذاشت. زیرا در صورت روشن نبودن وبکم دانش‌آموزان، معلم دسترسی به تصویر دانش‌آموزان نخواهد داشت و همین موضوع ممکن است سبب شود تا دانش‌آموزان توجه کافی به درس را نداشته باشند و صرفا وارد سامانه‌ی کلاس‌ درس شده باشند و گوشی را در همان حالت رها کرده و به فعالیت دیگری مشغول شده باشند.

 

• رفع برخی محدودیت‌ها

دور بودن برخی از کلاس‌های آموزشی، ممکن است در برخی مواقع سبب شود که دانش‌آموز قید شرکت در آن کلاس را بزند. اما با مجازی شدن کلاس‌ها، این امکان برای دانش‌آموزان وجود دارد که در هر نقطه‌ای از کره‌ی زمین که باشند، با متصل بودن یه اینترنت، برای شرکت در هر کلاسی که به آن علاقمند هستند، اقدام کنند و به راحتی و بدون دغدغه‌ی طی کردن مسیرهای طولانی، به یادگیری بپردازند.

 

جمع‌بندی

بزرگترین مشکلی که دانش‌آموزان با آغاز کلاس‌های درس به صورت مجازی و آنلاین با آن مواجه شدند، ضعف زیرساخت‌ها و عدم دسترسی برخی دانش‌آموزان به اینترنت بود. این مشکل با گذر زمان، تا حدود زیادی رفع شد. اگر مهارت‌های مدیریتی که نیاز است دانش‌آموزان برای کسب بهترین نتیجه و داشتن بالاترین بهر‌وری از کلاس‌های آنلاین به کار بگیرند، به آن‌ها آموزش داده شود، آموزش مجازی می‌تواند پیشنهاد بسیار به صرفه و مناسبی باشد. با نگاهی به معایب و مزایای این روش آموزشی، می‌توان به این نکته پی برد که مزایای این شیوه‌ی آموزش، بیشتر از معایب آن است و علاوه بر این که از نظر اقتصادی به صرف‌تر است، از نظر زیست‌محیطی (عدم رفت و آمدهای مکرر به مدارس و کاهش آلودگی هوا)، بهداشتی (کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مسری مانند کرونا) و ... نیز صرفه‌ی بیشتری دارد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------