زندگی با والدین ناتنیزندگی با والدین ناتنی,زندگی با والد ناتنی,زندگی آرام با والدین ناتنی

زندگی با والدین ناتنی

 

چگونه با پدر و یا مادر ناتنی رفتار کنیم؟

زندگی با والد ناتنی شرایط سختی است که بسياري از افراد خود را در آن تنها و بی تکیه گاه حس می کنند. حتی امکان دارد شرایط به قدری دشوار و غیرقابل تحمل بنظر برسد که به رفتن از خانه و جدا شدن از خانواده فکر بکنید. بسياري از اشخاص نمی توانند در این باره با کسی صحبت کنند و حس تنهایی و ناراحتی شان دو چندان می شود. ولی شاید وضعیت آن قدر که بنظر می‎آید، دشوار و دردناک نباشد.

درک و شناخت بیشتر نسبت به والد ناتنی و وضعیت موجود به شما کمک می کند تا سازگاری بیشتری در این زمینه بدست آورید و تا حدودی به زندگی سابق خویش بازگردید. به طور کلی در خانواده های ترکیبی که از پدر و یا مادری ناتنی تشکیل می‌شوند تمام اعضای خانواده با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شوند که نیاز به بررسی و شناسایی دارند.

 

زندگی با والدین ناتنی,زندگی با والد ناتنی,زندگی آرام با والدین ناتنی

زندگی آرام با والدین ناتنی

 

زندگی آرام با والدین ناتنی

منطقی باشید

خونسردی خویش را حفظ کنید و اجازه بدهید منطق جای هیجانات را بگیرد تا به یک تصمیم منطقی برسید.

 

کینه هایی که نسبت به والد خود دارید، وارد رابطه خود و والد ناتنی نکنید

چنانچه حس بدی نسبت به مادر یا پدر خود دارید و از رفتارهای وی ناراحت هستید، این حس را نباید وارد رابطه خود و والد ناتنی کنید و به وی بعنوان یک شخص جدید و بی ربط به والد بنگرید.

 

زندگی با والدین ناتنی,زندگی با والد ناتنی,زندگی آرام با والدین ناتنی

با والدین ناتنی چگونه برخورد کنیم

 

خودتان را ازار ندهید

چنانچه والد جدید احساس خوبی را به شما منتقل می کند، با او خوب رفتار کنید و فکر نکنید پذیرفتن نا‌مادری در منزل یا قبول محبّت از طرف پدرناتنی جدید نوعی خیانت به مادر یا پدر اصلی است بلکه بدانید مادر یا پدر شما که جای خالیش را احساس می کنید هم در پی بازگشت شما به زندگی عادی هستند و آرزوی خوشبختی شما را دارند.

 

برنامه های روتین جدیدی که دارید را معلوم کنید

زمانیکه شخص جدیدی وارد منزل تان می شود، وضعیت موجود تغيير خواهد کرد؛ بنابراین باید بررسی کنید که برنامه جدید روزانه تان به چه صورتی خواهد بود. شاید ازدواج جدید پدر یا مادرتان سبب شود که به یک منطقه جدید یا یک منزل بزرگ تر بروید.

 

این تغییرات جدید بر روی وضعیت موجود در منزل و زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود. بعد از معلوم کردن تاثیراتی که تغییرات جدید بر روی شما خواهند داشت، تلاش کنید که یک برنامه روتین جدید داشته باشید.

 

می توانید به کمک پدر یا مادر اصلی و ناپدری یا نا‌مادری یک برنامه مشخصی را برای روزهای آينده تنظیم کنید.

 

برای مثال امکان دارد که ناپدری یا نامادریتان شما را به مدرسه ببرد و در بازگشت با اتوبوس به منزل بیایید. یا امکان دارد ناپدری یا نامادریتان شما را به تمرین فوتبال ببرد.

 

زندگی با والدین ناتنی,زندگی با والد ناتنی,زندگی آرام با والدین ناتنی

کنار آمدن با والدین ناتنی

 

احساسات خویش را بپذیرید

قرار نیست یک شبه با حضور عضو جدید کنار بیایید. منطقی است که از حضور یک غریبه به جای مادر یا پدر خود ناراحت باشید. حتی حس نفرت از پدر و مادر خودتان هم امکان دارد طبیعی باشد. احساسات خود را بپذیرید و ناراحتی تان را بروز دهید. در ابراز حس خود به صورت افراطی عمل نکنید. کنار آمدن با وضعیت موجود در تسریع برگشت شما به زندگی، کمک شایانی می کند.

 

زمانیکه احتیاج به تنها بودن داشته باشید، والدینتان را مطلع کنید

زندگی کردن در یک خانه ای به همراه غریبه‌ها ، در ابتدا میتواند دشوار باشد. امکان دارد حس کنید که خانه تان خيلي شلوغ شده است!

 

این مورد معمولی است، ولی از طريق درخواست کردن از والدینتان برای تنها بودن میتوانید این مشکل را برطرف کند. زمانیکه احتیاج دارید تنها باشید، همه اشخاص را در خصوص این درخواستتان باخبر کنید.

 

می توانید به صورت مودبانه بگویید که “من حس می کنم که این جا خيلي شلوغ است. آیا می توانم به اتاقم بروم؟”

 

در صورتیکه یک بچه ای یک مکان خاصی برای خودش داشته باشد، وضعیت فوق العاده ای خواهد داشت.

 

زندگی با والدین ناتنی,زندگی با والد ناتنی,زندگی آرام با والدین ناتنی

زندگی با والد ناتنی

 

به خود زمان بدهید

نگران نباشید، زمان قدرت زيادي در درست کردن مسایل دارد. برای این که بتوانید محبّت والد ناتنی خویش را حس کنید یا رابطه ای احساسی بین شما ایجاد شود، زمان به کمک شما خواهد آمد و شما تنها تلاش کنید با دوری کردن یا پس زدن محبّت های والد ناتنی، مسئله را سخت تر نکنید.

 

روی کمک مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها حساب باز کنید

تلاش کنید روزهایی را در کنار مادربزرگ یا پدر بزرگ تان سپری کنید و از صحبت های آنها و چیزهایی که فکر می کنند، استفاده کنید. همینطور میتوانید از اغوش پدر یا مادر بزرگ برای جبران محبّت و تخلیه هیجانی استفاده کنید. نگرانی های خود را با آنها در بین گذاشته و تلاش کنید خيلي درباره والد ناتنی بدگویی نکنید چراکه تصویر ذهنی آنها خراب می شود.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------