کارگران نسیه خرید می‌کنند کارگران,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان گفت: متاسفانه امروز بسیاری از کارگران برای خرید مایحتاج ضروری خود اقدام به خرید نسیه می کنند، چراکه در اواسط ماه پولی برای خرید کالاهای اساسی ندارند. 

 به گزارش ایسنا ؛عباس عظیمی با اشاره به مشکلات و چالش های کارگران، اظهار کرد: مشکلات کارگران همواره وجود داشته و دارد، اما مسئولان و مدیران در روز کارگر تنها یادی از این قشر می کنند و دوباره تا سال بعد کارگر و مشکلاتش به فراموشی سپرده می شود.

 

وی گفت: هیچ کارگری تمایل ندارد در روز یا هفته کارگر از وی تجلیل شود، اما در طول سال به حال خود رها شود.

 

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان با اعتقاد بر اینکه مسئولان در روز جهانی و هفته کارگر باید دستاوردهایی که برای کارگران در زمینه حقوق کاری و اجتماعی این قشر به دست آورده اند را نشان دهند، گفت: متاسفانه این گونه نیست و روز جهانی کارگر و پیام های تبریک، تجلیل و ... تنها به نمادی برای این روز تبدیل شده است و مشکلات کارگران همچنان پابرجاست و با شرایط فعلی این موارد همچنان وجود خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: اگرچه بعد از چانه های بسیار، دولت دستمزد ۱۴۰۰ را تعیین کرد، اما همچنان حق مسکن کارگران را مصوب نکرده است و این ایراد در سال های گذشته نیز وجود داشته است. البته رقم افزایش نرخ دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ همچنان زیر خط فقر است.

 

عظیمی تاکید کرد: ای کاش به جای تجلیل از کارگران حداقل حق مسکن کارگران مصوب می شد و این حداقل کاری بود که دولت برای روز جهانی کارگر می توانست انجام دهد.

 

وی با بیان اینکه سال گذشته در بررسی های مختلف دستمزد پایین تر از ۱۰ میلیون تومان زیر خط فقر مشخص شد، گفت: این عدد مربوط به تورم سال ۹۹ بود و در شرایطی می توانست برای کارگران چاره ساز باشد که نرخ تورم ثابت باشد.

 

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان گفت: در حال حاضر نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین سال ۹۹ حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است، گفت: افزایش نرخ دستمزد، بن و مسکن کارگران، در صورتی جوابگوی این قشر است که اولا حقوق و مزایا، درست و در زمان خود افزایش یابد و از سوی دیگر تورم کنترل شود.

 

وی گفت: به فرض محال اگر دولت رقم ۱۰ میلیون تومان را برای دستمزد مصوب می کرد و امسال دوباره افزایش نرخ تورم داشتیم، باز رقم افزایش دستمزد جوابگوی قشر کارگر نبود.

 

عظیمی با بیان اینکه از نظر دلاری، کارگران ایرانی پایین ترین رقم دستمزد (حدود ۱۰۰ دلار) را در ماه در بین سایر کشورها دارند، تاکید کرد: همچنین در مقایسه آماری دستمزد کارگران با نرخ سکه می توان این گونه برآورد کرد که شاید حدود ۱۰ سال پیش یک کارگر با دستمزد خود می توانست دو سکه تمام بهار را بخرد، اما امروز دستمزد کارگران یک چهارم هزینه خرید یک سکه تمام است.

 

وی همچنین با تاکید بر اینکه به دلیل دستمزد اندک، مدل خرید کارگران روز به روز در حال تغییر است، گفت: متاسفانه امروز بسیاری از کارگران برای خرید مایحتاج ضروری خود اقدام به خرید نسیه می کنند، به عنوان مثال کارگر در اواسط ماه پولی برای خرید کالاهای اساسی همچون مرغ و تخم مرغ ندارد.

 

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان اصفهان ادامه داد: اگر لوازم خانگی منزل یک کارگر همچون ماشین لباسشویی، یخچال و ... خراب شود، امروز به دلیل شرایط اقتصادی اصلا امکان خرید، تعویض و حتی تعمیر آن را ندارد.

 

وی گفت: متاسفانه در دولت های مختلف شرایط کارگران همین بوده و در ابتدای امر وعده هایی داده می شود، اما در عمل کارگران و وعده های داده شده به آنها فراموش می شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------