آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,ممنوعیت واردات گوشی‌ به ایران

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به ایران

ظاهرا در سال جدید گوشی هوشمند بالای ۳۰۰ یورو وارد بازار کشور نشده است؛ انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق…


آستانه تحمل در وضعیت قرمز! اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,خشونت

 

روند افزایشی پرونده های نزاع در استان خراسان رضوی در حالی آژیر قرمز را به صدا درآورده است که نتیجه بررسی های مقدماتی نشان می دهد آستانه تحمل برخی شهروندان نیز بنا به دلایل متعددی از مرز نگرانی گذشته است. رئیس پلیس پیشگیری خراسان رضوی روز گذشته با بیان این مطلب و در گفت وگویی اختصاصی به خراسان گفت: گزارش روزانه 200 فقره نزاع به پلیس بیانگر کاهش آستانه تحمل در بین برخی شهروندان و به ویژه جوانان و نوجوانان است که گاهی در پی موضوعاتی بسیار کم اهمیت و جزئی رخ می دهد. 

 

سرهنگ محمد بوستانی با اشاره به آمار نگران کننده از روند افزایشی پرونده های نزاع در استان خراسان رضوی افزود: فقط در مرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نزاع های دسته جمعی با افزایش 53 درصدی روبه رو بود که این روند برای مدیران اجتماعی، فرهنگی وحتی پلیس و دستگاه قضایی بسیار نگران کننده است و اگر چاره ای برای بالا بردن آستانه تحمل و صبر برخی شهروندان اندیشیده نشود آمار جرم و جنایت نیز روندی صعودی به خود می گیرد.

 

این مقام ارشد انتظامی که چندین سال ردای فرماندهی انتظامی مشهد را نیز به تن داشت و به پرونده های قضایی و انتظامی اشراف کاملی دارد با ابراز تاسف از شیوع مصادیق خشونت در جامعه تصریح کرد: افزایش نزاع های دسته جمعی یا فردی ریشه در عوامل متعددی دارد که باید مورد تجزیه و تحلیل های کارشناسان امر قرار گیرد و آن ها باید مدیران و مسئولان را در برنامه ریزی برای کاهش جرم و خشونت در جامعه یاری دهند چرا که مطالعه و ارائه راهکارهای متناسب با هر جرم یا بزه اجتماعی می تواند از بروز بسیاری از آسیب های خانوادگی مانند طلاق، قتل، ضرب و جرح عمدی و ... پیشگیری کند که سطح گسترده آن نیز جامعه ای ایمن و به دور از خشونت و نزاع را در پی خواهد داشت.

 

سرهنگ بوستانی همچنین به تشکیل پرونده های جنایی با انگیزه هایی مانند قتل بر سر محل پارک خودرو، بوق زدن ممتد، رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی، توهین و فحاشی یا نگاه های معنی دار در استان خراسان رضوی، تصریح کرد: همه این موارد که با یک عذرخواهی ساده یا کم توجهی به اصل حادثه، قابل گذشت است، در بسیاری از موارد به جنایت های هولناک می انجامد که نتیجه آن متلاشی شدن چند خانواده به خاطر مرگ فرد یا قصاص قانونی و شرعی فردی دیگر است.

 

رئیس پلیس پیشگیری استان خراسان رضوی با تاکید بر کاهش آستانه تحمل برخی شهروندان که موجب بروز گرفتاری های قضایی و انتظامی می شود، خاطرنشان کرد: اگرچه پلیس روند افزایش پرونده های نزاع را مورد کنکاش های دقیق آماری قرار می دهد اما نقش موثر و اصلی را در این باره گروه ها وانجمن های مردم نهاد و همچنین استادان دانشگاه و حوزه بر دوش دارند و باید برای ایجاد جامعه ای سلامت محور به این فاجعه ای که صدای آژیر آن مدت هاست گوش ها را می خراشد، توجه جدی داشته باشند!

 

سرهنگ محمد بوستانی در ادامه این گفت و گو تصریح کرد: افزایش دمای هوا، اعتیاد، بیکاری، مشکلات اقتصادی و معیشتی، آلودگی هوا و ... از جمله مهم ترین علل بروز اختلالات روحی و روانی در جامعه است که نقش مهمی در وقوع نزاع های فردی و دسته جمعی دارد  بنابراین مدیران و مسئولان باید برای از بین بردن دلایل کاهش آستانه تحمل مردم تلاش کنند.

 

وی کلیپ های ترویج خشونت در شبکه های اجتماعی و حتی برخی فیلم و سریال های ایرانی، مصرف مشروبات الکلی، در دسترس قرار گرفتن قرص های روان گردان و توجه کمرنگ به معنویات را از دیگر علل افزایش خشونت در جامعه ذکر کرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد این گونه عوامل نیز در وقوع نزاع ها در جامعه نقش به سزایی دارند که باید مسئولان برای هر یک از این علل، برنامه ای ویژه را در دستور کار قرار دهند.

 

این مقام ارشد انتظامی همچنین با بیان این که در ماه های محرم، صفر و رمضان جرایم کاهش بسیار چشمگیری دارند، یادآور شد: اعتقادات مذهبی و باورهای دینی و معنوی در جامعه زمانی که بر امور دیگر غلبه می کند در کاهش جرم تاثیر ویژه ای دارد به طوری که آمارها نشان می دهد در این گونه ماه های مورد احترام مردم ایران، روند جرایم به شدت سقوط می کند به همین دلیل باید معنویات در اولویت اول برنامه ریزان کشوری باشد تا با ریشه یابی کارشناسانه و فرهنگ سازی، راهکارهای کاهش خشونت در جامعه مورد توجه قرار گیرد.

وی به نقش تاثیرگذار دوایر مددکاری اجتماعی در کلانتری های مشهد نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از پرونده های خانوادگی، نزاع ها، درگیری های کم اهمیت و بسیاری از موضوعات اجتماعی دیگر در این دوایر مورد بررسی و رسیدگی ریشه ای قرار می گیرد که در نهایت منجر به صلح و سازش می شود و این تاثیر بسیار خوبی در جامعه می گذارد که برخی از این پرونده ها  در ستون «در امتداد تاریکی و روشنایی روزنامه خراسان» نیز به چاپ می رسد.

 

سرهنگ بوستانی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون بررسی آماری نزاع ها در دستور کار پلیس پیشگیری خراسان رضوی قرار دارد تا مشخص شود بیشتر آسیب های ناشی از نزاع در چه گروه های سنی و با چه انگیزه هایی و در کدام مناطق شهری و ... رخ می دهد. وی در پایان نیز طرح نگهبانان محله را که با نظارت پلیس پیشگیری در حال اجراست یکی از طرح های موفق در زمینه پیشگیری از خشونت و نزاع ذکر کرد و افزود: حضور نگهبانان محله در کنار نیروهای پلیس در مراکز مسکونی و تجاری، یکی از عوامل مهم بازدارندگی در زمینه های چاقوکشی و نزاع های مرگبار است چرا که یک نگهبان آموزش دیده توسط پلیس، می تواند تاثیر بسیار مثبتی در زمینه کاهش جرم و به ویژه سرقت و خشونت داشته باشد.

 

خراسان /سجادپور

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------