چگونه موقع امتحانات درس بخوانیم؟درس خواندن هنگام امتحان,نحوه ی درس خواندن برای امتحان,ساده‌ترین روش‌ برای امتحانات

روش یادگیری دروس در روزهای امتحانات

 

 

یکی از دغدغه‌های دانش آموزان در زمان امتحانات عدم آمادگی مناسب است. معمولا در این روزها دانش آموزان استرس و اضطراب بیش از حدی را تجربه می‌کنند. اما چگونه برای امتحان درس بخوانیم؟ این موضوعی است که در ادامه درباره آن به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

 

به شما خواهیم گفت چه شرایطی برای مطالعه انتخاب کنید. چه کارهایی در ایام امتحانات باید انجام دهید و بهترین روش مطالعه برای دروس امتحانی را توضیح می‌دهیم. اگر برای ایام امتحانات آماده می‌شوید، ادامه این مقاله را حتما بخوانید.

 

چگونه برای امتحانات آماده شویم؟ ساده‌ترین روش‌ها را انتخاب کنید

دانش آموزی موفق می‌شود که قبل از امتحان خود را آماده کرده باشد. تکنیک‌های مطالعه را بداند و آن‌ها را به کار گیرد. این موضوع بخصوص برای یادگیری کتاب‌های هفتم تا یازدهم رشته‌های مختلف ضرورت دارد. یادگیری اصول دارد و سال‌هاست که دانشمندان زیادی روی این موضوع کار می‌کنند. برای اینکه مطالب را بهتر یاد بگیریم، ابتدا باید شرایط مناسب برای مطالعه دروس امتحانی را فراهم کنیم.

 

در کدام قسمت از خانه مطالب را بهتر یاد می‌گیرید؟ هدف گذاری کنید و تکنیک پومودرو را به کار بگیرید. در زمان مطالعه تمرکز خود را حفظ کرده و از تکنیک‌های موثر یادداشت برداری استفاده کنید. در پایان نیز از خود امتحان بگیرید. با انجام این اقدامات می‌توان در امتحانات تشریحی و تستی موفقیت به دست آورد. 

 

هدفگذاری اسمارت؛ کلید موفقیت در ایام امتحانات

هدفگذاری کمک می‌کند راحت‌تر درس بخوانید و برنامه‌ریزی کنید. مثلا اگر در پایه دهم انسانی قرار دارید، بدانید که قرار است از بین کتاب های دهم انسانی کدام کتاب را در چه ساعتی بخوانید. وقتی هدف داشته باشید، در صورت وجود موانع ناامید نمی‌شوید چون می‌دانید در چه مسیری قدم گذاشته‌اید. به طور دقیق مشخص کنید که قصد دارید کدام درس‌ها را در چه مدت زمانی بخوانید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. 

 

شرطی کردن یادگیری؛ در بهترین شرایط ممکن درس بخوانید

محل مطالعه باید نور کافی و تهویه مطبوعی داشته باشد. نور زیاد یا کم چشم را خسته می‌کند. کنکوری‌ها بخصوص باید این نکته را جدی بگیرند. مثلا دانش‌آموزان رشته تجربی که انبوهی از کتاب‌ های یازدهم تجربی را می‌خوانند، باید بتوانند مدت زمان طولانی بدون خسته شدن چشم درس بخوانند. پیشنهاد می‌کنیم در طول روز به جای نور لامپ از نور طبیعی استفاده کنید. 

 

تهویه مطبوع نیز عامل دیگری است که بشدت در کیفیت مطالعه تاثیر می‌گذارد. محیط خیلی گرم موجب خواب آلودگی شما می‌شود و محیط سرد تمرکز را به هم می ریزد. از جمله اقدامات دیگر برای حداکثر کردن یادگیری می توان به نکات زیر اشاره کرد.

 

خواب کافی به مدت حداقل 8 ساعت برای ریکاوری مغز 

ورزش روزانه: نیازی نیست حتما بدنسازی کنید. یک پیاده‌روی ساده نیز کافی است. 

هر زمان که بهتر یاد می‌گیرید، درس بخوانید. برخی در طول روز یادگیری اثربخش‌تری داشته و برخی شب‌ها بهتر درس می‎‌خوانند.

 

روش یادگیری دروس در روزهای امتحانات,استفاده از تکنیک پومودرو,بانک کتاب مارکا

در بهترین شرایط ممکن درس بخوانید

 

روش مطالعه فعال؛ بهترین روش یادگیری دروس در روزهای امتحانات

مطالعه‌ ی فعال کمک ‌می‌کند از زمان مطالعه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. در این روش با فرض اینکه در حال گفتگو با نویسنده هستید، درس بخوانید. نظرتان درباره نکات متن را بیان کرده و هایلایت کنید. البته یادتان باشد که همه جای کتاب هایلات نشوند.

 

یادگیری کتاب های یازدهم تجربی و ریاضی آسان نیست. پس در محیطی درس بخوانید که تمرکز داشته باشید. استراحت‌های کوتاه و فعال راز در برنامه درسی خود قرار دهید. مطالعه درس‌ها به صورت طولانی و متوالی مغز شما را بی‌نهایت خسته می‌کند. 

 

مطالب را یاد بگیرید و آن‌ها را حفظ نکنید. در صورتی‌که مطالب را یاد بگیرید، هر سوالی در امتحان بیاید، حل خواهید کرد. اگر فکر می‌کنید مطلبی را یاد نمی‌گیرید، پرسشگری کنید. از معلم یا دوستانتان بپرسید. در یادگیری حریص نباشید. تا زمانی که مطلبی را یاد نگرفته‌اید، به سراغ مطلب بعد نروید. یادگیری به این شکل کند می‌شود اما چندبرابر موثر است.

 

قبل از شروع دفتر، کتاب، جزوه یا نمونه سوال ابتدا به نگاهی اجمالی داشته باشید. حتما نباید همه جزئیات را بررسی کنید. فقط سرفصل دروس را بخوانید. این کار شما را مطالبی که باید بخوانید، آشنا می‌کند.

 

استفاده از تکنیک پومودرو برای درس خواندن؛ بیشتر بخوانید و کمتر خسته شوید

 تعدادی از دانش‌آموزان به اشتباه فکر می‌کنند باید ساعات زیادی را به صورت متوالی درس بخوانند. در صورتی‌که این روش اصلا مناسب نیست. بهتر است در زمان مطالعه به طور مداوم استراحت کنید. با این کار مغز فرصت بیشتری برای بازیابی انرژی داشته و مطالب جدید را بهتر یاد می‌گیرید. 

 

یکی از تکنیک هایی که اثربخشی یادگیری را چند برابر می‌کند، پومودرو است. در این روش بازه‌های مطالعه به چند پومودرو 25 دقیقه‌ای تقسیم می‌شود و بعد از هر پومودرو 5 دقیقه زمان استراحت وجود دارد. مدت زمان پومودرو الزاماً نباید 25 دقیقه باشد و می‌توان آن را بین 25 تا 50 دقیقه انتخاب کرد.

 

کمتر از 25 دقیقه اثربخش نیست و بیشتر از 50 دقیقه به مغز فشار می‌آید. مثلا اگر می‌خواهید 3 ساعت درس بخوانید، می‌توانید آن را به سه پومودرو 50 دقیقه‌ای تبدیل کنید. بین هر پومودرو نیز 10 دقیقه استراحت در نظر بگیرید. کمک تکنیک پومودرو تمرکز خود را حفظ می‌کنید و یادگیری دلچسب‌تری خواهید داشت.

 

خرید کتاب های کمک آموزشی و کنکوری,هدفگذاری اسمارت,بهترین روش مطالعه برای دروس امتحانی

روش های درس خواندن برای امتحان

 

خودتان را در شرایط امتحانات قرار دهید

پس از اینکه مطمئن شدید درس را به شکل عمیق یاد گرفتید، از خود امتحان بگیرید. مدت زمانی را مشخص کرده و در محیطی آرام و شبیه به محل امتحان قرار بگیرید. یک نمونه سوال برداشته و شروع به حل سوالات کنید. در این مدت به هیچ‌عنوان به پاسخ سوالات نگاه نکنید.

 

ابتدا سعی کنید سوالات را خودتان حل کرده و سپس با پاسخ صحیح مقایسه کنید. این کار یک مزیت بزرگ دارد. اشتباهات و مشکلات خود را خواهید شناخت و برای بهبود آن تلاش می‌کنید.

 

خرید کتاب های کمک آموزشی و کنکوری از بانک کتاب مارکا با ارسال رایگان

در این مقاله درباره اینکه چگونه درس بخوانیم صحبت کردیم. به‌یاد داشته باشید برای آمادگی در هر امتحانی علاوه‌بر استفاده از روش‌های مختلف و کتاب‌های درسی، باید از منابع کمک آموزشی نیز استفاده کنید.

 

مارکا یکی از قدیمی ترین مراجع خرید کتاب های کنکوری و کمک آموزشی در پایه‌های مختلف تحصیلی است. کتاب های انتشارات معتبر از جمله گاج، مبتکران، کانون و خیلی سبز را می توانید از مارکا قابل خریداری کنید.

 

برای خرید به سایت marketketab.com مراجعه کرده یا همین الان با شماره 021-66400400 تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید. سفارشات بالای 180 هزار تومان نیز به صورت رایگان ارسال می شود. 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------