آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,آیت الله سیستانی

پاسخ های دفتر حضرت آیت الله سیستانی به پرسش هایی درباره تزریق واکسن کرونا: شایسته است به تشخیص پزشکان متخصص و با تجربه اعتماد شود

جماعت شیعیان خوجه در لندن پرسش هایی را درباره واکسن کرونا از محضر مرجع عالیقدر جهان تشیع مطرح کردند که دفتر حضرت آیت الله…


وضعیت بارش پاییز ۹۸ پیش‌بینی شد اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,وضعیت بارش
سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی با تاکید بر اینکه بارش فصل پاییز بدون تأخیر شروع می‌شود، گفت: بر اساس مدل‌های اقلیمی، میزان بارش کشور در پاییز ۹۸ در محدوده نرمال خواهد بود. 

ایمان باباییان در گفت‌وگو با ایسنا شرایط بارشی کشور را در ماه‌های آتی پیش‌بینی کرد و با اشاره به اینکه بر اساس مدل‌های هواشناسی، به دلیل افزایش دمای پهنه‌های آبی غرب اقیانوس هند، احتمال افزایش بارش‌های تابستانه کشور نسبت به میانگین بلندمدت وجود دارد، گفت: واضح است که بارش فصل تابستان نسبت به سایر فصول قابل توجه نیست و معمولاً سهم بارش دوره سه ماه تیر، مرداد و شهریور نسبت به کل سال قابل توجه نیست اما امسال ممکن است در قیاس با میانگین بلندمدت بارش‌های تابستانه تا حدی افزایش یابد.

 

وی با بیان این نکته که در سه ماه تیر، مرداد و شهریور بارش در استان‌های ساحلی خزر بارش‌ها در محدوده نرمال تا اندکی بیش از آن خواهد بود،گفت: در همین دوره بارش در کشورهای همسایه ایران به استثنای ترکیه عمدتاً در محدوده نرمال پیش‌بینی شده است.

 

بابائیان ضمن اشاره به وضعیت دمایی کشور در تابستان امسال اظهارکرد: میانگین دمای هوا طی تیر تا شهریور ۹۸ بین ۰.۵ تا یک درجه بیش از نرمال خواهد بود اما در برخی مناطق کشور به‌ویژه نیمه جنوبی کشور تا ۱.۵ درجه بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

 

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی با تاکید بر اینکه بارش‌های پاییز امسال در محدوده نرمال خواهد بود، تصریح کرد: مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهد که بارش‌های پاییز ۹۸ با تاخیر مواجه نخواهد بود و به‌موقع آغاز می‌شود همچنین مدل‌های اقلیمی میانگین دمای هوای کشور را در فصل پاییز، در محدوده ۰.۵ تا یک درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌کند البته با دریافت داده‌های جدید جوی و اقیانوسی، پیش‌بینی فصلی پاییز مجدداً در هفته اول مرداد و شهریور انجام می‌شود.

 

بابائیان با اشاره به وضعیت بارشی کشور از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون گفت: بارش سال زراعی جاری (از ابتدای مهر ۹۷ تاکنون)، به ترتیب ۴۰ درصد نسبت به دوره بلندمدت ۳۰ ساله و و ۹۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و بدین ترتیب بارش همه استان‌ها بالاتر از حد نرمال بوده است.

 

وی با بیان اینکه با توجه به بارش‌های سنگین اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ تاکنون هیچ استانی بارشی کمتر از نرمال را در سال جاری تجربه نکرده است، گفت: از ابتدای سال آبی تاکنون استان‌های ایلام، لرستان و گلستان بیشترین سهم افزایش بارش را داشتند به‌طوری‌که در استان‌های ایلام، لرستان و گلستان بارش سال زراعی جاری بیش از ۷۰ درصد نسبت به دوره نرمال بوده است. با این وجود برخی استان‌ها به ویژه استان کرمان و سیستان و بلوچستان همچنان با خشکسالی مواجه هستند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------