پنجاه مدرسه تهران درآستانه تخريب اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,مدرسه تهران

 

 شهر تهران، سه‌هزار و 988 مدرسه دولتي و غيردولتي در 19 منطقه‌ شهري دارد که ميزبان بيش از 900هزار دانش آموز است. در اين بين حدود 700‌هزار دانش آموز در مدارس دولتي و 200‌هزار دانش آموز در مدارس غيردولتي تحصيل مي‌کنند.

 

طبق آماري که از سوي مديريت بحران در رابطه با اين تعداد مدرسه منتشر شده است، يک‌هزار و 235 مدرسه از نظر ايمني در وضعيت زرد ، 827 مدرسه در وضعيت قرمز و مابقي از نظر مخاطره در حد آسيب کم هستند، يعني يک سوم مدارس تهران از ايمني کامل برخوردارند. از سوي ديگر به گفته محسن هاشمي، رئيس شوراي شهر تهران: «50 حکم قضائي براي قلع و قمع مدارس نا ايمن و فرسوده و ساخت و ساز به جاي آنها وجود دارد» بدون شک با تخريب اين مدارس، تهران بيش از گذشته از لحاظ فضاي آموزشي فقيرتر مي‌شود. هاشمي همچنين مي‌گويد: «دولت دچار بحران مالي است و به همين دليل در تهران کمتر هزينه کرده و خيرين مدرسه ساز نيز در استان‌هاي ديگر مدرسه ساختند و اين سبب شده که مقام تهران در حوزه مدارس در رتبه 30 از بين 31 استان قرار گيرد که اگر کار جدي در اين زمينه نکنيم به رتبه 31 هم مي‌رسيم.»

 

بازگشت به دهه 60

با توجه به اظهارنظر رئيس شوراي شهر، بر کسي پوشيده نيست تهران جزو محرومترين و فقيرترين استان‌ها از نظر برخورداري از فضاي آموزشي است و در حالي که هر روز موج مهاجرت‌ها به پايتخت افزايش مي‌يابد، نگراني‌هاي مسئولان از کمبود فضاي آموزشي در حال افزايش است و مدارس تهران را در آستانه سال 1400، به دهه 60 و کلاس‌هايي با جمعيت 35 تا 40 نفري و نيمکت‌هاي چهار نفره، باز مي‌گرداند.

 

چندي پيش عبدالرضا فولادوند، مدير کل آموزش و پرورش تهران از وجود 16‌هزار کلاس نيازمند تخريب و بازسازي در تهران خبر داد و از هم‌تراز‌بودن فضاي آموزشي استان تهران با استان محرومي چون سيستان و بلوچستان سخن گفت. آماري که شايد به‌دليل مرکزيت و مورد توجه‌بودن تهران به‌دليل انتخابش به‌عنوان پايتخت ايران کمي غير‌قابل باور بود، اما صحبت‌هاي روز گذشته مسئولان شهري و آموزش و پرورش اين واقعيت تکان‌دهنده را تاييد کرد. با اين اوصاف استاندار تهران از تغيير کاربري هشت زمين به نفع آموزش و پرورش خبر داد.

 

انوشيروان محسني‌بندپي افزود: «در مواد 16 و 18 قانون تمامي شهرداري‌ها موظف شدند نيازهاي پيش‌بيني شده آموزش و پرورش را در جانمايي مکان‌ها مورد توجه قرار دهند. آموزش و پرورش ثروتمندترين و در عين حال فقيرترين وزارتخانه محسوب مي‌شود و ما بايد شرايطي را فراهم کنيم که آموزش و پرورش بتواند بر اساس قانون از مزاياي ماده 5 استفاده کند.» اين در حالي است که وزارتخانه آموزش و پرورش توان تجهيز و ساخت مدارس جديد را ندارد و چشم آنها به کمک خيرين مدرسه ساز دوخته شده و به گفته نوبخت، رئيس سازمان برنامه‌وبودجه: همه تعهدات دولت در سال 98 به خيرين مدرسه‌ساز انجام ‌شده است که 1000ميليارد تومان دولت براي سهم خودش در ساخت مدارس خير ساز به خيرين مدرسه‌ساز تعهد کرده بود و صد در صد اين بودجه پرداخت ‌شده است .

 

همچنين وزير آموزش و پرورش مي‌گويد: 30‌درصد مدارس پايتخت نياز به مقاوم سازي و بازسازي دارد و در اين مسير دست خود را به سمت شهرداري‌ها دراز مي‌کنيم. محسن حاجي ميرزايي همچنين افزود: با توجه به تراکم زياد جمعيت در مدارس، در زمان وقوع حوادث مصونيت مدارس از اوجب واجبات است.

 

 

آرمان ملي/ رها معيري 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی