تدریس برتر چیست؟ فوت و فن های تدریس برترفرم داوری تدریس برتر زبان, فوت و فن های تدریس برتر,ترفندهای تدریس برتر

ترفندهای تدریس برتر

 

تدریس برتر راهی برای ارتقای مهارت حرفه ای معلمان  

تدریس برتر شیوه ای نوین و پیشرفته از تدریس است که دانش را به عنوان یک کالای جذاب به دانش آموز که مصرف کننده است ، ارائه می نماید. در این مطلب از بیتوته  شما را با تدریش برتر آشنا می کنیم.

معلمی یکی از پیچیده ترین و خلاقانه ترین مشاغل دنیاست ، موفقیت در تدریس و رسیدن به فنون تدریس برتر نیاز به عشق زیادی دارد. تدریس برتر نیاز به حضور قلب و  عقل در کنار هم دارد که فقط بر ترغیب یادگیری دانش آموزان تاکید ندارد بلکه با شیوه ای معنی دار و خاطره انگیز خوب یاد گرفتن را  به آن ها می آموزد. 

 

معلمی میتواند به سطح تدریس برتر برسد که به شغلش عشق بورزد و این عشق را به دانش آموزانش منتقل کند. 

در این مقاله میخواهیم گوشه ای از فوت و فن های تدریس برتر را با شما در میان بگذاریم. 

 

فرم داوری تدریس برتر زبان, فوت و فن های تدریس برتر,تدریس برتر چیست

تدریس برتر چیست

 

تدریس برتر چیست؟

تدریس برتر یعنی دانش را در قالب یک کالا به دانش آموزان به عنوان مصرف کننده ارائه دهید. معلمی که میخواهد به سطح تدریس برتر برسد باید از توان ظرفیتش استفاده کند، منابع مرتبط و غیر مرتبط با حوزه تخصصی خودش  را مطالعه کند تا از دانش رشته خودش عقب نماند ولی دانش فقط در حوزه تئوری خلاصه نمی شود ، تدریس برتر نیاز به پر کردن فاصله بین نظریه و عمل دارد و باید با فعالان حوزه تخصصی خودتان مشورت و گفتگو کنید و وارد جمعشان شوید.

 

فرم داوری تدریس برتر زبان, فوت و فن های تدریس برتر,تقویت مهارت های شفاهی در تدریس برتر

تقویت مهارت های شفاهی در تدریس برتر

 

تقویت مهارت های شفاهی دانش آموزان در تدریس برتر

تدریس برتر به معنی گوش دادن ، پرسیدن و جواب گو بودن است. 

معلم باید به هر دانش آموز به چشم یک کلاس مجزا نگاه کند و بتواند از او جواب  های مورد نیاز را بیرون بکشید و مهمارت های ارتباط شفاهی دانش آموزان را تقویت کند. 

دانش آموز را به سمت عالی ترین ها یعنی انسان بودن ، احترام گذاشتن و حرفه ای بودن پیش ببرد. 

 

انعطاف پذیری برنامه درسی در تدریس برتر

در تدریس برتر نیاز به یک برنامه ثابت همیشگی که باید سفت و سخت به آن عمل کنید ، نخواهید داشت. معلم باید در برنامه درسی ، انعطاف داشته باشد ، نرم و روان بودن ، آزمون و خطا کردن و اعتماد به نفس داشتن در مواجهه با شرایط متغیر و توانایی وفق دادن از ویژگی های تدریس برتر است. 

 

تدریس برتر یعنی اگر معلم در جای دیگر چیز بیشتر و مفیدتری ببیند بتواند به راحتی برنامه درسی و زمانبندی را تغییر دهد  و در نهایت اگر فقط 10 درصد چیزی که می خواسته در کلاس پیاده کند باز هم حس خوبی داشته باشد. 

معلم باید بتواند عملکردی خلاقانه و متعادل بین یک دیکتاتور مستبد و یک آدم مطیع ایجاد کند و با توجه به شرایط بین این قطب در نوسان باشد و بداند هر لحظه باید در کجا قرار بگیرد. 

 

فرم داوری تدریس برتر زبان, فوت و فن های تدریس برتر,انعطاف پذیری در برنامه درسی

در تدریس برتر معلم باید در برنامه درسی انعطاف پذیر باشد

 

برقراری ارتباط فردی با دانش آموزان

تدریس در این روش باید مفرح باشد نه این که با یک لحن یکنواخت و کسل کننده کتاب را ورق بزنید و اسلایدهای آموزشی را نمایش دهید. معلم باید بتواند در کلاس با تک تک دانش آموزان ارتباط فردی برقرار کند درست مانند رهبر ارکستر دانش آموزانش را به نواختن بیاورد. هر دانش آموز ساز متفاوتی و در اندازه توانایی خودش دارد. 

معلم باید بتواند مهارت های دانش آموزان را بهبود دهد و کاری کند که سازها در قالب یک کلیت منسجم جان بگیرند و یک قطعه موسیقی تولید کنند. 

 

ایجاد صمیمیت در تدریس برتر

شوخ طبعی در تدریس برتر جایگاه مهمی دارد. معلم باید فروتن باشد و خودش را زیاد جدی نگیرد. گاهی محترمانه شوخی کند و به اصطلاح یخ کلاس را آب کند تا دانش آموز بتواند در فضایی راحت تر پرورش پیدا کند و بداند شما هم مثل او خطاها و کاستی هایی دارید و با شما احساس صمیمیت نماید. 

 

از خودگذشتگی در تدریس برتر

تدریس برتر به معنی رشد دادن ، مراقبت و تربیت ذهن ها و استعدادها است. یعنی وقت گذاشتن نامحسوس برای تک تک دانش آموزان. یعنی ساعت های خسته کننده نمره دادن ، طراحی یا بازنگردی دروس و آماده سازی محتویات لازم برای تقویت آموزش . 

 

فرم داوری تدریس برتر زبان, فوت و فن های تدریس برتر, خودگذشتگی معلم در تدریس برتر

در تدریس برتر معلم باید از خودگذشتگی داشته باشد

 

استفاده از منابع کمک آموزشی ملموس

تدریس برتر فقط به معلم خلاصه نمی شود چرا که نیازمند پشتیبانی ، رهبری آرمانی ، منابع کمک آموزشی ملموس و بودجه است. برای به تحقق رساندن اهداف تدریس برتر ، این تفکر و پشتیبانی باید در کل سازمان از اساتید تمام وقت تا معلمین پاره وقت جریان داشته باشد. 

از معلمان کارآمد تقدیر کند و معلمان ضعیف را با برنامه های آموزشی اصلاح و آموزش دهد. 

 

تجربه لذت ها و پاداش های درونی 

تدریس برتر همراه با تجربه لذت ها و پاداش های درونی و شادی کردن است یعنی اگر  معلم با دانش آموز ردیف عقبی چشم درچشم شود ، بتواند  عمیقا با او ارتباط برقرار کند  .

معلم بتواند شکل گیری افکار دانش آموزان ، پیشرفتشان یا حتی لبخند روی صورتشان را هنگام تدریس درک کند. 

 

تدریس برتر یعنی معلم از دانش آموزان قدیمی اش بشنود که تدریسش مسیر زندگی او را تغییر داد یا کلاسش بهترین کلاس عمرش بود. 

معلمی موفق به پیاده سازی تدریس برتر می شود که از شغلش لذت ببرد و خودخواسته همیشه روشهایش را بهبود دهد و نهایت آرزویش معلمی کردن باشد. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------