بلومبرگ: اتحادیه اروپا پیشنهادات ایران در مذاکرات وین را سازنده می‌داند/ اولیانوف: پاسخ ایران «بسیار عملی» بودبرجام،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
بلومبرگ مدعی شد که اتحادیه اروپا پیشنهادات ایران در مذاکرات وین را سازنده می‌داند.

به گزارش فارس، وبگاه شبکه خبری بلومبرگ به نقل از یک مقام آگاه به تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام مدعی شده اتحادیه اروپا پاسخ ایران به نقشه‌راه پیشنهادی این اتحادیه برای از سرگیری اجرای کامل برجام را «سازنده» میداند.

 

بلومبرگ نوشته این نخستین نشانه مثبتی است که نشان می‌دهد مواضع ارائه‌شده از سوی ایران که دوشنبه شب تقدیم اتحادیه اروپا شد باعث ایجاد بن‌بست در مسیر مذاکرات نخواهد شد.

 

مقام مورد استناد بلومبرگ که خواسته به دلیل حساسیت موضوع هویتش پنهان بماند گفت که البته پاسخ ایران هنوز نیاز به بررسی دارد و سایر طرف‌های توافق هسته‌ای- شامل آمریکا، چین و روسیه- هنوز در حال ارزیابی آن هستند.

 

***

 

اولیانوف: پاسخ ایران «بسیار عملی» بود/ نشست وزیران این هفته یا هفته آینده برگزار می شود

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در گفت‌وگویی عنوان کرد که پیشنهادات ایران به متن نهایی اتحادیه اروپا "سازنده و منطقی" بوده است.

 

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی با سی ان ان عنوان کرد که به نظر مسئله تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی " حل و فصل" شده است و ایرانیان در پاسخ اخیر خود وارد این مبحث نشده‌اند.

 

وی در ادامه گفت: ما راه‌حل خوبی دراختیار داریم که با دقت توسط تروئیکای اروپایی، روسیه و سایر کشورها طرح شده است.

 

نماینده روسیه در مذاکرات وین در ادامه اظهار کرد که روسیه تضمین‌هایی دریافت کرده که می‌تواند علی‌رغم تحریم‌های آمریکا به همکاری هسته‌ای خود با ایران ادامه دهد.

 

اولیانوف در این باره گفت: ما راضی هستیم. تضمین‌ها ارائه شده‌اند.

 

وی در رابطه با پاسخ ایران به متن پیشنهاد نهایی اتحادیه اروپا هم گفت: من تایید می‌کنم که پیشنهادات بسیار سازنده و منطقی بودند. توپ درحال حاضر در زمین آمریکا است.

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین تصریح کرد: امیدوارم واشنگتن به طور مثبت واکنش نشان دهد. به احتمال زیاد این هفته یا هفته آینده نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران برگزار می شود.

 

وی تاکید کرد که ایران طی روند اصلاح طرح احیای توافق هسته‌ای پیشنهاد تقویت ضمانت‌های مربوط به حفظ توافق در آینده را مطرح کرده است.

 

***

 

شمخانی: توافق یا حتی عدم توافق تامین کننده منافع ملت ایران است

علی شمخانی گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ظرفیت‌های بسیار خوبی را برای پیگیری کامل سیاست مقاومت فعال در اختیار کشور قرار داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، عصر امروز سه‌شنبه در جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با دریابان شمخانی، گزارش کاملی از روند مذاکرات و فرآیند بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی و جمع‌بندی نظرات ایران در این خصوص به کمیسیون ارائه شد.

 

در این جلسه که در محل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و با حضور وزیر امورخارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سیاسی وزارت امور خارجه برگزار شد به سوالات نمایندگان حاضر در جلسه در خصوص ابعاد مختلف متن پیشنهادی تهیه شده، پاسخ داده شد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر سیاست محوری دولت بر گره نزدن اقتصاد کشور به مذاکرات گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که با هوشمندی و دوراندیشی مجلس انقلابی تصویب شد ظرفیت‌های بسیار خوبی را برای پیگیری کامل سیاست مقاومت فعال در اختیار کشور قرار داد که امروز ثمرات آن بیش از گذشته هویدا شده است.

 

او با تشریح زحمات شبانه‌روزی رئیس و اعضای هیئت مذاکره‌کننده و مجموعه دستگاه‌های فعال در این بخش خاطرنشان کرد: صرف نظر از توافق یا عدم توافق که به هر شکل، تامین کننده منافع ملت ایران است با هماهنگی بسیار خوبی که میان بخش‌های مختلف کشور برای پیشبرد مذاکرات انجام شد در هیچ بخشی از خطوط قرمز عقب‌نشینی انجام نشد و نخواهد شد.

 

در ادامه این جلسه علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران و مهندس محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی توضیحات مبسوطی را در خصوص مذاکرات در بخش‌های مرتبط با رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای ارائه کردند و به سوالات متعدد نمایندگان حاضر در جلسه پاسخ گفتند.

 

***

 

العربی الجدید: «رابرت مالی»، نماینده ویژه آمریکا وعده داده که در جلسه آتی شورای حکام پرونده پادمانی ایران را ببندد به شرطی که آژانس در گزارشی پایان اختلافاتش با تهران را اعلام کند

منابع مطلع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای جزئیات پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را تشریح و تأکید کردند که فرصت رسیدن به توافق نهایی از هر زمان بیشتر است.

 

پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از «منابع آگاه نزدیک به مذاکرات هسته‌ای» خبر داد که پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا در ساعات پایانی شب گذشته و در واپسین ساعت‌های ضرب‌الاجل تعیین‌شده از جانب «جوزپ بورل» در قالب یک نامه الکترونیک ارسال شده است.

 

این منابع که نخواسته‌اند نامشان فاش شود تأکید کرده‌اند که پاسخ ایران دربردارنده «ملاحظات» ایران درباره سه پرونده بلاتکلیف در مذاکرات است و افزوده‌اند که «متن پیشنهادی اروپا شامل وعده آمریکا درباره رفع تحریم‌های ثانویه برخی شرکت‌های اقتصادی وابسته به سپاه پاسداران و آمادگی برای حل مسئله ضمانت‌ها و اختلافات ایران و آژانس به صورتی سازنده و مثبت است».

 

به گفته این منابع، «رابرت مالی» فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران وعده داده که «واشنگتن آماده است که در جلسه آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی پرونده‌ پادمانی را ببندد به شرطی که آژانس در گزارشی پایان اختلافاتش با ایران را اعلام کند».

 

این منابع تأکید کرده‌اند که متن اروپا شامل پیشنهاد یک جدول زمانی برای همکاری ایران و آژانس برای حل مسئله پادمانی (مربوط به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) تا پیش از نشست آتی شورای حکام در سپتامبر آینده است.

 

بر اساس این گزارش، ایران از بوررل خواسته که در این دو پرونده شفافیت بیشتری نشان دهد و «وعده‌های آمریکا به صورت مکتوب درآید».

 

این منابع گفته‌اند که ایران در پرونده حل اختلافات با آژانس «سختگیری شدیدی نشان نداده است».

 

همزمان، به گفته این منابع، تهران در پاسخ خود بر ضرورت دستیابی به ضمانت‌های اقتصادی جدی‌تر برای تضمین بقای توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها و تسهیل فعالیت شرکت‌های خارجی با ایران و تضمین ادامه‌دار بودن این فعالیت‌ها شده و در این باره ایده‌های تازه‌ای را مطرح کرده است.

 

این منابع گفته‌اند که ایران در پرونده رفع تحریم‌ها بر «تعیین سازوکاری برای تضمین عملی رفع تحریم‌ها و نه فقط رفع آنها روی کاغذ» پافشاری کرده است.

 

در این گزارش آمده که ایران همچنین برخی تعدیلات جزئی درباره برخی اصطلاحات و واژه‌ها در متن پیشنهاد اتحادیه اروپا را مطرح کرده تا مانع از سوءتفاهم بعدی یا امکان تفسیرهای گوناگون از آنها شود.

 

این منابع تأکید کرده‌اند که بورل تأکید کرده که تا چند روز آینده پاسخ آمریکا به این پیشنهادها را منتقل خواهد کرد.

 

بر اساس این گزارش، این منابع افزوده‌اند که اکنون فرصت رسیدن به توافق نهایی از هر زمان بیشتر است اما قطعی شدن همه چیز مبتنی بر مسائل جزئی بر جای مانده و بسته شدن کامل پرونده‌های بلاتکلیف است.

 

خبرگزاری «فرانس پرس» نیز به نقل از یک سخنگوی امور خارجی بورل تأیید کرد که با دریافت پاسخ ایران، اروپا آن را بررسی می‌کند و پس از مشورت با دیگر شرکای امضاکننده توافق هسته‌ای و امریکا گام‌های بعدی را اعلام خواهد کرد.

 

***

 

فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای

فردا جلسه غیرعلنی در مجلس شورای اسلامی احتمالا با حضور حسین امیرعبدالهیان وزیر خارجه و باقری رییس تیم مذاکره کننده هسته‌ای در موضوع مذاکرات هسته‌ای و تحولات اخیر تشکیل می شود.

 

 

ظهر امروز اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس جلسه‌ای با شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و با حضور وزیر امور خارجه، رئیس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون سازمان در موضوع مذاکرات هسته‌ای برگزار کرد.

 

روز گذشته وزیر خارجه گفت که آخرین جمع‌بندی خود را به صورت مکتوب در مورد مسائل باقی‌مانده به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهیم و اگر واکنش آمریکا همراه با واقع‌بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد و اگر انعطافی نشان ندهند باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------