کاهش نرخ باروری به ۰.۶ فرزند در برخی مناطق کشور!/ یک‌سوم زنان ایرانی مجرد یا دارای یک فرزند!نرخ باروری ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به کاهش نرخ باروری به ۰.۶ فرزند در برخی مناطق کشور گفت: یک‌سوم بانوان ایرانی یا ازدواج نکرده‌اند یا فرزند ندارند یا دارای یک فرزند هستند! 

به گزارش تسنیم؛ دکتر علیرضا زالی امروز در حاشیه نخستین نشست قرارگاه جوانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: الآن در حوزه ساختار جمعیتی با یک اَبَرچالش و بحران جدی راهبردی روبه‌رو هستیم به‌طوری که از سال 85 نرخ جانشینی در حوزه باروری از رِنج متعارف پایین‌تر آمده است و این بدین معناست که ما در تراز منفی در حوزه باروری در کشور قرار داریم.

 

وی افزود: بیشترین چالش و مشکل را در سال 1400 شاهد بودیم. از سال 1395 تا 1399 به‌صورت تصاعدی کاهش نرخ موالید و باروری را در کشور داشتیم و سال 99 نسبت به سال‌های قبلش، بالاترین رشد تصاعدی را در کاهش موالید داشته است.

 

وی با بیان این‌که "در زمان حاضر نرخ باروری در کشور ما حتی از کشورهای منطقه مانند عراق، سوریه، ترکیه و لبنان نیز کمتر است"؛ ادامه داد: نرخ باروری در ایران نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس کمتر و معادل 1.2درصد است و در سال 1400 در برخی از مناطق کشور این نرخ حتی به زیر یک رسیده و در برخی مناطق 0.6 بوده است.

 

زالی با بیان این‌که پنجره جمعیتی گروه سنی 15 تا 60 سال را در حوزه اقتصادی شامل می‌شود، گفت: باید دوسوم جمعیت کشور در پنجره جمعیتی قرار بگیرند تا جمعیت آن جامعه، بهره‌وری داشته باشند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: جمعیت گروه سنی جوان در حال خروج از این پنجره جمعیتی هستند و این فرصت به‌سرعت در حال عبور است، الآن در میانه پنجره جمعیتی هستیم و فرصت اندکی برای افزایش جمعیت باقی مانده است.

 

زالی اعلام کرد: در زمان حاضر یک‌سوم بانوان ایرانی یا ازدواج نکرده‌اند یا فرزند ندارند یا دارای یک فرزند هستند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------