چه نکات مهمی را قبل از شروع عادت ماهیانه با دختران در میان بگذاریم؟اولین پریود دختران, پریود, اولین قاعدگی در دختران

اولین قاعدگی در دختران

 

 اولین بار پریود شدن در دختران

بلوغ یک انتخاب نیست بلکه سیر تکامل است. بهتر است بلد باشیم که چطور بطور درست دخترمان را با این موضوع اشنا کنیم. جای تعجبی نیست چنانچه والدین در مورد این مسئله با فرزندان خویش گفتگو کنند، بله این گفتگو یک ضرورت است. بهتر است این موضوع در زمانی مطرح شود که حتی سوالی هم در آن موضوع برای فرزند پیش نیامده است.

نحوه توضیح دادن دوران پریودی برای دختران

گفته می شود که بهتر است مادران با دختران خود در خصوص بلوغ حرف بزنند. بلوغ، برای دختران پر است از تغییرات جسمانی و روانی که اغلب آن ها، به حریم بسیار بسیار خصوصی دختر مربوط می شوند. از تغییرات جسمانی در اندام ها گرفته تا بالا و پائین شدن خُلق و احساسات ناگهانی و عادت ماهانه ، همه و همه بسیار زنانه هستند و در نتیجه بهتر است مادر، در خصوص آن ها با دخترش صحبت کند ولی چگونه و از چه زمانی؟!

 

اولین پریود دختران, پریود, اولین قاعدگی در دختران

چه نکات مهمی را قبل از شروع عادت ماهیانه با دختران در میان بگذاریم

 

از شنیده های او شروع کنید

در دوران بلوغ، اغلب بچه ها در مورد موضوع« عادت ماهانه » جسته و گریخته نکاتی را می شنوند و در مورد آن صحبت می کنند؛ بنابراین فرزند شما هم امکان دارد در مورد این مسأله نکاتی را در مدرسه شنیده باشد. بنابراین چنانچه در مورد این مسأله یا مسأله حاملگی از شما سؤال کرد، او را دعوا نکنید. حرف زدن در مورد این مسأله در مدرسه کاملاً عادی است. به جای بازخواست وی، از فرزندتان سوال کنید چه حرف هایی در مورد این مسئله شنیده است؟

 

تا کاملاً مسأله را برای شما توضیح دهد، آنگاه در اصلاح شنیده های او حرف زدن در مورد قاعدگی را آغاز کنید ولی چنانچه چیزی نشنیده بود که بعید است چیزی نشنیده باشد، حتماً با دیدن اولین علامت های بلوغ، کم کم حرف زدن در مورد این مسأله را شروع کنید.

 

اولین پریود دختران, پریود, اولین قاعدگی در دختران

نکات مهم درباره اولین پریود

 

در مورد حقیقت ها صحبت کنید 

در مورد ساختمان بدن یک زن، با او حرف بزنید. بگویید که وی هم مانند شما روزی مادر می شود و بدنش از اکنون که دارد بالغ می شود، خودش را برای آن هنگام آماده می کند؛ مانند یک جور تمرین ماهانه، تا وقتی که واقعا مادر می شود، بسته به سنی که دارد و ميزان اطلاعاتی که دارد، میتوانید این توضیح را مفصل تر ارائه دهید.

 

اولین پریود دختران, پریود, اولین قاعدگی در دختران

چطور درباره عادت ماهانه با بچه ها صحبت کنیم

 

چه چیزهایی در مورد پریود را بگوییم؟

این مسئله اهمیت دارد که ما بعنوان والدین، خودمان بتوانیم این مسأله را حل کنیم. ما می توانیم از فیلم های اموزشی مناسب، کتاب و معلم های کودکان کمک بگیریم ولی نباید تمام این کار را به غیر از خود واگذار کنیم، زیرا این تا حدی ایجاد صمیمیت در رابطه ما و کودکمان هم می کند.

 

بهتر است با سوالاتی مثل:آیا تابحال پد بهداشتی زنان را دیده ای؟ آغاز کنیم. رفته رفته این مسئله را تا هرچه قدر که می توانیم ساده بیان نموده و کم کم آنرا کامل کنیم. بهتر است او را با وسایل و دانستنی هایی که احتیاج دارد اشنا کنیم مثل:رعایت بهداشت زنان، پدهای بهداشتی و داروهایی که امکان دارد احتیاج پیدا کند.

 

اولین پریود دختران, پریود, اولین قاعدگی در دختران

تجربه اولین پریود

 

دختران نوجوان مدام وسائل لازم را بهمراه داشته باشند

از آن جایی که همیشه نمی توان با اطمینان دوران نخستین خونریزی ماهانه را حدس زد، بهتر است که دختران نوجوان مدام وسائل لازم را بهمراه داشته باشند. این وسائل شامل:

 

- لباس زیر تمیز

- نوار بهداشتی

- دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب

- مسکن مثل استامینوفن

 

به عنوان مادر راهنمايي کردن دختر نوجوانی که برای نخستین بار پریود را تجربه می کند، گاهی دشوار می شود. با اینهمه توصیه های زیر تا حد زيادي کمک کننده خواهند بود:

- به دختران نوجوان اطمینان دهید که پریود یک قسمت طبیعی از زندگی است

 

- به حقیقت ها تکیه کنید. هیچوقت با بازگو کردن تجربه ی شخصی خود در خصوص قاعدگی چه بد و چه خوب تلاش نکنید تا ساختار ذهنی دختر نوجوان را شکل دهید

 

- وسایل مختلفی که میتوان از آنها در طی دوران قاعدگی استفاده کرد و طرز استفاده از آنرا توضیح دهید

 

- به فرزند خود در آماده کردن وسایل موردنیاز برای خونریزی ماهیانه کمک کنید. این وسایل شامل نوار بهداشتی، لباس زیر و دستمال مرطوب است که به راحتی میتوان آنرا درون کمد مدرسه یا کوله پشتی ذخیره کرد.

 

تجربیاتی که در طی سالها بدست آورده اید را با فرزند خویش در بین بگذارید:

- بهترین مسکن ها برای کاهش درد گرفتگی عضلات شکم

- بهترین داروهای گیاهی برای التیام نفخ شکم

- بهترین راه برای از بین بردن لکه های خون از روی لباس

 

اولین پریود دختران, پریود, اولین قاعدگی در دختران

تجربه اولین پریود در دختران

 

کلام آخر

به وی بگویید که میتواند هر حسی در این باره داشته باشد و نیازی به خجالت کشیدن نیست.

 

به او بگویید که میتواند فعالیت های معمولی روزانه اش را دنبال کند و شروع عادت ماهیانه به معنی تمام شدن فعالیت و ورزش و جنب و جوش نیست.

 

به او بگویید درون بدن و درون رحم چه اتفاقی می افتد و وی را برای دانستن بیشتر در خصوص بدنش تشویق کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------