آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار اجتماعی,باران شدید خوزستان

باران شدید خوزستان را قفل کرد/ آبگرفتگی شدید معابر در استان

سامانه بارشی که از روز پنجشنبه هفته گذشته وارد خوزستان شده بود شامگاه شنبه با افزایش بارش ها موجب آبگرفتگی معابر و منازل…


افزایش تلفات اعتراضات عراق به ۱۰۰ نفر/استعفای استاندار بغداد اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, تلفات اعتراضات عراق

 

 به گزارش عصرایران، اعتراضات در عراق تاکنون ۱۰۰ کشته و ۳۹۹۱ مصدوم داشته است. این آمار را آقای "اکرم البیاتی" عضو کمیسیون عالی حقوق بشر عراق در مصاحبه با "سی ان ان" اعلام کرده است.

 

بیشترین تعداد کشته ها یعنی ۶۰ نفر مربوط به بغداد است. اعتراضات علاوه بر بغداد، شماری دیگری از شهرهای شیعه نشین عراق را نیز دربرگرفته است. 

 

این اعتراضات علیه فساد مالی سیاسی مسوولان، بیکاری و کمبود خدمات عمومی است. این تلفات در نتیجه برخورد میان نیروهای امنیتی و معترضین است.

 

 حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق و مقتدی صدر روحانی شیعه پرنفوذ عراقی در واکنش به این اعتراضات خواستار استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام شده اند.

 

مقتدی صدر گفته است: با استعفای دولت و اجرای انتخابات پارلمانی زودهنگام تحت نظر سازمان ملل، ریختن خون شریف عراقی ها را متوقف کنید. 

 

او همچنین از اعضای فراکسیون پارلمانی حامیانش (سائرون) خواست حضور در جلسات پارلمان را متوقفکنند.

 

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز تاکید کرده است که خواسته های معترضین، مشروع است. او روز جمعه قبل خطاب به معترضین گفته بود: صدای شما قبل از آنکه تظاهرات کنید؛ شنیده می شود و درخواست های شما برای مبارزه با فساد و اصلاحات همه جانبه، خواسته هایی بر حق هستند. او در عین حال تاکید کرد که احترام به حاکمیت قانون و حفاظت از امنیت و ثبات جامعه ضروری است.

 

کشتار معترضین 

در روز شنبه (دیروز)، در تظاهرات اعتراضی در بغداد، ۵ نفر به ضرب گلوله کشتند.

 

این برای پنجمین روز متوالی است که معترضین در بغداد و چند شهر جنوبی عراق علیه بیکاری و فساد اداری اقتصادی تظاهرات می کنند.

 

مقامات همچنان برای پایان دادن به تظاهرات، اینترنت را محدود یا قطع کرده اند. 

 

عکاس خبرگزاری فرانسه گفته است که بعد از اعلام منع آمد و شد در بغداد، تعدادی از معترضان مقابل وزارت نفت تجمع کردند که با شلیک گلوله روبه رو شد.  

 

کمیسیون حقوق بشر عراق (زیرنظر پارلمان) با اعلام کشته شدن ۱۰۰ نفر در اعتراضات این کشور گفته است ۴ هزار نفر هم زخمی شده اند. اکثر این افراد از معترضین هستند. 

 

کمیسیون حقوق بشر عراق گفته است: خواستار دریافت توضیحات از دولت عراق درباره مصدومیت های در نتیجه تک تیراندازها هستیم که تا امروز ادامه دارد.

 

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد هم دیروز شنبه خواستار توقف اقدامات خشونت آمیز در عراق و بازخواست مسوولان این خشونت ها شد.

 

استعفای استاندار بغداد 

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، شورای استانداری بغداد امروز (یکشنبه) با اجماع آرا استعفای فلاح الجزایری استاندار بغداد را پذیرفت.

 

البته برخی اخبار حاکی از نامساعد شدن وضعیت جسمانی او است.

 

به گفته یک منبع مطلع، شورا درصدد تعیین جایگزینی به جای الجزایری است.

 

 این تصمیم چند روز بعد از شعله ور شدن اعتراضات مردمی به وضعیت اقتصادی و معیشتی اتخاذ شد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------