آخرین اخبار ورزشی


اخبار,اخبار ورزشی,فیفا

فیفا نقل‌وانتقالات قرضی را محدود کرد/ مخالفت با برگزاری بازی‌های لیگ در کشورهای دیگر

فدراسیون جهانی فوتبال با محدود کردن نقل‌وانتقالات قرضی، بر مخالفت خود با برگزاری بازی‌های لیگ در کشورهای دیگر تأکید کرد. به…


معمای 8/2میلیون دلاری شفر و استراماچونی اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال
قرارداد اولیه وینفرد شفر، سرمربی سابق آبی‌ها با استقلال یک میلیون و 200 هزار دلار است. این مبلغ برای شفر و دستیارانش در نظر گرفته شده بود و اگر این مربی در انتهای لیگ هجدهم استقلال را ترک نمی‌کرد و اکنون نیز سرمربی این باشگاه بود می‌توانست تمام حقوقش را دریافت کند اما شفر بعد از بازی فصل پیش با پدیده در حالی که باشگاه استقلال به وی نامه تعلیق داده بود- نه فسخ- ایران را به مقصد امارات ترک کرد. 

بعد از سفر شفر به امارات این سؤال به وجود آمد که از قرارداد یک میلیون و دویست هزار دلاری او چه میزان باید پرداخت شود؟ پاسخ‌ها درباره میزان غرامتی که باید به سرمربی سابق پرداخت شود متفاوت است اما نزدیک‌ترین خبر به واقعیت این است که از مبلغ فوق 750 هزار دلار بابت پولی که شفر از باشگاه بنی‌یاس گرفته کسر خواهد شد.

 

 قانون می‌گوید اگر شفر بعد از جدایی از استقلال خانه‌نشین می‌شد و با تیمی قرارداد منعقد نمی‌کرد می‌توانست تمام حقوقش را مطالبه کند اما شفر به باشگاه دیگری رفته و مشغول به کار شده که در نتیجه مبالغی که از آن باشگاه دریافت کرده از مجموع پولی که باید از باشگاه استقلال دریافت کند کسر خواهد شد. علاوه بر آن شفر تا آن روز که به عنوان سرمربی در استقلال فعالیت می‌کرد؛ یعنی لیگ هجدهم مبالغی را هم دریافت کرده بود که باشگاه استقلال در این خصوص اطلاع‌رسانی دقیقی انجام نداده اما خبرها حاکی از پرداخت 350 هزار دلار تا بعد از بازی با پدیده به سرمربی استقلال است که اگر این رقم صحت داشته باشد الباقی بدهی به شفر چیزی حدود 200 هزار دلار خواهد شد که مبلغ آنچنان سرسام‌آورینخواهد بود.

 

هرچند که این پول در شرایط فعلی برای باشگاه استقلال رقم کمی هم نیست و تأمین آن نیاز به یک همت درونی دارد. شفر به گفته مسئولان باشگاه استقلال در همین راستا شکایتی را هم تنظیم کرده و باشگاه استقلال نیز منتظر است تا موعد رسیدگی به این پرونده سر برسد که احتمالاً نماینده‌ای از این باشگاه باید به سوئیس برود و چانه زنی کند. پرونده شفر در حالی باشگاه استقلال را تا حدی نگران کرده که استراماچونی هم به زودی برای دریافت الباقی پولش وارد کارزار طرح دعوی خواهد شد.

 

قرارداد استراماچونی برای 2 فصل طبق اسنادی که از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد یک میلیون و 600 هزار دلار است. از این مبلغ 450 هزار دلار که متعلق به فصل جاری است به استراماچونی پرداخت شده و اگر قرارداد او برای سال اول را چیزی حدود 750 هزار دلار در نظر بگیریم باشگاه استقلال باید 300 هزار دلار دیگر نیز به استراماچونی بپردازد. مسأله فصل بعد هم به قوت خود باقی است و به نظر می‌رسد باشگاه استقلال در مجموع باید بیش از یک میلیون دلار به استراماچونی غرامت بپردازد اما پرسشی که درباره وضعیت باشگاه استقلال با پرونده استراماچونی به وجود می‌آید این است که آیا استراماچونی در شرایطی که طبق نامه ارسالی به فیفا قراردادش را با استقلال فسخ کرده آیا می‌تواند در دادگاه اقامه دعوی کرده و تمام مبلغی که در قرارداد 2 ساله‌اش با باشگاه استقلال نوشته را دریافت کند؟ وضعیت استراماچونی با استقلال نیز برای فصل دوم به مانند وینفرد شفر است و اگر این مربی با تیمی قرارداد منعقد کند بدون شک مبالغی که از آن باشگاه گرفته همچون شفر از کل بدهی کسر خواهد شد و استراماچونی تنها در شرایطی می‌تواند مدعی باشد که از استقلال غرامت بگیرد که با تیم جدیدی قرارداد نبندد اما درباره وی ادله دیگری نیز مطرح است و گفته می‌شود مصاحبه‌های او دال بر بازگشت و نشستی که با سران باشگاه استقلال در قطر برای از سرگیری کار خود داشت با اینکه بعد‌ها تکذیب شد می‌تواند همچون برگ برنده‌ای برای باشگاه استقلال باشد تا مبلغی که برای سال دوم در نظر گرفته شده به وی پرداخت نشود و تنها الباقی مبلغ فصل اول پرداخت شود.

 

چنانچه این استدلال‌های حقوقی که از سوی برخی مدیران باشگاه استقلال که نمی‌‌خواهند اظهار نظر مستقیمی در این راستا داشته باشند، برخاسته از صحت و درستی باشد آنگاه غرامت به استراماچونی نیز به حداقل خواهد رسید و باشگاه استقلال با پرداخت مبالغ کمتری پرونده این دعوی را همخواهد بست.

 

البته زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت استراماچونی به استقلال نیز به گوش می‌رسد و اگر تخیلی به این ماجرا نگاه نکنیم ماجرای حضور دوباره او در استقلال می‌تواند در شرایطی خاص رقم بخورد. احتمالاً اگر مدیریت باشگاه استقلال برای فصل بیستم تغییر کند و مسأله حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیز حل شود احتمال دارد که مدیران جدید استقلال زمینه بازگشت استراماچونی به استقلال را فراهم کرده و مقدماتی فراهم آورند که این مربی دوباره به استقلال بازگردد که در این شرایط تمام مسائل حقوقی فی مابین نیز در نشست‌های دو طرف حل و فصل خواهد شد. به هر حال گذشت زمان تمام ابهام‌ها درباره پرونده مالی دو میلیون و 800 هزار دلاری شفر و استراماچونی را از بین خواهد برد وبعید است که باشگاه استقلال در این ماجرا شکست مالی بزرگی را تجربه کند.

 

سلطانی: شفر شکایت کرده استراماچونی نه

امیر سلطانی معاون باشگاه استقلال درباره اینکه باشگاه استقلال چه میزان غرامت باید به استراماچونی بپردازد این پاسخ را داده است: «در حال حاضر صحبتی از شکایت یا غرامت‌خواهی نشده است. ماجرا از این قرار است که وکیل آقای استراماچونی یک ایمیل به باشگاه داده و در آن درخواست کرده که با نمایندگان باشگاه جلسه برگزار شود تا صحبت کنیم و ببینیم چه توافقی انجام می‌شود. وکیل استراماچونی می‌گوید ما یکسری ادعا داریم و باشگاه هم همینطور است. پس بهتر است که جلسه‌ای بگذاریم و درباره این ادعاهای طرفین صحبت کنیم و به یک نتیجه برسیم. با توجه به شناختی که از استراماچونی دارم، بعید می‌دانم او دنبال غرامت باشد. ولی نکته اینجاست که به هر حال این کیس بین استقلال و استراماچونی از لحاظ حقوقی باید بسته شود و او هم دنبال همین است.»

 

 سلطانی شکایت شفر از باشگاه استقلال را هم تأیید کرده است: «آقای شفر شکایت کرده اما من در جریان نیستم چون نه در زمان حضورش من در استقلال بودم و نه در زمان برکناری‌اش. به همین خاطر چیز دقیقی از ماجرا نمی‌دانم و در جریان ایمیل‌ها و مکاتبات صورت گرفته هم نیستم.

 

حمیدرضا عرب

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------