چگونه باید با فرزندان ناتنی خود رفتار کنیم؟فرزند ناتنی چیست, رفتار صحیح با فرزند ناتنی, رفتار با بچه ناتنی

رفتار درست با فرزند ناتنی

 

رفتار صحیح با فرزند ناتنی چگونه باید باشد؟

در صورتی که والدین از همدیگر جدا شوند و یا یکی از والدین فوت کنند، برای فرزندشان بسیار آسیب زا است و این شرایط در صورتی که فرد جدیدی وارد زندگی آنها شود؛ شاید ناراحت کننده باشد. عادت به فرد جدیدی به عنوان پدر یا مادر جدید نیازمند تلاش دو طرفه است. که در ادامه به تفسیر این موضوع می پردازیم.

رفتار با فرزند ناتنی

در گذشته رفتار نسبت به فرزند ناتنی به طور کلی با امروزه متفاوت بود، اما خوشبختانه به سبب فرهنگ سازی هایی مفید در جامعه؛ شرایط نسبت به گذشته تغییر بسیاری کرده است و والدین با رفتار منطقی و درست می توانند از یک خانواده سالم برخوردار باشند.

 

با این حال ممکن است مسائل و مشکلاتی وجود داشته باشد که به راه حل های درست و آگاهانه قابل حل شدن هستند. مسئله از دست دادن یکی از والدین برای فرزند می تواند سخت و طاقت فرسا باشد و جایگزین کردن آنها با پدر یا مادری جدید به شدت این موضوع را تشدید می کند و در نهایت می تواند رفتار نادرستی را به دنبال داشته باشد.

 

از طرفی هنگامی که والدین ناتنی وارد زندگی جدید می شوند سعی دارند با استفاده از روش های گوناگون خود را با شرایط به وجود آمده وفق بدهند و با فرزندی که به آنها به عنوان مزاحم نگاه می کند ارتباط بگیرند. برای برقراری درست این رابطه هر دو طرف نیازمند مهارت هایی هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 

با او مثل فرزند خود رفتار کنید

فرزندان ناتنی بسیار حساس هستند لذا نیاز دارند همان مقدار که به اطرافیان توجه می کنید به آنها نیز محبت کنید. در صورتی که رفتارهایی از قبیل؛ بی محلی دعوا، قهر و یا نخوردن غذا مشاهده کردید متوجه باشید که این رفتار ریشه در حس حسادت فرزند شما دارند. شما باید رفتاری که با فرزند خود دارید با فرزند ناتنی نیز داشته باشید.

 

توجه به امور درسی فرزند ناتنی

این موضوع که فرزند ناتنی تمایل دارد دائما مورد توجه باشد کاملا مشهود است، لذا از توجه خانواده خود به وضعیت تحصیلی اش لذت می برد. در صورتی که متوجه رفتارهایی شدید که نشان دهنده ی عدم اهمیت او به تحصیل بود؛ وضعیت درسی اش را پیگیری کنید و در این مورد به او کمک کنید، این رفتارهای می توانند شامل؛ دعوا کردن با همکلاسی، لج کردن، درس نخواندن و نرفتن به مدرسه باشد.

 

توضیح شرایط موجود به فرزند خود

این احتمال وجود دارد که فرزند شما نسبت به مهر و محبتی که به فرزند ناتنی دارید اظهار حسادت کند، بنابراین توضیح تمام شرایط موجود برای او می تواند این موقعیت را بهبود ببخشد. در صورتی که شرایط سخت موجود را برای فرزند خود شرح دهید و بگویید برای حفظ و بهبود جایگاهتان باید این رفتار را انجام دهید می توانید همدردی و کمک فرزندتان را برای خود داشته باشید.

 

رابطه با فرزند ناتنی, رفتار والدین با فرزندان ناتنی, ارتباط با فرزند ناتنی,

گفت و گوی سالم باعث بهبود روابط با فرزند ناتنی می شود

 

گفت و گوی مفید و مسالمت آمیز

شرایطی را فراهم کنید که بتوانید با فرزند ناتنی به گفت و گوی مسالمت آمیز بپردازید. توجه داشته باشید این مکالمه نباید یک طرفه باشد بلکه اجازه برای صحبت فرزند ناتنی می تواند بسیاری از مشکلات را از میان بردارد، تنش ها را بخواباند و اختلافات را حل کند قبل از اینکه تمام این موارد به بحرانی حل نشدنی تبدیل شوند.

 

صبور و بردبار باشید

فزرند ناتنی نیازمند زمانی است تا بتواند با شرایط موجود کنار بیاید و غم از دست دادن مادر یا پدر خود را فراموش کند، که در این مدت مشاهده رفتارهای هیجانی از قبیل؛ دعوا، بحث، پرخاشگری و... تا حدودی قابل انتظار است او ممکن است از اصطلاحاتی مثل تو مامان من نیستی استفاده کند. غذا نخورد، فریاد بکشد و هزاران رفتار معقول و غیرمعقول دیگر از خود نشان دهد.

 

در صورت مشاهده ی این اعمال صبور باشید و با او رفتار محبت آمیز و همراه با آرامش داشته باشید. این رفتار به مرور زمان کاهش می یابد و او با خانواده و شرایط جدیدش کنار می یاید، در نهایت رفتار خود را اصلاح می کند. رفتار فرزندی به فرزند دیگر بسیار متفاوت است و هیچ دو انسانی در یک شرایط رفتار مشابهی نخواهند داشت. گاهی برخی فرزندان ناتنی بدون نگرانی و استرس کاملا با شرایط کنار می آیند؛ بدون اینکه از خودشان رفتار هیجانی نشان دهند و گاهی شرایط اینگونه نیست.

 

خوشگذرانی دو نفره

خود را به عنوان پدر یا مادر جدید او اثبات کنید با او مهمانی بروید، برای وقت گذاشتن با همدیگر ارزش قائل شوید، سلایق همدیگر را بشناسید، علاقه‌ها و ویژگی‌های رفتاری همدیگر را درک کنید. با این کار فرزند ناتنی احساس ارزشمندی می کند و متوجه می شود وجودش برای بقیه اعضای خانواده مهم است، در نهایت این کار می تواند ارتباط او را با شرایط بهبود ببخشد.

 

به والدین اصلی فرزند ناتنی احترام بگذارید

فکر نکنید که اگر درباره والدین اصلی او صحبت منفی کنید می توانید رابطه بهتری بسازید؛ زیرا این کار جواب معکوس می دهد، این بدگویی می تواند عصبانیت و ناراحتی آنها را برانگیزد.

 

اولویت باید نیازهای فرزند ناتنی باشد نه خواسته هایش

این نکته را مد نظر بگیرید برای دریافت محبت از جانب فرزند ناتنی به او باج ندهید. کودکان بیشتر از هر چیزی به محبت، علاقه و قوانین پایدار نیاز دارند، در صورتی که شما با وجود رفتار بد، درس نخواندن و... به او هدیه می دهید وضعیتی به نام گدایی محبت برای او ایجاد می شود. در صورتی که حس کردید با فرزند خودتان بهتر از فرزند ناتنی رفتار کرده اید برای جبران کارتان؛ هدیه نخرید بلکه یاد بگیرید چگونه باید عدالت را برقرار کنید.

 

اشتباهات  رفتار با فرزند ناتنی, رفتار با فرزند ناتنی, رفتار صحیح با فرزند ناتنی

سن فرزند ناتنی و پذیرش مادر/ پدر ناتنی

 

موارد تاثیرگذار در ارتباط با فرزند ناتنی:

سن و سال فرزند ناتنی

در بین فرزندان ناتنی، کسانی که سن کمتری دارند می توانند سریع تر با شرایط موجود کنار بیایند. گاهی کودکان این موضوع را به راحتی می پذیرند ولی در سالهای بعد رفتارهای هیجانی و احساسات مخربی را از خود نشان می دهند. در صورتی که فرزند شما با این موضوع مشکلی ندارد با او صراحتا صحبت کنید تا از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کنید.

 

زمان آشنایی با فرزند ناتنی

هر چه طول مدت آشنایی با او بیشتر باشد احتمالا رابطه بهتری را برای شما رقم خواهد زد، البته در این میان استثناء نیز وجود دارد. گاهی این فرزندان عضو جدید را عامل جدایی پدر و مادر اصلی خود می دانند، اما به طور کلی داشتن آشنایی قبلی به کنار آمدن با این شرایط کمک می کند.

 

کنار آمدن با همسر سابق همسرتان

در صورتی که کمترین میزان درگیری با پدر یا مادر فرزند ناتنی خود داشته باشید و از ارتباط با آنها جلوگیری نکنید؛ می توانید شرایط را تا حد زیادی بهبود دهید زیرا در این صورت فرزند ناتنی می تواند وجود شما را به عنوان مادر یا پدر ناتنی قبول کند.

 

وقت گذارنی با فرزندناتنی

به داشتن زمانی برای خوشگذارنی در آخر هفته ها فکر نکنید زیرا فرزندان تمایل دارند این زمان را با والدین اصلی خودشان بگذرانند البته این مهم برای شما نیز باید اولویت باشد. در صورتی که بچه ها بتوانند هر زمانی که می خواهند والدین اصلی خود را ببینند؛ کمک می کند تا جایگاه شما را راحت تر بپذیرند.

 

رفتار با بچه ناتنی, چگونه با بچه شوهر رفتار کنیم, رابطه با فرزند ناتنی

رفتار با فرزند ناتنی هنگام کمک درسی به او

 

اشتباهات در رفتار با فرزند ناتنی

به او ابراز علاقه نمی کنید

سعی در جایگزین کردن خود به عنوان پدر یا مادر از دسته رفته فرزند ناتنی نمی تواند درست باشد، بلکه شما می توانید به او بگویید که؛ به عنوان یک دوست به شما نگاه کند. به او ابراز محبت و علاقه کنید و خاطر نشان کنید که حاضر هستید در هر لحظه ای به او کمک کنید.

 

خریدن هدیه زیاد

در صورتی که از هدایای بسیاری برای جلب محبت فرزند ناتنی استفاده می کنید؛ عمل اشتباهی را در پیش گرفته اید، این کار می تواند روابط والدین و فرزندان را فرسوده کند.

 

از بی ادبی او به راحتی می گذرید

گاهی ممکن است که کودک از روی خشم و هیجان رفتاری نادرستی از خود نشان دهد، اما سکوت درباره این موضوع سبب ادامه دار شدن این موقعیت می شود.

 

قاطعانه رفتار نمی کنید

در صورتی که با قاطعیت درست، نظم و مقررات را در خانه برقرار کنید، کودک به خودش اجازه دخالت در تصمیم گیری ها را نمی دهد.

 

رابطه با فرزند ناتنی, رفتار والدین با فرزندان ناتنی, ارتباط با فرزند ناتنی

 توجه و محبت به فرزندان ناتنی

 

ناراحتی از ارتباط همسرتان با فرزندش

همسر شما همراه شما در زندگی است اما این تنها نقش او در زندگی نیست او یک والد است که باید به فرزد خود توجه و محبت داشته باشد، بنابراین حسادت و دخالت در این رابطه می تواند این محبت را از بین ببرد.

 

عدم درک فرزند ناتنی

در صورتی که بتوانید از دیدگاه آنها به موضوعات نگاه کنید توانایی درک آنها را پیدا می کنید.

 

نداشتن مکالمه با فرزند ناتنی

در صورتی که او کاملا خنثی است و واکنشی به موضوعات نمی دهد شما سخنگو باشید و او را تشویق کنید تا درمورد عواطف و احساساتش صحبت کند.

 

عدم تامین امنیت فرزند ناتنی

در حفظ امنیت از طریق تعیین مقررات در خانه و تمام موقعیت های زندگی تلاش کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------