آخرین اخبار ورزشی


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره مثبت بودن تست دو تن از اعضای تدارکات تیم/ چهار تست مشکوک کرونا در باشگاه تراکتور

باشگاه پرسپولیس اعلام کرد دو عضو تدارکات این تیم که به کرونا مبتلا هستند، در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و هیچ ارتباطی با…


سعيد ملايي مي‌خواهد در دادگاه عليه ايران شهادت دهد اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی , سعيد ملايي

 

دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش (CAS) در حالي تاريخ جديد رسيدگي به پرونده تعليق فدراسيون جودوي ايران را مشخص کرده که خبرهاي خوبي از آن به گوش نمي‌رسد. مسئولان اين دادگاه با ورود به اتفاقات و تنش‌هاي اخير ايران در منطقه، لوايح جديدي را براي فدراسيون جودو ارسال کرده‌اند که ماجرا کلا از شکل ورزشي خود خارج شده و به چالشي سياسي تبديل شده است. موضوع به قدري بغرنج شده که حالا تنها ديگر بحث تعليق فدراسيون جودو مطرح نيست بلکه خطر تعليق در کمين کل ورزش ايران است. 

 

رابطه فدراسيون جودوي ايران با فدراسيون جهاني اين رشته زماني شکراب شد که سعيد ملايي، جودوکار سرشناس ايران، در رقابت‌هاي قهرماني جهان جودوي سال گذشته براي چندمين بار مقابل نماينده اسرائيل قرار نگرفت و از مبارزه با او امتناع کرد. ملايي بعد از اين مسابقات به آلمان مهاجرت کرد و آنجا خبر داد که ديگر حاضر نيست به ايران برگردد. سعيد با اين ادعا که مسئولان ورزش ايران او را چندين‌بار تحت فشار گذاشته‌اند تا عمدا ببازد و مقابل رقيب اسرائيلي وزن خودش، ساگي موکي، قرار نگيرد درخواست پناهندگي داد. اگرچه مسئولان فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف مانند ‌کشتي يا کميته بين‌المللي المپيک پیش‌ازاین به سران ورزش ايران بايت عدم تقابل با نماينده‌هاي اسرائيل هشدار داده بودند اما همين اظهارات ملايي کافي بود تا رسما اين هشدارها و تهديدها عملي شود. هيئت ايراني بايد 27 شهريور در دادگاه CAS حاضر شود تا دفاعیات خود را براي رفع تعليق فدراسيون جودو مطرح کند. گفت‌وگوي «شرق» را با آرش ميراسماعيلي، رئيس فدراسيون جودو، درباره وقايع اخير مي‌خوانيد.

 

 آقاي ميراسماعيلي هرچه مي‌گذرد، پرونده تعليق جودوي ايران مبهم‌تر و پيچيده‌تر مي‌شود. ماجراي ايميلي که اخيرا از طرف دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش (CAS)، براي فدراسيون ارسال شده، چيست؟

بعد از اتفاقاتي که پارسال در رقابت‌هاي قهرماني جهان ژاپن افتاد، کميته انضباطي فدراسيون جهاني جودو، فدراسيون جودوي ايران را به‌طور موقت تعليق کرد. آنها صراحتا به ما گفتند در‌صورتي‌که جودوکاران ايراني با نماينده‌هاي اسرائيل مسابقه ندهند، اين تعليق ادامه‌دار خواهد بود. با توجه به اين شرايط ما صلاح ديديم که کار را از طريق CAS پيگيري کنيم. با هماهنگي وزير و رئيس کميته ملي المپيک شکايتي را تنظيم کرديم و  به CAS  داديم.

 

تاريخي که CAS براي رسيدگي به پرونده ما تعيين کرد 20 فروردين‌ماه بود که به‌خاطر ويروس کرونا اين جلسه به تعويق افتاد. با توجه به شيوع کرونا هر دو طرف دعوا، يعني ما و فدراسيون جهاني توافق کرديم که اين دادگاه به زمان ديگري موکول شود اما چند روز پيش ايميلي را از سوي CAS دريافت کرديم که نگراني‌هايمان را دوچندان کرده است. متأسفانه در اين ايميل به مواردي اشاره شده که ربطي به مسائل ورزشي ندارد و بيشتر به چالش‌ها و مشکلات سياسي داخلي و خارجي ايران اشاره شده است. ذکر همين موارد باعث شده تا ما حس کنيم علاوه بر جودو، کل مجموعه ورزش کشور هم با مشکلاتي مواجه شود.

 

 مي‌شود واضح‌تر بگوييد به چه چيزهايي اشاره کرده‌اند؟

 آنها در اين ايميل به اتفاقات و درگيري‌هاي آبان‌ماه که در کشور رخ داد، اشاره کرده‌اند. يا به سخنراني‌هايي که مسئولان و مقامات ارشد کشورمان داشته‌اند، اشاراتي کرده‌اند. حتي در اين ايميل به ما متذکر شده‌اند که از اختلافات سياسي ايران و اسرائيل مطلع هستند و مي‌دانند که ورزشکاران ايراني حاضر نيستند با آنها مسابقه بدهند. متأسفانه فدراسيون جهاني جودو و به تبع آن دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش پا را فراتر از ورزش و جودو گذاشته‌اند و مي‌خواهند از آب گل‌آلود ماهي بگيرند و اين موضوع را سياسي جلوه دهند.

 

 پس با اين شرايط الان نه‌تنها جودو، بلکه کل ورزش ايران ممکن است با خطر تعلیق مواجه شود؛ چراکه فدراسيون‌هاي جهاني رشته‌هاي مختلف هم پیش‌ازاین به ايران هشدار داده بودند و موضوع عدم مبارزه ورزشکاران ايراني با ورزشکاران اسرائيلي براي آنها به يک خط قرمز تبديل شده است.

 

ببينيد، من حساسيت اين موضوع را بارها به مسئولان ورزش گفته‌ام و به محض اينکه CAS اين لوايح جديد را هم براي ما ارسال کرد، دوباره موارد را به اطلاع آنها رساندم. به‌صراحت مي‌گويم که کار بسيار سخت و دشواري پيش‌رو داريم. سيگنال‌هايي که ما از آن طرف مي‌گيريم، خيلي خطرناک است. اميدوارم مابقي مقامات ارشد کشور در اين قضيه ما را تنها نگذارند. الان ما هم‌زمان به ديپلماسي ورزشي و سياسي نياز داريم. قطعا رايزني مسئولان سياسي در اين رابطه به ما کمک زيادي مي‌کند. اين پرونده اين‌قدر سخت و حساس است که فدراسيون جودو حتي نمي‌تواند از عهده تأمين مخارج هزينه‌هاي آن‌هم بربيايد. درحال‌حاضر چند ماه است که مشغول رايزني با وکلاي مجرب در اين زمينه هستيم تا بتوانيم دفاعياتي محکمي داشته باشيم اما همه اينها کافي نيست؛ ما بايد از طرف سياسيون ساپورت شويم.

 جالب است که دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش بلافاصله بعد از اين لوايح معناداري که براي فدراسيون ارسال کرد، زمان جديد برگزاري دادگاه را هم مشخص کرد.

 

بله، روز گذشته نيز ما ايميلي دريافت کرديم که از ما خواستند يکي از سه تاريخ پيشنهادي آنها را براي جلسه دادگاه انتخاب کنيم که ما تاريخ 27 شهريور را اعلام کرديم. رضا صالحي‌اميري، رئيس کميته ملي المپيک، نصرالله سجادي رئيس کاروان المپيک ايران در المپيک 2021توکيو، محمدرضا داورزني، معاون وقت وزارت ورزش، مجيد زارعيان، سرمربي تيم ملي جودو، خود من به همراه دکتر امير ساعد وکيل و دستيار او تيم هفت‌نفره ايران هستند که به دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش معرفي شده‌اند. براي طرف مقابل هم قرار است يک هيئت 15نفره در دادگاه حاضر شوند.

 

 پيش‌از‌اين گفته شد که سعيد ملايي، جودوکار سابق ايران که در واقع همه اين ماجراها به خاطر مهاجرت سؤال‌برانگيز او از ايران رخ داد هم يکي از اعضاي اين هيئت 15نفره است.

بله درست است به‌جز او وحيد سرلک که پيش‌از‌اين از تيم ملي رفت و تغيير تابعيت داد، به همراه محمد منصوري، مربي ملايي نيز کساني هستند که مي‌خواهند بيايند و به نفع فدراسيون جهاني در دادگاه صحبت کنند.

 

 فکر مي‌کنيد اين نفرات در اين دادگاه حاضر مي‌شوند؟

اميدوارم اين افراد در رفتارشان تغيير رويه بدهند. آنها راهي را رفتند که ديگران دارند برايشان تعيين تکليف مي‌کنند. ملايي، سرلک يا منصوري بايد بدانند که اگر به جايي رسیدند، از ايران بوده. اگر بيايند و عليه ايران شهادت بدهند، تا ابد يک لکه سياه در زندگي‌شان خواهد ماند. اين افراد بايد بدانند چشم 90 هزار جودوکار جوان و نوجوان به آنهاست تا جودوي ايران از تعليق نجات پيدا کند. اگر روزي بيايند و شهادت بدهند، آه اين بچه‌ها دنبال آنها خواهد بود.

 

 اگر در دادگاه حاضر نشوند، ممکن است شرايط به نفع ايران باشد؟

قطعا این‌طور خواهد بود.

 

 

 شرق

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------