سگ گردانی در خیابان؛ سگ‌هایی که همدم برخی و سلب کننده آرامش دیگران می‌شوند اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,
سگ گردانی پدیده‌ای است که این روزها در مکان‌های عمومی باعث سلب آسایش و ایجاد مزاحمت برای مردم شده و متاسفانه سبب برخی حوادث ناگوار شده است. 

به گزارش تسنیم ، هر چند سگ‌گردانی در مکان‌های عمومی ممنوع اعلام شده است اما قانونی در مورد این‌ که سگ‌گردانی در فضای عمومی جرم است وجود ندارد، واقعیت این است که این پدیده در مکان‌های عمومی باعث سلب آسایش و ایجاد مزاحمت برای مردم شده و متاسفانه حوادث ناگواری هم در این بین اتفاق افتاده، از جمله سقط جنین خانم بارداری که به دنبال فرار از یکی از سگ‌ها به زمین می‌خورد و متاسفانه فرزندش را از دست می‌دهد و چندی پیش هم یک قتل نتیجه‌ این پدیده‌ نامیمون و سلب آسایش عمومی شده است.

 

سگ‌های تزئینی که این روزها برای عده‌ای همدم تنهایی شدند پیش از این هم در موارد متعدد سبب وحشت کودکان شده بود، حادثه‌ای که واکنش والدین را به دنبال داشته است.

 

ساعت 22 شب بیست و یکم آبان‌ماه جوانی 28 ساله‌ای به منظور محافظت از خواهرزادگان خردسالش از حمله سگ یکی از اهالی محل که بدون نظارت رها شده بود شیی را به سمت سگ پرتاب می‌کند و مالک سگ در واکنش به این عمل مبادرت به ایراد جرح با چاقوی مقتول کرده و متواری می‌شود. متاسفانه جوان بر اثر شدت جراحت فوت می‌کند.

 

جانشین فرمانده‌ انتظامی استان اصفهان در این زمینه اظهار داشت: در یک محله شخصی در اثر ضربه‌ چاقو به ناحیه‌ شکم توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد و عوامل نیروی انتظامی پس از حضور در محل حادثه و بررسی اطلاعات متوجه شدند فرد حادثه دیده فوت شده است.

 

سرهنگ محمدرضا هاشمی‌فر گفت: پلیس برحسب وظیفه نسبت به شناسایی و دستگیری قاتل در کمترین زمان ممکن اقدام کرد و با هماهنگی دستگاه قضائی و حضور به موقع عوامل، قاتل برای طی مراحل قانونی به مرجع قضائی تحویل داده شد.

 

متاسفانه این حادثه در 21 آبان‌ماه سبب شد فرهاد طهماسبی امروز در بین ما نباشد اما به گفته‌ دادستان عمومی و انقلاب اصفهان قاتل این جوان 28 ساله در مدت زمان کمتر از 24 ساعت دستگیر شد ولی صد افسوس که جبران درگذشت این جوان و مشکل پیش آمده برای خانواده طهماسبی برای هیچ‌ کس دیگر ممکن نیست.

 

برخورد پلیس با افرادی که در ماشین یا خیابان‌ها سگ‌گردانی می‌کنند

در دو سال گذشته به دنبال پدیده وارداتی سگ‌گردانی پرونده‌های سقط جنین، لکنت کودکان، حمله و گازگرفتگی در دادگستری استان تشکیل شده و به نظر می آید برخورد جدی با چنین پدیده رو به افزایشی لازم و ضروری است.

 

دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان با اشاره به بحث سگ‌گردانی در گفت‌وگو با رادیو اصفهان اظهار داشت: پدیده‌ سگ‌گردانی در این سال‌های اخیر متاسفانه حوادث تلخی از جمله حمله به کودکان و به تازگی نیز قتل یک جوان بی‌گناه را رقم زده است. نگهداری غیر اصولی حیوانات می‌تواند زمینه‌ شیوع بیماری‌های عفونی و ویروسی باشد و این تهدیدی علیه بهداشت عمومی است و جرم نیز تلقی می‌شود، در آپارتما‌ن‌ها و محله‌های مسکونی نیز به دلیل ایجاد مزاحمت برای دیگران، جرم محسوب خواهد شد و از هر دو جایگاه قابل پیگیری است.

 

علی اصفهانی افزود: ما اخیرا برای برخورد با این افراد دستورالعمل‌ها و نامه‌ای به شهرداری، پلیس راهور، شبکه‌ بهداشت و دامپزشکی ارسال کرده‌ و دستورات لازم را داده‌ایم، وظیفه‌ پلیس پیشگیری این است که با صاحب سگ‌های تزئینی، آسیب‌رسان و هار برخورد کند.

 

وی در رابطه با وظایف پلیس راهور و پلیس پیشگیری بیان کرد: پلیس پیشگیری به عنوان جرم و پلیس راهور نیز با استفاده از کد تخلفی که در اختیار دارد می‌تواند قانون را اعمال و اشخاص را جریمه کند.

 

دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان تصریح کرد: اگر به علت ایجاد مزاحمت برای دیگران در اماکن و آپارتمان‌ها، شکایتی شود، به عنوان یک جرم قابل تعقیب و پیگیری است بنابراین اگر مطرح شود حتما برخورد خواهد شد.

 

وی با اشاره به نحوه‌ برخور با افراد سگ‌گردان گفت: اگر برای ساکنان آپارتمان‌ها و محله‌های مسکونی مزاحمتی ایجاد شود، اشخاص باید شکایت کنند تا پیگیری شود. اگر پلیس افرادی را که در ماشین یا خیابان سگ‌گردانی می‌کنند مشاهده کند در مرتبه نخست تذکر می‌دهد اما اگر اشخاص ممانعت کردند، به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی و تمرد نسبت به ماموران در دستگاه قضائی پرونده تشکیل می شود.

 

اصفهانی در رابطه با روند پرونده‌های سگ‌گردانی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی یا پلیس 110 وقتی گزارشی در این خصوص دریافت می‌کنند باید در حداقل زمان ممکن خودشان را به محل گزار‌ش شده برسانند و برخورد قانونی لازم را با کسانی که مرتکب این اعمال می‌شوند، داشته باشند. زمانی‌که پرونده‌ای تشکیل شده و به دستگاه قضائی فرستاده شود، اگر در آپارتمان‌ها باشد به عنوان ایجاد مزاحمت حتما با مرتکبان این اعمال برخورد قانونی خواهیم داشت.

 

وی اظهار داشت: پلیس می‌تواند در اماکن عمومی، پارک‌ها، تفرجگاه‌ها به عنوان جرم مشهور رسما اقدام کند و گزارش آن را به دستگاه قضائی بدهد تا با این افراد برخورد قانونی شود.

 

دادستان عمومی بیان کرد: براساس گفته‌ اداره‌ بهداشت این امر یک تهدید علیه بهداشت عمومی است، براساس ماده‌ 688 قانون مجازات اسلامی، برخورد لازم با این افراد خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: ما برای فتوای شرعی ارزش قائل هستیم و ما خواستاریم که با این موضوع حتما برخورد جدی شود؛ لازم است که بدانیم وجود برخی سگ‌ها مانند سگ گله، سگ نگهبان، سگ شکاری شرایط و مکان خاص خودش را دارد و این امر مربوط به شهر و اماکن مسکونی نمی‌شود.

 

وی افزود: به عنوان مثال وجود سگ نگهبان برای هر آپارتمان‌نشین به علت دوست داشتن سگ در آپارتمان معنایی ندارد زیرا سبب ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌شود؛ وجود سگ نگهبان برای اماکن خارج از شهر است.

 

اصفهانی در رابطه با برخورد با کسانی که اقدام به فروش یا نشر تبلیغات انجام می‌دهند گفت: پلیس فتا کسانی را که برای سگ‌های تزئینی، نژادهای خطرناک و سایر حیواناتی که در فضای مجازی تبلیغ می‌کنند را رصد کرده و برای انجام دادن برخوردهای لازم گزارش آن را به دستگاه قضائی می‌دهد.

 

سگ‌های بدون مجوز بهداشتی راهی دامپزشکی می‌شوند

رئیس پلیس راهور استان اصفهان اظهار داشت: براساس قانون اقدام به حمل حیوانات یا حتی در آغوش گرفتن آن‌ها در داخل وسایل نقلیه ممنوع است؛ بحث سگ‌گردانی جزو موضوعاتی است که یکی از ناهنجاری‌های اجتماعی به حساب می‌آید و امروزه نیز با توجه به انتشار بیماری کرونا یک تهدید بزرگ از نظر بهداشتی است. حمل حیوانات از جمله سگ، گربه و سایر حیوانات از نظر قانونی ممنوع است و قانون‌گذار در جدول جرائم پلیس راهنمایی و رانندگی برای این تخلف جریمه تعریف کرده است.

 

سرهنگ محمدرضا محمدی افزود: در چند ماه گذشته بیش از 500 مورد اعمال قانون برای رانندگانی که اقدام به حمل حیوانات می‌کنند، داشته‌ایم.

 

وی در رابطه با داشتن مدارک بهداشتی حیوانات بیان کرد: براساس لایحه‌هایی که به تازگی تصویب شده است علاوه بر اعمال قانون نسبت به راننده یا سرنشین، حیواناتی که مجوز بهداشتی نداشته باشند یا از مدارک بهداشتی لازم برای حمل برخوردار نباشند تحویل شهرداری یا دامپزشکی می‌شوند علاوه بر آن ماشین را نیز متوقف کرده و راننده را به مرجع قضائی معرفی می‌کنیم.

 

رئیس پلیس راهور استان اصفهان تصریح کرد: بحث اعمال قانون برای سگ‌گردانی در پارک‌ها و معابر به عهده شهرداری است و ما در حال‌ حاضر فقط برای اعمال قانون در خودرو‌ها اختیاراتی داریم اگر مردم با این موضوع آزاردهنده سگ‌گردانی رو‌به‌رو شدند باید به شهرداری گزارش بدهند.

 

محمدی خاطرنشان کرد: مقامات قضائی نیز همراهی و همکاری دارند در این زمینه حتما در حوزه‌ قضائی می‌توان با توجه به اختیاراتی که دارند دستورات قضائی صادر کنند ما اعمال کنیم و مردم هم حتما پیگیری کنند.

 

وی با اشاره به زمان دریافت دستورات قضائی مورد نیاز برای برخورد با افراد متخلف در زمینه‌ سگ‌گردانی اظهار داشت: ما در حال‌ حاضر هم در مورد عدم داشتن مدارک بهداشتی، دستوراتی مانند تحویل حیوان به شهرداری را گرفته‌ایم که پشتوانه‌ این دستور وجود مراتب نگهداری لازم در حوزه‌ شهرداری و دامپزشکی است، از جمله دستورات دیگر توقف خوردو و معرفی راننده‌ آن به عنوان متخلفی که بدون داشتن مدارک بهداشتی اقدام به سگ‌گردانی کرده و به مرجع قضائی نیز معرفی خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------