کودکتان در اتاقش نمی خوابد؟!دنیای کودکان, روانشناسی کودک,رفتارهای کودک

مادر سارا مي‌گويد خسته شده است. سارا دختر 6 ساله‌اي است كه شب را در اتاقش نمي‌خوابد و اين مسئله مادرش را خسته كرده است. مادر سارا در توصيف مشكلش مي‌گويد: «سارا به محض اينكه او را در اتاقش تنها مي‌گذارم و مي‌روم، شروع به گريه مي‌كند.» او بلافاصله بعد از رفتن مادرش شروع به گريه كردن مي‌كند و سعي مي‌كند به اين ترتيب خودش را به تخت مادرش برساند. اگر گريه به تنهايي كارساز نباشد او ساعت‌ها فرياد مي‌زند طوري كه گاهي دچار حمله آسم مي‌شود. همه اين رفتارها باعث شده مادر سارا در نهايت تسليم اصرارهاي او شود. به اين ترتيب او هيچ شبي را خودش به تنهايي نخوابيده است و در نهايت با قشقرقي كه به پا كرده است در كنار مادرش و در تخت آنها خوابيده است. از آنجا كه سارا در طول روز مشكل خاصي ندارد و خيلي راحت با خواهرش بازي مي‌كند و تنها مشكل او شب‌ها و هنگام خواب است، اين موضوع مادر سارا را نگران مي‌كند.

قدم به قدم جلو بروید
پيش از همه مادر سارا بايد بداند كه به منظور ايجاد اين عادت در سارا صبوري لازم است، چون از نظر سارا اين كار خيلي سخت است و او به اين راحتي قبول نمي‌كند كه در اتاقش تنها بخوابد. مادر سارا بايد بر نظم و انضباط توجه ويژه‌اي داشته باشد زيرا اين رفتار باعث مي‌شود سارا در نهايت تسليم شود. ضمن آنكه والدين بايد به اين موضوع هم دقت كنند كه كودكان قابل تغيير هستند. توجه داشته باشيد كه با ايجاد اين عادت مادر و دختر هر دو شب‌هاي آرامي خواهند داشت و با آسودگي استراحت مي‌كنند. وقتي مادر سارا توضيح داد كه سارا با خواهرش هميشه بازي مي‌كند متوجه شدم كه او آدم درون‌گرايي نيست. او دختري با اعتماد به نفس و شاد است و به نظر مي‌رسد بايد از قدرت بازي براي رفع اين مشكل استفاده كند.

قوانيني را براي خوابيدن در اتاق وضع كنيد
اينگونه به نظر مي‌رسد كه سارا ياد گرفته چطور مادرش را مجبور كند شب‌ها در كنارش بخوابد. او فقط مي‌خواهد بگويد حرف حرف خودش است. بنابراين بهتر است برخي قوانين اصلي را در مورد خواب برايش وضع كنيد:
 يك برنامه خواب روتين و سلامت ايجاد كنيد. طوري كه هميشه به آن عمل كنيد.
 در مورد زمان خواب منظم باشيد و به بهانه‌هاي كودك خود براي نخوابيدن توجه نكنيد.
 كودك را به رختخواب ببريد و براي او توضيح دهيد كه از او انتظار مي‌رود تمام شب را همانجا بماند.
 اولين بار كه از تخت بيرون آمد به او بگوييد «عزيزم زمان خواب است» و او را دوباره به تخت برگردانيد.
 دفعه بعد كه از تخت خود بيرون آمد به او «بگوييد زمان خواب است» و او را به تخت برگردانيد.
 دفعه سوم كه از تخت بيرون آمد چيزي به او نگوييد و فقط او را به تخت برگردانيد.
 هر بار كه از تختش بيرون آمد او را به تخت برگردانيد هر چند كه اين موضوع زمان زيادي ادامه پيدا كند.

نبايد قوانين را بشكنيد
به حتم شب اول بسيار سخت خواهد بود. او حتما هركاري كه لازم باشد انجام مي‌دهد تا به خواسته‌اش برسد اما شما بايد همچنان محكم بايستيد و او را به تختش هدايت كنيد. حتي امكان دارد او پشت در اتاق شما بخوابد و اين حتما برايتان سخت خواهد بود اما اگر تحمل كنيد همه چيز بهتر خواهد شد. اينجاست كه مي‌توانيد از قدرت بازي استفاده كنيد. بهتر است به او بگوييد اگر شب را در اتاق خودش نخوابد فردا نمي‌تواند با خواهرش بازي كند. شما بايد با اين تهديد پيام جديت را به او برسانيد. به اين ترتيب او هم موضوع را جدي مي‌گيرد.
منبع: جام جم سرا

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------