به خدا این کلمات خوب نیستندفوتبال ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی

 

در روزهایی که فوتبال و والیبال پا‌به‌پای هم درحال پیشروی هستند و شور و حال عجیبی را بر فضای کشور حاکم کرده‌اند، بار دیگر ادبیات نامناسب برخی گزارشگران تلویزیونی در مورد برتری تیم‌های کشورمان برابر رقبا محل بحث شده است. چه در والیبال و چه در فوتبال به‌طور مکرر شاهد استفاده از الفاظی همچون در هم کوبیدن، تحقیر کردن، له کردن و... هستیم.

 

وقتی تیم والیبال کشورمان سه بر صفر آمریکا را می‌برد یا تیم فوتبال‌مان با سه و ۱۰ گل بحرین و کامبوج را از پیش رو برمی‌دارد، به‌طور مکرر از چنین واژگانی استفاده می‌شود. آش آنقدر شور شده که حالا صدای مردم در شبکه‌های اجتماعی هم در آمده و خیلی‌ها خواهان تعدیل این ادبیات هستند.

 

 شاید ما با برخی از این کشورها در حوزه سیاسی مشکلاتی داشته باشیم، اما بحث رقابت در میدان ورزش متفاوت است. اینجا قرار است آدم‌ها و ملت‌ها به هم نزدیک شوند. به علاوه حتی اگر از جنبه انسانی به این ماجرا نگاه نکنیم، از بعد منطقی هم «عقل» حکم می‌کند هنگام پیروزی آهسته‌تر کری بخوانیم، چرا که بالاخره یک روز هم نوبت شکست ما می‌رسد. اگر فکر می‌کنیم یک پیروزی سه‌بر‌صفر در والیبال به معنای تحقیر تیم حریف است، پس لابد زمانی که ما هم سه‌بر‌صفر یک بازی را می‌بازیم تحقیر شده‌ایم؛ آیا این نگاه درست است؟ خوب است که از پیروزی‌ها‌ خوشحال و مسرور باشیم، اما حفظ مرز بین این شعف با تحقیر و سرکوفت زدن به تیم بازنده بسیار ضروری است. در همین فوتبال تیم شریف و زحمتکش کامبوج با وجود دریافت چند ده گل، تا آخرین ثانیه از آخرین بازی جنگید و زحمت کشید. آنها هم می‌توانستند مثل کره‌شمالی انصراف بدهند و خیال خودشان را راحت کنند، اما مردانه جنگیدند و حتی بعد از هفت گل عقب بودن از ایران، روی یک ضربه ایستگاهی بازیکن آنها پشت دیوار دفاعی دراز کشید. اتفاقا این روحیه جنگجویی قابل ستایش است، نه اینکه گزارشگر ما صرفا به‌خاطر بضاعت کم کامبوج در فوتبال آنها را تحقیر کند.

 

 دنیای‌اقتصاد  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------