عربستان سعودی، میزبان اکسپو 2030 شد واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی
اکسپو قبلی در دبی ، 24 میلیون بازدید کننده داشت. 

عربستان سعودی میزبانی اکسپو 2030 را کسب کرد.

 

به گزارش عصرایران شهر ریاض (پایتخت سعودی) در رقابت با دو شهر رم ایتالیا و بوسان کره جنوبی توانست میزبانی اکسپو سال 2030 را به دست آورد.

 

دفتر نمایشگاه های بین المللی روز سه شنبه (دیروز) اعلام کرد در رای گیری، ریاض 119 رای در مقابل 29 رای برای پوسان کره جنوبی و 17 رای برای رم ایتالیا جذب کرد.

 

ایران هم در کنار بسیاری از کشورها از واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض حمایت کرده بود.

 

دبیر کل دفتر نمایشگاه های بین المللی،‌ به ریاض بابت "پیروزی کوبنده" تبریک گفت.

 

کسب میزبانی اکسپو 2030 برای ریاض، نه تنها امکان بی نظیری برای معرفی جهانی عربستان سعودی است بلکه فرصت بزرگی برای جذب گردشگران و درآمدزایی است.

 

 واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

عربستان سعودی قبل از این هم میزبانی جام جهانی فوتبال در سال 2034 را کسب کرده بود.

 

این میزبانی ها در راستای چشم انداز 2030 سعودی انجام می شود. براساس این چشم انداز،‌ درآمدهای غیرنفتی این کشور باید با افزایش جهشی، تکیه ریاض به درآمد نفتی را قطع کنند. بخش های گردشگری، سفر ، حمل ونقل و ورزش از مهمترین بخش های درآمدزایی غیرنفتی در این چشم انداز است.

 

"دمتریکرکنتزیس" بعد از رای گیری در نشست خبری گفت: این نمایشگاه می توان انگیزه ای برای تحول عربستان سعودی باشد.

 

وزیر خارجه سعودی (شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود) هم که در مراسم معرفی شهر پیروز میزبانی اکسپو در پاریس حضور داشت گفت "پادشاهی عربی سعودی ،‌نسخه استثنایی برای اکسپو 2030 ارائه خواهد کرد".

 

 واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

وی افزود سعودی به هنگام میزبانی اکسپو، بر اهداف توسعه پایدار متمرکز خواهد شد. این وزیر سعودی ادامه داد "بر بسیاری از طرح ها و ابتکارات کار کردیم. برای همکاری بین المللی تلاش خواهیم کرد. به شما در ریاض خوش آمد می گوییم".

 

سعودی ها بودجه 7.3 میلیارد دلاری برای میزبانی از رویداد جهانی اکسپو 2030 اختصاص داده اند. این بودجه شامل 5.8 میلیارد دلار سرمایه ای و 1.4 میلیارد دلار بودجه هزینه ای است.

 

همچنین سعودی ها پیش بینی کرده اند اکسپو ریاض 2030 در مکانی به مساحت یک میلیون مترمربع برپا شود 40 میلیون بازدیدکننده داشته باشد و 226 کشور و سازمان بین المللی در آن حاضر باشند.

 

در طرح پیشنهادی سعودی ها برای کسب میزبانی آمده است شعار اصلی اکسپو 2030 ریاض این خواهد بود:‌ " عصر تغییر: با هم به آینده نگاه می کنیم" . سه موضوع فرعی هم اینگونه هستند:‌ "آینده بهتر است"، "فعالیت آب و هوایی" و شکوفایی برای همه ".

 

 در طرح سعودی پیش بینی شده درآمد 1.53 میلیارد دلاری از اکسپو 2030 به دست آید که اندکی بیش از هزینه راه اندازی خواهد بود. درآمد فروش بلیط هم بیش از 894 میلیون دلار پیش بینی شده است.

 

 واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

تاریخ پیشنهاد سعودی ها برای برگزاری اکسپو ریاض در فاصله 1 اکتبر 2030 تا 31 مارس 2031 ( 9 مهر 1409 تا 11 فروردین 1410) است که بهترین زمان از لحاظ آب و هوایی در این پایتخت است. ماه رمضان نیز در این مدت خواهد بود.

 

همچنین گفته شده است محل برگزاری نمایشگاه بزرگ اکسپو در جایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی ملک سلمان در ریاض برپا خواهد شد و نقش مهمی در رونق گردشگری این کشور خواهد داشت. تا آن زمان طرح هایی مثل شهر جدید نیوم ، منطقه گردشگری الدرعیه و دریای سرخ و پروژه های القدیه، باغ ملک سلمان، ریاض آرت، امالا و مسیر ورزشی نیز تکمیل خواهند شد.

 

مدیر دفتر بین المللی نمایشگاه ها قبلا گفته بود نمایشگاه اکسپو اجازه می دهد خود را به جهان اظهار کنید. همزمان به محلی برای نمایش کار مهندسان معماری تبدیل شده است.

 

به عنوان مثال،‌ برج ایفل در پاریس به مناسبت برگزاری اکسپو 1889 و "اتومیوم" در بروکسل به مناسبت میزبانی "اکسپو 1958" و "سوزن فضایی" در سیاتل، امریکا به مناسبت میزبانی "اکسپو 1962" ساخته شدند.

 

 واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

اکسپو قبلی در دبی برگزار شد. اکسپو 2020 در دبی 24 میلیون بازدید کننده داشت. اکسپو 2025 هم قرار است در شهر اوزاکای ژاپن برگزار شود.

 

اکسپو هر 5 سال یک بار و به مدت 6 ماه برگزار می شود. کشورهای مختلف در محل اکسپو غرفه هایی برای نمایش توانمندی ها، جاذبه ها،‌ دارایی ها و زیبایی های خود می سازند. اولین دوره اکسپو در سال 1851 در لندن برگزار شد.

 

در جریان ارائه پرونده های هر شهر در ژوئن در پاریس، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی و جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، حضور داشتند.

 

پیش از این، "گامبیرو ماسولو" رئیس کمیته ترویج نامزدی رم به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "ریاض پیشتاز است. ما و بوسان برای کسب رای رقابت می کنیم" تا به دور دوم در برابر نامزدی عربستان برسیم.

 

وی افزود: "این چند متر آخر است، یک دویدن سریع است". با توجه به اینکه پایتخت ایتالیا از نظر آرا "کمی جلوتر از بوسان" است.

 

 واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

"پاتریک لو گالی" جامعه شناس، مدیر پژوهشی در موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه و کالج Sciences Po، معتقد است این نمایشگاه های جهانی "ماشینی برای رشد و افزایش نفوذ" هستند و امکان دستیابی به یک "تصویر سیاسی بین المللی" را فراهم می کنند.

 

وی افزود: نامزدی عربستان سعودی که بحث برانگیزترین است، با " چشم اندازهای طبیعی در سطح جهانی" غنی شده. این نمایشگاه در زمینه توسعه پایدار، متعهدترین و "اولین نمایشگاه متعهد به بی طرفی کربن" خواهد بود. علیرغم این واقعیت که عربستان سعودی کشوری خشک، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان و یکی از بزرگترین منابع انتشار سرانه گازهای گلخانه ای است.

 

انتقادات

اما نامزدی عربستان سعودی انتقادات زیادی را برانگیخته است.

 

15 سازمان غیردولتی حقوق بشری روز سه شنبه از  دفتر بین المللی نمایشگاه ها BIE خواسته بودند به دلیل سابقه حقوق بشری «وحشتناک»، به ریاض رای ندهد.

در نامه هشدار امیز 15 سازمان حقوقی غیردولتی خواسته شده بود کشورها برای میزبانی اکسپو به ریاض رای ندهند زیرا به گفته آنها این باعث می شود سکوی جهانی در اختیار رژیمی قرار بگیرد که به نقض حقوق اساسی بشر ،‌ عادت کرده است. واگذاری اکسپو به ریاض یعنی جامعه جهانی پیام می فرستد که این فعالیت ها (نقض حقوق بشر) قابل قبول هستند.

 

 واگذاری میزبانی اکسپو به ریاض ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

گامبییرو ماسولو  Gambiero Massolo، رئیس کمیته ترویج میزبانی رم 2030، قبل از رای گیری به خبرگزاری فرانسه گفته بود دیگر نامزدها وعده سرمایه گذاری های خصوصی یا عمومی بزرگی را برای جذب رای مطرح کرده اند.

 

پاتریک لو گالی، جامعه شناس این موضوع را یک سبزشویی در مقایس بزرگ و گسترده توصیف می کند.

 

سبزشویی یکی از روش های گمراه سازی آگاهانه مصرف کنندگان از سوی شرکت ها درباره فعالیت های زیست محیطی یا فواید زیست محیطی محصولات تولیدی یا خدمات آنان است.

 


 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------