اتهام به بیمارستان مسیح دانشوری! اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال
در روزهایی که کرونا در ایران دوباره قربانی زیادی می‌گیرد و شیب ابتلا به این بیماری هم صعودی شده، کادر درمان بیمارستان‌های مختلف روزهای سخت و طاقت‌فرساتری را سپری می‌کنند. یکی از بیمارستان‌هایی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران همواره در صدر خدمت‌رسانی به بیماران و مبتلایان کرونا بوده بیمارستان مسیح دانشوری است و پزشکان این بیمارستان به‌نوعی در برخورد با کرونا خود را پیش‌قدم می‌دانند. 

در چنین شرایطی شاید هیچ‌یک از پرسنل این بیمارستان روزی فکرش را هم نمی‌کرد که پایشان به مبحث فوتبال و در رأس آن لیگ برتر باز شود ولی اکنون و برخلاف تصور آنها نام بیمارستان مسیح دانشوری در فضای فوتبال هم به گوش می‌رسد و دست‌برقضا این روزها با اتهام عجیبی هم مواجه شده‌اند؛ اینکه در تشخیص تست کرونا درست عمل نکرده‌اند یا اینکه به نفع باشگاه خاصی وارد عمل شده‌اند!

 

قبل از رسیدن به این اتهام اما باید مرور کوتاهی بر اتفاقاتی شود که نام این بیمارستان را به میان کشیده است؛ ماجرا مربوط به دو روز پیش است که اعضای باشگاه استقلال اعلام کردند به دلیل ابتلای چندین بازیکنش به کرونا، تمرینات را تعطیل کرده‌اند و قرار نیست برای مسابقه با پارس جنوبی جم هم راهی فرودگاه عسلویه شوند.

 

صبح روز شنبه عنوان شد هشت نفر از اعضای باشگاه استقلال تست کرونایشان مثبت شده؛ پنج بازیکن به علاوه سه نفر از اعضای کادر پزشکی و خدمات. این خبر در روزهایی که آبی‌های تهران با مشکل مصدومیت زیادی هم دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند، تولید بحران کرد؛ چون آنها علاوه بر بازیکنان مصدوم، مجبور بودند بدون آنهایی که تست کرونایشان مثبت شده، راهی جم شوند. بدون آن نفرات، سایر اعضای استقلال که پرواز اولیه‌شان روز شنبه (ساعت چهار عصر) را کنسل کرده بود، راهی فرودگاه مهرآباد شدند تا با دو ساعت تأخیر و با پروازی دیگر راهی عسلویه شوند. با‌این‌حال، اندکی از حضور بازیکنان استقلال در فرودگاه نگذشته بود که آنها هم یکی‌یکی فرودگاه را ترک کردند و خبر دادند که استقلال قید بازی این هفته برابر پارس جنوبی جم را زده است (این بازی قرار بود شب گذشته برگزار شود).

 

استقلالی‌ها در توجیه این اقدام خبر دادند که جواب تست بقیه بازیکنانشان هم آمده و در مجموع 14 نفر از آنها مبتلا به کرونا شده‌اند! استقلالی‌ها بدون اینکه منتظر نظر سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال یا کمیته پزشکی فدراسیون شوند، خبر دادند تمریناتشان را هم به مدت 14 روز لغو می‌کنند تا همه اعضا به قرنطینه بروند.

 

انتشار همین خبر کافی بود تا شایعات درباره تصمیم مسئولان استقلال به راه بیفتد؛ عده‌ای اعتقاد داشتند استقلالی‌ها چندان در این زمینه شفاف عمل نکرده‌اند و به دنبال بهانه بوده‌اند تا این بازی را برگزار نکنند. بقیه معترضان هم می‌گفتند نمی‌شود تیمی همین طوری اعلام کند «N» نفر از اعضایش کرونا دارد و حاضر به مسابقه نیستند! این موضوع در حالی تبدیل به سوژه داغی شد که هومن افاضلی، سرمربی پارس جنوبی جم در صحبت با شبکه سوم سیما، از «شک و شبهه» صحبت کرد. او اگرچه منظورش را شفاف توضیح نداد ولی با بیانیه منتشر‌شده از سوی باشگاه پارس جنوبی، مشخص شد منظورش چیست.

 

در بیانیه باشگاه پارس به‌وضوح از «سوء‌ظن» درباره محلی که تست کرونای استقلالی‌ها صورت گرفته صحبت شد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «همان‌طور که سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کردند، می‌بایست اسناد و مدارک بازیکنان کرونایی استقلال در کمیسیون ستاد کرونا در ورزش مورد بررسی قرار گیرد، نه اینکه باشگاه استقلال صرف معرفی یکسری اسامی که گفته می‌شود بالغ بر 60 نفر به اصطلاح بازیکن بدون شناسایی هویتی (داشتن کارت بازی) برای آزمایش و تست به بیمارستان یا آزمایشگاهی که اعتبار آن جای تأمل دارد و مورد سوءظن است، اقدام کند». از همین زمان به بعد اسم بیمارستان مسیح دانشوری به میان آمد و اینکه باوجود مخالفت باشگاه استقلال، آنها تست‌ها را به محلی فرستاده بودند که صلاحیتش جای تأمل داشت!

 

رفته‌رفته با مطرح‌شدن نام بیمارستان مسیح دانشوری، مسئولان این بیمارستان و در رأس آنها، پزشکی که نمونه‌های بازیکنان استقلال را گرفته بود، نسبت به اتهامات واکنش نشان دادند؛ «دکتر سیدعلی‌رضا ناجی» دیروز در‌این‌باره به ایرنا گفت: «باشگاه استقلال با مرکز ما (بیمارستان مسیح دانشوری) که مرکز رفرنس تشخیص کووید۱۹ محسوب می‌شود، تماس گرفت و خواهش کرد که تست‌های آنها را انجام بدهیم. روز سیزدهم تیرماه ساعت ۱۶:۳۰ بنده و همکارانم در مجموعه ورزشی انقلاب حاضر شدیم و ۶۱ نمونه از مربیان و بازیکنان این تیم گرفته شد که کارهای آزمایشگاهی آن از همان لحظه شروع و ۱۲ مورد آن مثبت اعلام شد». به گفته رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان مسیح دانشوری که بیمارستان آموزشی و دانشگاهی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده و مرکز بیماری‌های تنفسی محسوب می‌شود، دارای آزمایشگاهی با کیفیت بالاست.

 

دکتر ناجی گفت: «ما هیچ‌گونه رابطه‌ای با هیچ‌کس نداریم و ضوابط حرفه‌ای خود را انجام می‌دهیم و همان‌طور که گفتم به محل تمرین استقلال رفته و نمونه‌برداری انجام دادیم. من خودم از تمام کادر و بازیکنان استقلال نمونه گرفتم و تست را به‌همراه همکارانم در سیستم بیمارستان مسیح دانشوری ثبت کردم. باید به‌جای تهمت‌زدن به یکدیگر منطق را در زندگی حاکم کنیم؛ ضمن اینکه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از شیوع این ویروس جلوگیری کنیم. این‌ موضوعاتی که گفته می‌شود باشگاه استقلال با مرکز آزمایشگاهی رابطه داشته، ناپسند است و فقط برای توجیه‌کردن است و گرنه هیچ‌کدام از افرادی که در زمینه پزشکی کار می‌کنند، هیچ رابطه خاصی از نظر کاری با کسی ندارند».

 

داستان 61 نمونه و 12 مورد مثبت

واکنش دکتر ناجی در دفاع از اتهاماتی که متوجه بیمارستان مسیح دانشوری است، پایه‌گذار موضوع دیگری شد که روز گذشته محل بحث قرار گرفت؛ ماجرا از این قرار بود که با وجود مثبت‌شدن تست 12 (ادعای اولیه استقلالی‌ها 13 مورد بود) نفر از اعضای باشگاه عنوان شد که تعدادی از این افراد اصلا در فهرست تیم اصلی استقلال نبوده‌اند و این باشگاه سراز خود، مسابقه با پارس جنوبی را لغو کرده است! دکتر ناجی می‌گوید اسامی افرادی را که از آنها تست گرفته نمی‌داند و فقط پاسخ تست‌ها را داده ولی حالا شایعاتی به راه افتاده که چندین نفر از 12 عضوی که عنوان شده تستشان مثبت است، اصلا در ترکیب اصلی استقلال نبوده و در زمره بازیکنان جوان و امید این باشگاه بوده‌اند! طبق قانون سازمان لیگ در دوره کرونا، تیمی که 25 درصد از مجموع اعضایش مبتلا به کرونا شوند، باید به قرنطینه بروند و بعد از تست مجدد اگر مشکلی نبود، به مسابقات برگردند.

 

طبق این تعریف یعنی از مجموعه 40‌نفری یک باشگاه (بازیکن، کادر فنی، کادر پزشکی و تدارکات) اگر 10 نفر مبتلا به کرونا شوند، تیم باید قرنطینه شود ولی استقلالی‌ها فهرست 61‌نفره‌ای را دادند و عنوان شده که تعدادی از بازیکنان امید و جوان هم در آنها بوده است. عصر روز گذشته شایعه شد که بدون اعضای اصلی، فقط ظاهرا هشت نفر از اعضای استقلال مبتلا شده‌اند که این تعداد به 25 درصد مجموع نمی‌رسند و استقلال باید در مسابقات شرکت می‌کرده است. با مطرح‌شدن چنین شایعاتی عصر روز گذشته عنوان شد که اعضای باشگاه استقلال باید دوباره راستی‌آزمایی شوند و تست مجددی دهند؛ اگر در تست مجدد ادعای استقلال درست از آب دربیاید، این تیم به قرنطینه می‌رود ولی اگر ادعایشان درست از آب درنیاید (یعنی افراد مبتلا عضو تیم اصلی نباشند یا کمتر از 25 درصد باشند) آن‌وقت پرونده آنها به دلیل تخلف، به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال فرستاده می‌شود تا درباره نتیجه بازی با پارس جنوبی جم تصمیم گیری شود!

 

شرق 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------