هزینه بزرگ کردن فرزندان: چگونه در پول خود صرفه جویی کنیم؟بزرگ کردن فرزند با کمترین هزینه, کاهش هزینه ی بزرگ کردن نوزاد, روش های کاهش هزینه بزرگ کردن نوجوان

افزایش هزینه های بزرگ کردن فرزندان میزان فرزندآوری را کاهش داده است

 

چند راه‌حل کاربردی برای کاهش هزینه های بزرگ کردن فرزندان

فرزندآوری یکی از رویدادهای خوشایند و دل انگیز خانواده است. با ورود یک نوزاد به خانواده، والدین نسبت به کودک برای صرف زمان و پول تعهداتی دارند. در جوامع کنونی به موجب افزایش چشمگیر هزینه های بزرگ کردن فرزندان، میزان فرزندآوری کاهش پیدا کرده است. 

نقش مسائل مالی در فرزندآوری 

یکی از رویداد های دل انگیز خانواده، فرزندآوری است. فرزند آوری با تداوم نسل انسان همراه است. هنگامی که یک نوزاد وارد خانواده ای می گردد، پدر و مادر نسبت به او وظایف و تعهداتی دارند. تعهداتی که والدین در قبال فرزندان دارند، عمدتا به صرف زمان و پول باز می گردد. هزینه پرورش یک نوزاد از بدو تولد تا ورود وی به اجتماع بر عهده خانواده است. 

 

در جوامع کنونی هزینه های سر به فلک کشیده ی بزرگ کردن فرزندان زمینه ساز کاهش میزان تمایل به فرزندآوری شده است. عده ای از محققان بر این باور هستند که اصلی ترین عامل شکل گیری کاهش میزان فرزندآوری، تغییر سبک زندگی و ارتقای میزان تحصیلات است. 

 

تغییر سبک زندگی حکایت از عدم پذیرفتن مسئولیت تربیت فرزندان و تمایل به رفاه طلبی دارد. با بررسی های اجمالی می توان گفت که مهم ترین معضل خانواده ها به تربیت و بزرگ کردن فرزندان از منظر مشکلات مالی اختصاص می یابد. 

بهترین روش برای حل و فصل مسئله بزرگ کردن فرزندان، پیروی از یک رویکرد مناسب است. 

 

روش های مختلف کاهش هزینه های خانواده 

ساده گرایی 

 

راه های کاهش هزینه ی فرزند آوری, کاهش هزینه های بزرگ کردن فرزندان, هزینه های بزرگ کردن فرزندان

یکی از راه های کاهش هزینه های فرزند آوری دوری از تجملات است

 

اصلی ترین عوامل هزینه ساز به اقلام های مختلف زندگی اعم از لباس و اسباب بازی اختصاص دارد. 

اکثر کودکان در سال های خردسالی نسبت به خرید اسباب بازی های مختلف تمایل دارند. برآورده سازی درخواست های مداوم کودک خانواده را تحت فشار مالی قرار می دهد. 

 

بهترین عملکرد برای کاهش هزینه های بزرگ کردن فرزندان، رهایی از بند مصرف گرایی است. مسیر آزادی مالی، ذهنی و شخصی از طریق ساده گرایی میسر خواهد شد. 

شما می توانید سیاست مندانه رفتار کنید و در مقابل هر اسباب بازی و لباس جدید، اجناس قدیمی را به عنوان اجناس دست دوم به فروش برسانید. همچنین می توانید با بخشش آن ها در شادی مردم سهیم شوید. 

 

محدود سازی صرف غذا در رستوران 

یکی از راه های کاهش هزینه های خانواده و پرورش فرزند، محدود سازی صرف غذا در رستوران است. طبق تحقیقات صورت گرفته بالغ بر 18 درصد از هزینه های بزرگ کردن فرزندان به خرج های مرتبط با غذا و خوراک باز می گردد. با وجود آرامشی که صرف غذا در رستوران القا می کند و زمینه ساز شکل گیری لحظه های خوب می گردد، می توان با محدود کردن تعداد دفعات صرف غذا در رستوران به طرز چشمگیری هزینه های زندگی را کاهش داد. 

 

مناسبت های خاص اعم از سالگرد ازدواج و جشن تولد گزینه مناسبی برای صرف غذا در رستوران تلقی می شوند. بی شک والدین شاغل از زمان مناسب برای آشپزی برخوردار نیستند. بهتر است در خصوص جلوگیری از تهیه غذا از رستوران، در فرصت های مناسب بیشتر از میزان مورد نیاز به تهیه غذا بپردازید. همچنین می توان با برنامه ریزی زمام امور را در دست گرفت و در روز های پرمشغله غذاهای فریز شده را مورد استفاده قرار داد. 

 

خرید خانه در حد توان 

 

نقش مسائل مالی در فرزندآوری, کاهش هزینه های خانواده, کاهش هزینه های فرزندان

روش های مؤثر کاهش هزینه های زندگی  

 

برآورد هزینه های بزرگ کردن فرزند حاکی از آن دارد که حدود 29 درصد از آن به خانه و خرج های در ارتباط با آن اعم از اثاثیه، مالیات، وام، هزینه آب، برق و گاز اختصاص می یابد. 

عده ای با گسترش خانواده در راستای فراهم آوری خانه ای به مراتب بزرگ تر اقدام می کند و محتمل هزینه های گزاف می شوند.

 

شما می توانید دید خود را نسبت به برخی مسائل تغییر دهد. به طور مثال زمانی که صاحب دو فرزند هستید، می توانید در یک اتاق، تخت خواب دو طبقه ای نصب کنید. بی شک گذراندن اوقاعت فراغت فرزندان با یکدیگر ضمن کاهش هزینه های خرید خانه، زمینه را برای شکل گیری ارتباط گسترده و خواب عمیق تر مهیا می کند.  

 

انتخاب غیرمعقولانه خرید خانه از لحاظ وسعت و منطقه شهری، خانواده را تحت فشار مالی چشمگیری قرار می دهد. 

بهتر است در خصوص خرید خانه، هزینه های خرید اثاثیه جدید، تعمیر و بازسازی را در نظر داشته باشید و رنج قسط هایی که برای وام های بانکی پراخت می نماید، حداکثر شامل 25 درصد از حقوق ماهیانه باشد. 

 

بهره گیری از اجناس دست دوم 

یکی از روش های مؤثر و کارآمد کاهش هزینه های پرورش فرزند، بهره گیری از اجناس دست دوم است. از آنجایی که نوزادان و کودکان در مقابله با آلودگی حساس هستند، زمینه برای بهره گیری از اجناس دست دوم در این رده سنی مهیا نمی باشد.

با این وجود می توان با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و سلامت کودک، از اجناس دست دوم در زندگی استفاده کنید. 

 

اجناس دست دوم تنها به لوازم ضروری به کودک محدود نمی شوند، بلکه در حوزه لوازم مورد نیاز زندگی نیز کاربرد دارند. 

به طور مثال می توانید خودرو های کارکرده مطمئن را جایگزین خودرو های صفر کنید. 

ارزش خودرو های صفر حدود پنج سال پس از تولید به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کنند و با کاهش ارزشی معادل 60 درصد مواجه می گردند. 

 

بدین ترتیب زمانی که از منظر مسائل مالی در وضعیت چندان مناسبی قرار ندارید، بهترین و معقولانه ترین تصمیم را بگیرید و به جای سرمایه گذاری بر روی خودرو نو، یک اتومبیل دسته دوم تهیه کنید. 

به عبارتی دیگر یکی از راهکارهای هوشمندانه در خصوص کاهش هزینه های زندگی، خرید خودرو کارکرده است. البته توجه داشته باشید که بهتر است در راستای خرید خودرو به افراد قابل اطمینان مراجعه نمایید. 

 

روش های کاهش هزینه ی بزرگ کردن نوزاد 

کم هزینه ترین نیاز های یک کودک، در دوره نوزادی شکل می گیرد. نوزاد در ماه های اولیه پس از تولد از شیر مادر تغذیه می کند و عمده هزینه های آن به پوشاک و غذای مورد نیاز محدود می شود. 

 

در دوره های نخست تولد، مراقبت های اولیه کودک نیازمند توجه است. تغذیه نوزاد از شیرمادر ضمن کاهش هزینه های تغذیه، در مقایسه با شیرخشک مزیت های ویژه ای برای بدن نوزاد دارد. 

 

یکی از مبحث های حائز اهمیت پرورش فرزند، تهیه پوشک است. در سال های گذشته والدین با بهره گیری از پوشک های پارچه ای با قابلیت شست و شو در کاهش هزینه های زندگی نقش بسزایی داشتند. شما نیز می توانید به جای صرف هزینه های گزاف برای خرید پوشک های یک بار مصرف، از پوشک های پارچه ای استفاده کنید. 

 

روش های کاهش هزینه بزرگ کردن کودک 

اجتناب از ثبت نام در مهد کودک و استخدام پرستار تا حد ممکن 

 

بزرگ کردن فرزند با کمترین هزینه, کاهش هزینه ی بزرگ کردن نوزاد, روش های کاهش هزینه بزرگ کردن نوجوان

نگرفتن پرستار از راه های کاهش هزینه ی فرزند آوری

 

والدین شاغل در ساعت های کاری نیازمند خدمات مراقبت و نگهداری از کودک هستند. علاوه بر این، عده ای از والدین در راستای تربیت کودک نسبت به قرار دادن او در مهد کودک اصرار می ورزند. 

 

بهتر است بدانید مهد خانواده بهترین مکان برای تربیت یک کودک است. اگر بخواهید برای تربیت پذیری کودک را در مهد کودک ثبت نام کنید، فرزندتان به تربیت دوگانه مبتلا می شود و از ثبات روانی فاصله می گیرد. حدود 15 درصد از هزینه های بزرگ کردن فرزند به ثبت نام در مهد کودک و استخدام پرستار اختصاص دارد. 

 

بهترین عملکرد برای اجتناب از ثبت نام در پیش دبستانی و مهد کودک کمک گرفتن از دیگران است. شما می توانید در ساعت هایی مشخص فرزندتان را نزد مادربزرگ ببرید. 

همچنین می توانید با دورکاری در منزل مشغول به کار شوید و ضمن مراقبت از فرزندان کسب درآمد کنید. در صورتی که از حقوق دریافتی چشمگیری برخوردار نیستید، تا زمان یادگیری تخصص لازم و بزرگ شدن کودک سعی کنید از کارکردن کناره بگیرید. 

 

شما می توانید برای بررسی میزان حقوق نسبت به خرج و مخارج، مجموع هزینه هایی را که در طول یکسال برای خدمات مختلف پرداخت می کنید با با مجموع حقوق سالانه ی دریافتی مورد مقایسه قرار دهید. 

 

عدم صرف هزینه های گزاف برای برگزاری جشن های تولد 

بی شک برگزاری جشن تولد با حضور آشنایان و اقوام تجربه دل انگیزی است که به صورت مستقیم روحیه خانواده را تحت تأثیر مثبت قرار می دهد. 

بهتر است برای کاهش هزینه های بزرگ کردن فرزند، از صرف هزینه های گزاف برای برگزاری جشن های تولد خودداری کنید. مسلما زمانی که هزینه های برپایی یک مهمانی فراتر از محدوده عقل برود، خانواده را تحت فشار مالی قرار می دهد. 

 

در نظر گرفتن اتاق مشترک 

در گام های نخست رشد، در نظر گرفتن پرورش استقلال کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با پرورش کودک نیاز های وی دستخوش تغییر می شوند و هر فرزند برای قرار دادن لوازم شخصی نیازمند یک فضای اختصاصی خواهند بود. 

توجه داشته باشید که بهتر است کودکان را در یک اتاق با هم شریک کنید و برای هر یک یک فضای اختصاصی در نظر بگیرید. در واقع رعایت اعتدال، ضمن کاهش هزینه های رشد زمینه ساز احساس استقلال در کودک می گردد. 

 

روش های کاهش هزینه بزرگ کردن نوجوان 

نیازهای یک کودک در دوره نوجوانی فراتر از دوره خردسالی است. زمانی که فرد در اجتماع گام بر می دارد با امکانات گسترده ای مواجه می شود و با پیشنهادات متداولی برای حضور در زمینه های مختلف رو به رو می گردد. بهتر است فعالیت های نوجوان تحت مدیریت والدین قرار داشته باشد. مسلما همیاری با درخواست های مکرر نوجوان امری غلط است. 

 

علاوه بر این، توصیه می شود در صورت برخورداری از توانایی مالی، با تحقیق در خصوص برآورد سازی نیاز های نوجوان اقدام کنید. در واقع حتی اگر میزان پشتوانه مالی و درآمد بالایی دارد، از صرف هزینه های بیهوده خودداری کنید. 

 

جمع بندی مطالب 

همان طور که بیان کردیم تنها راه تداوم نسل انسان، فرزندآوری است. در جوامع کنونی به موجب هزینه های چشمگیر پرورش فرزند، میزان فرزندآوری کاهش پیدا کرده است. 

روش های مختلفی برای کاهش هزینه های بزرگ کردن فرزند وجود دارد. یکی از روش های مؤثر در کاهش هزینه های زندگی، بهره گیری از اجناس دست دوم است. بهتر است در خصوص خرید اجناس دست دوم از کیفیت محصول اطمینان حاصل نمایید. 

 

به طور مثال از آنجایی که ارزش خودرو پس از مدتی کاهش پیدا می کند، شما می توانید خودرو های کارکرده را به جای خودرو های صفر خریداری کنید. 

علاوه بر این می توانید الگو ساده گرایی را در پیش بگیرید و از تجملات دوری کنید. 

 

یکی دیگر از روش های کاهش هزینه های بزرگ کردن فرزند، اجتناب از سپردن کودک به پیش دبستانی و مهد کودک است. عده ای از والدین برای تربیت کودک خواستار سپردن او به پیش دبستانی هستند. این در صورتی است که مهد تربیت کودک، خانواده است و آموزش های پیش دبستانی سبب شکل گیری دوگانگی تربیت می گردد. 

 

توصیه می شود تا حدالمقدور دور کاری را در پیش بگیرید و ضمن تربیت فرزند به کسب درآمد بپردازید. همچنین می توانید برای نگهداری کودک از دیگران کمک بگیرید.

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023