علی‌نژاد: اجازه بدهید یک روز بدون ویلموتس داشته باشیم!/از ممنوعیت جذب خارجی ها حمایت می کنیم اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,علی‌نژاد
معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش در نشست خبری خود در خصوص تناقضات مهدی تاج در مورد قرارداد ویلموتس واکنش جالبی داشت.

به گزارش فارس، مهدی علی‌نژاد در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار داشت:هفته دولت را گرامی می داریم. امیدواریم همه عزیزان که به عنوان کارمند دولت فعالیت می کنند سالم و سلامت باشند. این هفته فرصتی است تا عملکرد وزارت ورزش ارائه شود. 

 

وی افزود: در حوزه زیر ساخت ها که در بعد ورزش همگانی و قهرمانی مهم است اتفاقات زیادی در این ۷ سال شکل گرفت.از ۲۲ هزار و ۵۰۰ مکان ورزشی به ۶۱ هزار مکان ورزشی دست پیدا کردیم که هم بخش خصوصی و هم وزارت ورزش را شامل می شود.

 

* نتیجه ای تاریخی در بوینس آیرس

معاون حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش ادامه داد: اینها سرمایه گذاری بزرگی است. در ورزش قهرمانی یک مثلث داریم که یک ضلع آن پشتیبانی است. دو ضلع دیگر مربوط به مربیان و ورزشکاران می شود. ما چند رویداد و بازی های مهم را پشت سر گذاشتیم که می توان به رتبه هفتمی ایران در المپیک ۲۰۱۸ اشاره کرد که نتیجه ای تاریخی بود‌ این اتفاق بزرگ نویدبخش روزهای خوب برای ورزش ما خواهد بود. در بازی های آسیایی جاکارتا بیشترین تعداد مدال را بعد از انقلاب به دست آوردیم. اگر پنجاک سیلات نبود که ۱۴ مدال را به اندونزی داد، ایران می توانست رتبه پنجم را کسب کرد.

 

* کسب مدالهای مختلف در سال ۲۰۱۹

علی نژاد با اشاره به نتایج رشته های مختلف در سال ۲۰۱۹، عنوان کرد: در فوتبال جام جهانی در گروه مرگ بودیم و ۴ امتیاز گرفتیم که بهترین نتیجه حام جهانی ما بود. مردم خاطرات خوش آن روزها را فراموش نخواهند کرد. در سال ۲۰۱۹ در واقع آخرین سال رویدادهای ورزشی بود و عملا در سال ۲۰۲۰ ورزش تعطیل شد. در سال ۲۰۱۹ تیم والیبال جوانان با مربی ایرانی قهرمان جهان شد. در کشتی فرنگی و ووشو به عنوان قهرمانی رسیدیم. در شطرنج خادم الشریعه طلا گرفت، در شمشیربازی مدال نقره گرفتیم و در ژیمناستیک هم مدال خوبی کسب شد.

 

*  می توانیم در توکیو رکورد کسب سهمیه را بشکنیم

علی نژاد با اشاره به سهمیه‌های کسب شده المپیک، گفت: اگر مسابقات برگزار می شد می توانستیم 

رکورد دوره گذشته را بشکنیم. ما در کاراته، کشتی، دوومیدانی، وزنه برداری، ژیمناستیک شانس کسب سهمیه داریم و می توانیم رکورد ۶۳ سهمیه دوره قبل را بشکنیم. در المپیک ریو به جز یکی دو رشته همه مربیان ما ایرانی بودند و این نکته مثبتی است تا از توانایی های داخلی استفاده کنیم.

 

* مخالف مربی خارجی نیستیم 

معاون وزیر ورزش در ادامه نشست خبری خود خاطرنشان کرد: با مربیان خارجی مخالف نیستیم و باید انتقال دانش صورت بگیرد اما فدراسیون ها این نگاه را دارند با استفاده از مدیران خوبی ایرانی در کنار مربی خارجی از این ظرفیت استفاده کنند. ما رقابت های مختلفی پیش رو داریم و دولت هم دنبال کارهای زیرساختی بوده است. در هر دوره بیش از ۱۰ هزار ورزشکار وارد المپیاد ورزشی شدند و استعدادهای زیادی شناخته شدند. از اقدامات دیگری که انجام دادیم این بود فرآیند بودجه نویسی را تغییر دادیم.

 

* امضای تفاهم نامه با ۴ فدراسیون

وی ادامه داد: با تعیین شاخص های شفاف و عملکرد فدراسیون ها، هر فدراسیونی موفق بود بودجه ویژه ای گرفت. این اتفاق نویی بود که تا به حال رخ نداده بود. به فدراسیون ها توقعات وزارت ورزش گفته می شود و هر کدام توقعات را بیشتر برآورده کنند پول بیشتری می گیرند. از فردا تفاهم نامه ها را امضا می کنیم که ۴ فدراسیون دعوت شده اند.

 

*اواخر مهر فرایند سرخابی ها به بازار سرمایه انجام می شود

وی درباره خصوصی سازی سرخابی ها، یادآور شد: دولت بیش از ۴۰ سال است باشگاه داری می کند که این کار غلط است. وزارت ورزش نقش پدری دارد و نمی تواند خودش سهیم باشد. این آفت های زیادی داشته است. در برنامه پنجم و ششم آورده شده که دولت نمی تواند هیچ پولی به این دو باشگاه بدهد، آنها خودشان باید درآمد ایجاد کنند. چند بار در گذشته تلاش شد این دو باشگاه خصوصی شوند که نشد اما این بار با جدیت شخص وزیر، از مهرماه سال گذشته این اقدام صورت گرفت. هر هفته حداقل یک جلسه برگزار شده است. پیش بینی این است اواخر مهرماه فرآیند آنها را به بازار سرمایه انجام دهیم. برای هر دو باشگاه ۲ مجموعه ورزشی اختصاص داده شد. آرزوی آنها این بود که باشگاه ورزشی داشته باشند.

 

* سرخابی ها مهرماه به بورس می روند

علی نژاد گفت: این دو باشگاه سند بنام خواهند داشت که این مهم است. این افزایش سرمایه شرایط را فراهم می کند تا سرخابی ها وارد بازار سرمایه شوند. بخشی از بدهی ها پرداخت شده و وضعیت مالی هر دو باشگاه دارای شفافیت است. قدم های آخر را برمی داریم تا هر دو باشگاه ها حسابرسی شوند. ۳۱ تیر پایان سال مالی استقلال و ۳۱ خرداد پایان سال مالی پرسپولیس بوده است. خیلی ها می گفتند خصوصی سازی امکان پذیر نیست ما تلاش می کنیم این کار اتفاق بیفتد و حرکت تاریخی انجام شود. این موضوع باعث می شود در دو باشگاه رو به هواداران بدهیم. مزایده ای در کار نیست و سرخابی ها وارد بورس می شوند.

 

* ایراد شورای نگهبان به اساسنامه فدراسیون ها

معاون وزیر ورزش با اشاره به بازنگری اساسنامه فدراسیون ها اظهار داشت: اساسنامه مصوبه دولت را گرفته، شورای نگهبان ایراداتی گرفته که در حال رفع شدن است. امیدواریم در این دولت آن را اجرایی کنیم. این اساسنامه مشکلات ما را با فدراسیون های جهانی حل می کند.

 

* پرداخت ۶ میلیون یورو ارز به فدراسیون ها

علی نژاد با اشاره به سفرهای برون مرزی گفت: ما جلوی اعزام های غیر ضروری را گرفتیم. از هیچ اعزام رسمی که باید انجام می شد جلوگیری نشد. ۶ میلیون و ۶۷۳ هزار یورو در سال ۹۸ از طریق بانک مرکزی پرداخت ارز داشتیم. همچنین تلاش این بود مجامع فدراسیون ها برگزار شود. ۶۲ مجمع برگزار شد که با توجه به شیوع ویروس کرونا تعدادی از آنها آنلاین برگزار شد،  ۱۹ مجمع به این شکل انجام شد.

 

* معافیت ۸۹ ورزشکار

معاون وزیر ورزش درباره استخدام قهرمانان عنوان کرد: کارهای مربوط به استخدام ۷۳ قهرمان انجام شده یا در حال انجام است. تلاش این بود ورزشکارانی که صاحب صلاحیت بودند استخدام شوند.

 

۸۹ مورد هم معافیت داشتیم 

علی نژاد افزود: با هماهنگی معاونت اقتصادی دولت ۴ هزار پرونده متقاضیان (باشگاه خصوصی) وام جبران ثبت شده است. ۱۰۰ میلیارد وام باید تعلق می گرفت که ۲۳ میلیارد پرداخت شده است. بقیه هم در حال انجام است.

 

* انتخاب سرپرست برای برقراری عدالت

 

معاون وزیر ورزش در پاسخ به این سوال که فدراسیون ها با سرپرستی دست به گریبان هستند، تصریح کرد: ما با اعتراض نامزدها برای حضور در انتخابات روبه رو بودیم. در اساسنامه نیامده باید در همان دوره انتخابات باشد یا سرپرستی گذاشته شود. برای برقراری عدالت تلاش کردیم فردی که خودش رئیس بوده، خودش انتخابات را برگزار نکند به همین دلیل سرپرست گذاشتیم. مخالفتی هم بوده که وقفه ای صورت می گیرد و کار را دچار مشکل می کند حسن کار برقراری عدالت است. در مورد اسکی هم همین طور بود اما تلاش کردیم خیلی زود ثبت نام ها صورت بگیرد. تصمیم نهایی انتخاب سرمرست است. ثبت نام نامزدهای فدراسیون اتومبیلرانی هم این هفته آغاز می شود. وضعیت تهران قرمز است و ما مشکلاتی برای برگزاری انتخابات داریم و نمی توان آن را آنلاین برگزار کرد. شرایط تهران مناسب باشد تمام مجامع باقی مانده را انجام می دهیم.

 

* از ممنوعیت جذب خارجی ها حمایت می کنیم

علی نژاد درباره اینکه حضور مربیان و بازیکنان خارجی در فوتبال ممنوع شده، گفت: وزارت برای سرخابی ها ممنوع کرده بود اما سازمان لیگ هفته پیش این تصمیم را گرفت. ما نمی توانیم درباره باشگاه های دیگر تصمیم بگیریم. من از این تصمیم دفاع می کنم. قیمت ارز بالا رفته و تعادل دستمزدها بهم ریخته است. بهترین بازیکن ما ممکن است یک سوم بازیکن خارجی پرداختی داشته باشند.از طرفی ممکن است پول را نتوانند پرداخت کنند همان طور که در فیفا چند پرونده داریم. تصمیم سازمان لیگ درست بود اما دائمی نیست. امیدواریم شرایط به گونه ای شود تا از تحریم ها عبور کنیم.

 

* سهام اولیه سرخابی ها برای عرضه به بورس 10درصد است

معاون وزیر ورزش درباره اینکه چقدر از سهام سرخابی ها واگذار می شود و دولت از چه سهمی عبور خواهد کرد؟ گفت: ابتدا ۱۰ درصد وارد بازار سرمایه می شود تا قیمت سهام کشف شود. بعد از مدتی بقیه سهام عرضه می شود. بنا این است یک سهمی برای دولت باقی نماند. درباره مدیریت هم اساسنامه تعیین می کند.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت می تواند به مالکان بخش خصوصی کمک کند، عنوان کرد:  لایحه نظام جامع باشگاهداری تقریبا آماده شده و در آن حمایت جدی از مالکان خصوصی صورت گرفته است.

 

* اجازه بدهید یک روز بدون ویلموتس داشته باشیم!

وی درباره تناقض گویی های تاج در خصوص پرونده ویلموتس گفت: من سخنگوی تاج نیستم و بهتر است از او بپرسید. اجازه دهید یک روز بدون ویلموتس داشته باشیم چون من بارها در این خصوص صحبت کرده ام.

 

* مذاکره برای شروع اردوهای کشتی

علی نژاد درباره آغاز اردوهای ملی برخی رشته ها، عنوان کرد: با معاون وزیر بهداشت در خصوص اردوهای کشتی جلسه داشتیم. جلسه برای کشتی بود درخواست کردیم که اردوها شروع شود.  موافقت اولیه شکل گرفته و شاید این هفته ابلاغ اولیه بیاید تا اردوها را به شکل قرنطینه انجام دهیم. کشتی آذرماه مسابقات جهانی را دارد. در مورد لیگ ها ستاد مبارزه با کرونا موافقت خود را با رشته های پربرخورد نکرده است. سلامت ورزشکاران مهم است. اتفاقی که برای حسین نوری رخ داد خطرناک بود. اگر در جایی کشتی گیران تمرین می کنند و وضعیت قرمز است فدراسیون باید برخورد کند اگر این کار را نکند متخلف است. مصوبات ستاد مبارزه با کرونا سلیقه ای نیست و لازم الاجراست. ما هم مانند روسای فدراسیون ها به دنبال بازگشایی هستیم اما باید تابع ستاد مبارزه با کرونا بود.

 

* احضارهایی در مورد فساد در فوتبال رخ داده است 

وی درباره برنامه ویژه در خصوص مبارزه با فساد، گفت: با همکاری وزارت اطلاعات این کار صورت می کند چون در ابزار وزارت ورزش نیست شناسایی ها صورت بگیرد. احضارهایی شکل گرفته و رسانه ای نشده است. اقدامات خاصی در ۲-۳ هفته اخیر شکل گرفته است. این احضارها در خصوص فوتبال است.

 

* نمی توانیم کاری کنیم که فوتبال تعلیق شود

وزارت برای جلوگیری از بستن قراردادهایی مانند ویلموتس و برای مقابله با چنین مشکلاتی عنوان کرد: ما نمی توانیم در فدراسیون فوتبال دخالت کنیم. یک روزی اینطور بود سازمان تربیت بدنی نقش مدیریتی داشت و رئیس فدراسیون منصوب می شد. بعد انتخابات داشتیم و وزیر و معاون عضو مجمع شدند بنابراین نقش نظارتی داشتند. در اساسنامه جدید، فیفا اصرار داشت وزیر و معاون حضور رسمی هم نداشته باشند که به حضور افتخاری تبدیل شدند. قبلا هم وزیر ورزش در فدراسیون فوتبال رئیس مجمع نبود. ما جایی می توانیم ورود کنیم که دخالت کنیم. اینکه بگوئیم فدراسیون ها برای مربی خارجی از ما تاییدیه بگیرند عین دخالت است. البته آنها با ما مشورت می کنند. نمی توانیم کاری کنیم فوتبال تعلیق شود.

 

* قول ما برای پاداش فقط برای بازی های آسیای و المپیک بود

وی درباره آیین نامه پاداش قهرمانان گفت: آیین نامه قهرمانان تصویب شده و به امضای وزیر رسیده است. پاداش سال ۹۷ طبق آیین نامه جدید است. قول ما برای پاداش فقط برای بازیهای آسیایی و المپیک بوده است. تصویب و ابلاغ حمایت از کرسی های بین المللی هم از دیگر برنامه های وزارت ورزش بود. اقداماتی در همین راستا صورت گرفته که یک عضو هیات رئیسه سامبو را گرفتیم. در خصوص سوریان هم اقدامات لازم صورت می گیرد تا عضویت هیات رئیسه جهانی را بگیریم.

 

*ورزشکاران بعد از مهاجرت توفیق خاصی کسب نکرده اند

علی نژاد در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه ورزشکاران در فضای مجازی حاشیه درست می کنند تا فضای مهاجرت فراهم شود، اظهار داشت: از ورزشکاران توقع می رود که شأن خود را حفظ کنند. اینکه از امکانات بهره ببریم، الگو شویم وسپس وارد حاشیه شویم، درست نیست. درباره مهاجرت نیز می‌بینید که هیچ کدام بعد از مهاجرت توفیق خاصی کسب نکرده‌اند.اگر این مهاجرت تبدیل به ابزار سیاسی علیه مردم و حاکمیت شود، ایراد دارد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------