چرا درِ سلول جوان21ساله در شب قتلش باز بود؟ اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,شیرمحمدعلی جوان

 

روزنامه اعتماد با عرفانیان‌کاسب وکیل علیرضا شیرمحمدعلی جوان21ساله ای که در زندان فشافویه به قتل رسید،مصاحبه ای انجام داده است.

 

بخشی از مصاحبه را می خوانید:

 

شما از چه زمانی مسوولیت وکالت از آقای شیرمحمدعلی را برعهده گرفتید؟علت و زمان بازداشت این زندانی به قتل رسیده چه بوده است؟

آقای شیرمحمدعلی در تیرماه سال 97 بازداشت شده است و اتفاقا برخلاف آنچه بعضا در فضای مجازی منتشر شده، علت بازداشت ایشان، شرکت در تظاهرات و تجمعات خیابانی نبوده، بلکه به‌دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده بود. عناوین اتهامی ایشان نیز 3 عنوان ذکر توهین به مقدسات، توهین به مسوولان رده‌بالای نظام و تبلیغ علیه نظام بوده و آقای قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، حکم ۸ سال زندان را در نظر گرفته بود. زمانی که بنده به این پرونده ورود کردم، اردیبهشت‌ماه امسال بود چراکه تا پیش از صدور رای شعبه 28 دادگاه انقلاب، متهم هیچ وکیلی نداشت و پس از آن، بنده مسوولیت را برعهده گرفتم و اتفاقا با همکاری‌های خوبی که از سوی قضات صورت گرفت، در پی تقاضای استمهال از جانب بنده، امکان مطالعه پرونده نیز فراهم شد و زمان دادگاه تجدیدنظر نیز 18 تیرماه سال جاری اعلام شده بود که البته برگزاری این دادگاه میسر نشد.

 

با این حساب آقای شیرمحمدعلی برای گذراندن دوران محکومیت 8 ساله به فشافویه فرستاده شده بود؟

خیر! ایشان از سال 97 تاکنون به‌صورت موقت در بازداشت بود؛ البته گویا بحث تودیع وثیقه تا پیش از ورود بنده به پرونده مورد درخواست قرار نگرفته بود و زمانی که این موضوع مطرح شد، قرار شد پس از برگزاری دادگاه تجدیدنظر تصمیم‌گیری شود.

 

بحث دیگر علت وقوع این قتل است. باتوجه به شناخت نسبی که از مقتول به دست آوردید و آشنایی احتمالی‌تان با پرونده و وضعیت متهمان به قتل، به نظر شما انگیزه چه بوده است؟

 در این پرونده ابهامات بسیاری وجود دارد. در پی صحبت‌های مکرری که از داخل زندان با خانواده مقتول صورت گرفته، به این نتیجه رسیده‌ایم که علی‌الظاهر در شب قتل، درِ سلول برخلاف روال معمول در شب‌های گذشته باز بوده که معلوم نیست چرا چنین شده است. بحث دیگر نیز مربوط به تعداد ضرباتی است که از جانب متهمان به قتل بر بدن مقتول وارد شده که گویا بیش از 30 ضربه بوده است. حال آنکه اگر هدف صرفا کشتن باشد، با 2 تا 3 ضربه نیز این مساله محقق می‌شد و معلوم نیست چرا چنین به‌کرات ضرباتی را وارد کرده‌اند.

 

با این حساب انگیزه احتمالی چه می‌تواند باشد؟

روایت‌های متعددی وجود دارد. مادر مقتول مسائل بسیاری را مطرح می‌کنند که البته باتوجه به شرایط خاص روحی ایشان، بهتر است بیشتر در بیان آن تامل کنیم. درباره اینکه گفته می‌شود انگیزه مقتولان به تعویق انداختن زمان اجرای حکم خودشان بوده نیز باید بگویم که فکر نمی‌کنم صحیح باشد. ضمن آنکه متهمان و مقتول هیچ اختلافی با یکدیگر نداشته‌اند. در عین حال اما وقتی به پرونده‌های مشابه نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد این تعداد ضربه برای قتل می‌تواند نشانه نوعی انتقام‌جویی و کینه‌ورزی باشد. این مسائل باید در دادگاه بررسی شود.

 

 خبرآنلاین  

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------