تاثیر استرس والدین بر روی کودکان و راهکارهایی رهایی از آنتاثیر استرس والدین ,تاثیر استرس والدین بر روی کودکان,تاثیر استرس والدین بر روی فرزندان

تاثیر استرس والدین

 

استرس والدین چه تاثیری بر روی کودکان دارد؟

استرس یکی از عوامل رفتاری است که والدین در مبتلا کودکان به آن، نقش بسیار زیادی دارند؛ استرس یکی از حساس ترین تغییر کننده هاست که این کار باعث تخریب سازی ساختار شخصیتی و کارکردی اشخاص می‌گردد.

نقش پر رنگ استرس والدین بر بروز استرس در کودکان

والدین اولین کسانی هستند که کودک پیوندی عاطفی و عمیق با آن‌ها برقرار می‌کند در نتیجه کودک به آسانی تحت تاثیر حالات روانی و عاطفی والدین خود قرار می‌گیرد. شیوه عکس العمل های والدین به موضوعات گوناگون سبب شکل گیری دیدگاههای گوناگون کودک نسبت به مسائل اطراف خود می‌شود.

 

والدین نخستین الگوهای رفتاری هستند که کودکان از آن‌ها الگو می گیرند. وقتی که کودک، استرس و نگرانی بیش از حد والدین خود را می‌بیند؛ این دیدگاه در او شکل می‌گیرد که دنیا امنیت ندارد. همینطور استرس والدین سبک دلبستگی کودک را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ در نتیجه کودک آماده انواع بیماری‌های روانی می‌شود.

 

تاثیر استرس والدین ,تاثیر استرس والدین بر روی کودکان,تاثیر استرس والدین بر روی فرزندان

تاثیر استرس والدین بر روی کودکان

 

راهکار های کاهش استرس والدین

آیا وقت های مخصوصی از روز یا شب وجود دارد که شما بیشترین میزان فشار و استرس را در آن زمان تجربه کنید؟

 

امکان دارد هر شب پیش از شام دچار استرس شوید چنانچه اینطور است امکان دارد ۱۰ دقیقه تنفس عمیق بتواند باعث آرامش شما شود. شاید حتی لازم باشد به اتاق خواب خود رفته و ۱۰ دقیقه ریلکس کنید.

 

چنانچه صبح ها پیش از آغاز کارها بیشتر دچار استرس می شوید بهتر است نیم ساعت زمان برای تمرکز و تنفس عمیق به خود اختصاص دهید .با این کار پیش از آغاز روز می‌توانید تا مقدار بسیاری استرس خود را کم کنید.

 

یادگیری ریلکس کردن و مهارت های تنفس صحیح

یکی دیگر از روش های برطرف کردن استرس به عنوان والدین یادگیری مراقبه یا مهارتهای تنفس درست و عمیق است. روش های گوناگونی برای مراقبه وجود دارد که میتوانید آنها را یاد بگیرید .

 

همینطور می توانید از آموزش های آنلاین مراقبه که در اینترنت وجود دارد استفاده کند. یکی از بهترین روش های تنفس عمیق تکنیکی به نام ۴-۷-۸ می باشد.

 

این تکنیک به این شیوه انجام می گردد که شما به مدت ۴ ثانیه نفس می کشید، آنگاه نفس خود را به مدت ۷ ثانیه نگه می دارید و بعد از آن به مدت هشت ثانیه نفس خود را بیرون می دهید. این تکنیک می تواند به برطرف کردن تنش و اضطراب شما کمک زیادی کند.

 

تاثیر استرس والدین ,تاثیر استرس والدین بر روی کودکان,تاثیر استرس والدین بر روی فرزندان

والدین پر استرس

 

ورزش منظم

بررسی ها نشان می دهد که ورزش می تواند به شما در برطرف کردن استرس کمک کند. از آنجایی که ورزش باعث از بین رفتن تنش و استرس می شود بهتر است از از این شیوه استفاده کنید تا استرس خود را از بین ببرید.

 

می توانید با پیاده روی در اطراف خانه یا دوچرخه سواری تنشهای روحی خود را کمتر کنید. بازی کردن با بچه ها کمک بسیاری به کاهش استرس می کند . رقصیدن،  شنا کردن و دویدن از اثرگذارترین فعالیتهایی می‌باشد که می‌توان برای کاهش استرس از آنها استفاده کرد.

 

تاثیر خندیدن بر استرس والدین

امکان دارد تا الان متوجه شده باشید که خندیدن به کاهش استرس شما کمک می کند. در حقیقت بررسی های دانشمندان نشان داده است که افرادی که استرس بسیاری دارند زیاد نمی خندند .

 

ثابت شده است که هرچه بیشتر قهقهه بزنید،  لبخند بزنید و یا حالت چهره شادتری داشته باشید می توانید بیشتر در برابر استرس و تنش ها مقاومت کنید.

 

به عنوان والدینی که خیلی پر مشغله هستید بهتر است قدری فکر کنید که آخرین باری که به شدت خندیدید چه موقع بوده است؟

 

آیا شما احتیاج به پیدا کردن روش هایی دارید که بتوانید خنده های بیشتری را وارد زندگی خود کنید؟  در این صورت با نوشتن یک فهرست از کارهایی که باعث خندیدن و شادی شما می شود می توانید قدم موثری در این رابطه بردارید.

 

تاثیر استرس والدین ,تاثیر استرس والدین بر روی کودکان,تاثیر استرس والدین بر روی فرزندان

استرس والدین بر بروز استرس در کودکان

 

ایجاد تنوع و کاهش استرس والدین

گرچه امکان دارد در شرایط پر مشغله والدین نا امید کننده به نظر بیاید ولی بعضی اوقات تجربه تنوع می تواند بهترین کار برای برطرف کردن استرس باشد.

 

خیلی از والدین در روزمرگی و کارهای تکراری خود گیر افتاده اند. همین تکرار کارها می‌تواند سبب استرس و اضطراب آنها شود .

 

چنانچه شما درگیر این مورد هستید بهتر است در طول روز  یک کار تازه انجام دهید تا استرس خود را از روزمرگی رفع کنید. مثلا از یک مسیر تازه به دنبال بچه ها در مدرسه بروید و یا غذا های جدیدی را وارد رژیم غذایی خود کنید تا به سلامتی خود و فرزندانتان کمک بیشتری کنید.

 

تاثیر معاشرت های اجتماعی بر استرس والدین 

در طول هفته چند بار از خانه بیرون می روید؟ آیا با دیگر والدینی که شرایط مانند شما دارند رابطه اجتماعی برقرار کرده اید ؟

 

بیشتر والدینی که در شرایط یکسانی قرار دارند متوجه می‌شوند که در نقاط مشترکی دارای احساس استرس و نگرانی هستند .

 

بعضی وقتها حرف زدن و گفت و گو با این افراد می‌تواند به شما کمک کند که دیگر حس تنهایی نکنید. همینطور می‌توانید در گفتگوهای خود از تجربه‌های یکدیگر استفاده کنید. حتی چنانچه هفته ای تنها چند ساعت این رابطه را ادامه دهید می فهمید که تا اندازه ی زیادی بر کاهش استرس شما تاثیر گذار بوده است.

 

بهتر است با تعدادی از مادران به سینما رفته یا برای غذاخوردن به پیک نیک بروید . حتی اگر امکان حضور در بیرون از خانه ممکن نیست،  میتوانید در خانه از بچه ها بخواهید که در اتاق دیگری بازی کنند و شما با دوستان خود دورهمی آرام بخشی را تجربه کنید.

 

تاثیر استرس والدین ,تاثیر استرس والدین بر روی کودکان,تاثیر استرس والدین بر روی فرزندان

راهکار های کاهش استرس والدین

 

قرار ملاقات عاشقانه برای کاهش استرس والدین

به عنوان والدین چند کودک بازیگوش احتمالاً زمان زیادی را با بچه‌ها می‌گذرانید. شاید بیشتر روز مشغول رسیدگی به تکالیف مدرسه یا مسابقات ورزشی و یا دیگر مسائل تربیتی و پرورش فرزندان خود باشید.

 

امکان درد آنقدر درگیر کارهای خانه و یا کارهای بیرون از منزل باشید که دیگر زمانی برای شریک زندگی تان باقی نمانده باشد .

 

این شرایط می تواند استرس زیادی در روابط زناشویی شما به وجود آورد .بهتر است برای کاهش این استرس برنامه‌ای تنظیم کنید که حداقل هر ماه یک بار با همسر خود به یک قرار ملاقات عاشقانه بروید.

 

میتوانید با گرفتن یک پرستار کودک به صورت موقت زمانی را پیدا کنید تا با همسر خود یک شام عاشقانه را در یک رستوران خوب تجربه کنید. این کار می‌تواند به کاهش استرس شما تا مقدار زیادی کمک کند و برای حفظ رابطه شما هم مفید خواهد بود.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------