تخریب سیستم یادگیری نتیجه مصرف ریتالین و شیشه در ایام امتحاناتایام امتحانات,افزایش تمرکز

 

یک دکترای علوم شناختی تاثیرات به ظاهر مثبت ریتالین و شیشه در افزایش تمرکز و دقت را کوتاه مدت دانست و تصریح کرد: شخص مصرف کننده هنگامی که به حالت عادی خود بازگردد، عملکرد معقول سابق خود را از دست داده و دچار اختلالات یادگیری می شود.

 

دکتر محمد حسن فرهادی ، اظهار داشت: بسیاری از دانشجویان برای جبران کم کاری‌های درسی خود، به منظور بیدار ماندن در شب‌های امتحان به مصرف موادی همچون شیشه، قرص‌های ریتالین و اکستاسی روی می آورند با این ذهنیت که ریتالین در شرکت‌های دارویی ساخته شده و توسط پزشکان هم تجویز می شود و بنابراین مصرف آن آسیبی به بدن نمی رساند.

 

وی با بیان اینکه این نوع برداشت در میان دانشجویان تصوری غلط است، تاکید کرد: درست است که ریتالین یک دارو است اما این موضوع دلیلی بر بی خطر بودن مصرف خودسرانه آن نیست.

 

این پژوهشگر حوزه اعتیاد در ادامه بیان داشت: پزشک هنگام تجویز یک دارو برای بیمار میزان سود و زیان آن را می سنجد؛ پس از تشخیص اینکه کدام دارو با توجه به شرایط بیمار برای درمان مناسب‌تر است، دارویی را که مورد تایید مراجع ذیصلاح بالینی بوده و توشط شرکت های دارویی معتبر تهیه شده باشد را برای وی تجویز می کند.

 

وی به کاربرد دارویی ریتالین در درمان بیش فعالی کودکان همراه با نقص توجه اشاره کرد و گفت: مصرف ریتالین در این کودکان موجب افزایش تمرکز و توجه، ارتقای توان جسمی و کنترل بیشتر در رفتار همچنین کاهش احساس خستگی، پرخاشگری و بهبود روابط اجتماعی آنها می شود.

 

دکتر فرهادی ادامه داد: متاسفانه برخی از دانشجویان با آگاهی از فواید درمانی ریتالین به استفاده از این دارو یا موادی با تاثیرات مشابه آن همچون شیشه و قرص های اکستاسی در فصل امتحانات روی می آورند و از آنجا که این افراد مشکلی نداشته و حالتی طبیعی دارند لذا پس از مصرف این مواد دچار عارضه می شوند.

 

وی با بیان این مطلب که استفاده از ریتالین و شیشه ممکن است در مراحل اولیه جهت بیدار ماندن‌های طولانی مدت و افزایش توجه و دقت مصرف کننده پاسخ دهد که البته این موضوع در مورد همه افراد صدق نکرده و استفاده از آنها نیز در برخی تاثیر معکوس می دهد، هشدار داد: توجه به این نکته ضروری است که شخص پس از مصرف ریتالین و شیشه، هنگامی که به حالت عادی خود بازگردد، دیگر عملکرد معقول سابق خود را نداشته و دچار اختلالات یادگیری می شود.

 

این دکترای علوم شناختی با اشاره به اینکه اثرات آسیب زای ریتالین و شیشه بر سیستم یادگیری با افزایش طول مصرف شدیدتر شده بطوری که یادگیری و توجه شخص حتی از حالت اولیه خود قبل از استفاده این مواد بسیار کمتر می‌شود، یادآور شد: پرحرفی، افزایش هشیاری، احساس اعتماد به نفس همچنین افزایش احساس قدرتمندی بصورت کاذب از دیگر عواقب مصرف ریتالین و شیشه است.

 

این دکترای علوم شناختی در پایان کاهش احساس نیاز به خواب، اجتماعی‌تر شدن و افزایش میل و توان جنسی را از دیگر تاثیرات مصرف این مواد به ویژه شیشه عنوان و خاطرنشان کرد: افراد و به ویژه دانشجویان توجه داشته باشند که تمامی اثرات به ظاهر مثبت استفاده از ریتالین و شیشه کوتاه مدت بوده و تنها در اوایل مصرف در شخص مصرف کننده ایجاد می‌شود.

منبع: سلامت نیوز

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------