تاثیر بدرفتاری والدین روی فرزندان چگونه مشخص می شود؟عوارض بدرفتاری والدین روی فرزندان, اثرات بدرفتاری والدین روی فرزندان, عوارض کتک زدن کودکان

تاثیر بدرفتاری والدین روی کودکان 

 

تاثیرات مخرب رفتارهای بد والدین در زندگی کودکان

مهم است بدانید که کیفیت تعاملات اولیه پدر و مادر با کودک، تاثیر خیلی خیلی مهمی در شکل گیری شخصیت کودک در آینده دارد و تمامی این رفتارها از همان ابتدای تولد در ناخودآگاه کودک ثبت می شود و همیشه همراه او خواهد بود.

 مقدمه ای درباره بدرفتاری والدین با فرزندان

بدرفتاری والدین با فرزندان می تواند به اشکال مختلفی نمایان شود. در واقع شاید خیلی از پدر و مادرها متوجه نشوند که رفتاری که با فرزند خود دارند، نوعی آزار و بد رفتاری محسوب می شوند و متوجه نباشند که نتیجه ی این رفتارها تا چه حد می تواند تاثیر منفی بر روی آینده و سرنوشت فرزندشان داشته باشد.

 

به طور کلی می توانیم ادعا کنیم که عوامل ژنتیک، حوادث پیش از تولد، تأثیرات محیطی متنوع و نیز از منش های خود کودک، از جمله مواردی هستند که می توانند به صورت مستقیم بر روی رشد کودک تاثیر بگذارند. پدر و مادر باید بدانند که اولین الگوهای فرزندان خود محسوب می شوند و با درک این موضوع باید بدانند که به نسبت قبل، باید حواسشان خیلی بیشتر به رفتارها و گفته ها و اعمالشان باشد. 

 

مهم است بدانید که کیفیت تعاملات اولیه پدر و مادر با کودک، تاثیر خیلی خیلی مهمی در شکل گیری شخصیت کودک در آینده دارد و تمامی این رفتارها از همان ابتدای تولد در ناخودآگاه کودک ثبت می شود و همیشه همراه او خواهد بود. بی توجهی پدر و مادر و محبت نکردن و مهرنورزیدن به او، می تواند تاثیرات بسیار مخربی در شخصیت کودک نهادینه کند.

 

پدر و مادر باید متوجه باشند که همیشه مثبت رفتار کنند و فضای پرورش کودک را مملو از محبت، توجه و رفتارهای مثبت نمایند. چرا که تنها در این شرایط است که شما می توانید نهال تازه و سرزنده تان را به یک درخت بخشنده و تنومند تبدیل نمایید. عزت نفس پایین، رفتارهای ضد ‌اجتماعی، پیشرفت کم تحصیلی و آسیب به سلامت جسمانی، از جمله مهم ترین اتفاقاتی است که در نتیجه ی بدرفتاری پدر و مادر با فرزندشان رخ خواهد داد. در ادامه به بررسی تاثیر بدرفتاری والدین روی فرزندان و راه های درمان آن خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این موارد، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید : 

 

 تاثیر بدرفتاری والدین روی فرزندان, بدرفتاری والدین با کودکان, بدرفتاری با کودکان

بدرفتاری والدین روی فرزندان چگونه مشخص می شود؟

 

تاثیر بدرفتاری والدین روی فرزندان

ناسزا گفتن و بی ‌توجهی، یکی از رایج ترین رفتارهایی است که ممکن است هر پدر و مادری به فرزند خویش روا کند. این دو مورد از مهم ترین مواردی هستند که خیلی زود اثراتش را بر روی رفتارهای کودک نشان خواهند داد. فرزندی که به او بی توجهی می شود، نمی تواند آن عزت نفس کافی را برای حضور در جامعه و رشد خود داشته باشد.

 

از این رو می تواند گوشه گیر شود و یا به شدت تهاجمی برخورد کند. فرزندانی که درگیر بی توجهی پدر و مادر خود هستند، می توانند رفتارهای مختلفی از خود نشان دهند. این بچه ها در مقابله با توجه دیگران، خیلی زود از خود بی خود می شوند و ممکن است برای اینکه توجه افراد و جامعه را به خود جلب کنند، دست به هر کاری بزنند و این وجهه ی خطرناک ماجراست. 

 

مورد بعدی ناسزا گفتن است. امکان ندارد شما از دهانتان فحش و بد و بیراه بیرون بیاید و کودکان و فرزندتان همان بد و بیراه ها را به شما و یا افراد مختلف جامعه برنگرداند. کودک شما، فرزند شما، دائما در حال الگوبرداری از شماست. همیشه یادتان باشد که کارهایی که فرزندان شما انجام می دهند، دقیقا مانند یک آینه عمل می کند که در این آینه می تواند انعکاس رفتارهای خودتان را مشاهده نمایید.

 

متاسفانه و یا خوشبختانه، ناسزا گفتن یکی از موارد بدرفتاری است که خیلی خیلی زودتر از سایر بد رفتاری ها در شخصیت کودک نمایان می شود. طبیعتا شما با این کار، کودک تان را ناسازگار و بد دهن و عصبانی تربیت خواهید کرد. کودک شما تنها صلاحش را برای خواسته های جامعه و چالش های جامعه، ناسزا می داند و از این رو هرگز توانایی اینکه بتواند به گونه ای کاملا هوشمندانه از پس چالش ها و مشکلات زندگی اش بربیاید را نخواهد داشت. 

 

تنبیهات جسمی شدید و آزار و اذیت های فیزیکی، یکی دیگر از رفتارهایی است که پدر و مادرها با فرزندان شان انجام می دهند. کتک زدن فرزند شما هرگز نمی تواند راهی باشد که به واسطه ی آن بتوانید او را تربیت کنید. تربیت سالم هرگز با خشونت همراه نیست و همیشه محبت و توجه، بیشترین درصد موفقیت را در رفتارهای تربیتی کودکان دارد.

 

وقتی شما کودکان را کتک می زنید، علاوه بر اینکه سلامت جسمی او را در معرض خطرهای مختلف قرار می دهید، حس تحقیر را به او القا می کنید و تمام عزت نفس و اعتماد به نفس او را از او گرفته و حس ترس و وحشت را جایگزین می نمایید. فرزند شما هرگز نمی تواند با کتک زدن به شما اعتماد کند و در نهایت بین شما و کودکان فرسنگ ها فاصله ایجاد خواهد شد. 

 

بدرفتاری باکودک, اعصاب خراب و بدرفتاری با کودک, کودک آزاری و بی توجهی به کودک

تاثیر بدرفتاری پدر و مادر بر فرزندان

 

نمونه هایی دیگر از تاثیر بدرفتاری والدین روی فرزندان

1. فرزند شما پرخاشگر و جنگ طلب می شود و همیشه عصبانی و در حالت هجومی قرار دارد.

2. پایین آمدن اعتماد به نفس کودک 

3. عدم پیشرفت تحصیلی در مدرسه و دانشگاه و بسترهای آموزشی دیگر

4. پایین آمدن سطح آی کیو کودک

5. عدم توانایی در کسب مهارت های اجتماعی و برقراری رابطه با دیگران

6. قرار گرفتن در معرض انواع سو استفاده های جنسی، جسمی، روانی و اجتماعی و مالی

7. قرار گرفتن در موقعیت های خطرناک اجتماعی و رابطه های ناسالم، تنها با هدف جذب توجه سایرین

8. اعتیاد به انواع مواد مخدر برای فرار از شرایط سختی که با آن در کشمکش هستند. 

9. بزرگسالی زودرس و تخریب افکار و رفتارهای کودکان و کودکی نکردن

10. تن دادن به چالش ها و خطرات احتمالی مختلف مانند ازدواج در سنین پایین، تنها برای فرار از شرایط حاکم بر خانواده

 

عوارض بدرفتاری والدین روی فرزندان, اثرات بدرفتاری والدین روی فرزندان, عوارض کتک زدن کودکان

اثرات بدرفتاری والدین روی فرزندان

 

سخن آخر و جمع بندی 

خانواده باید در کنار یکدیگر سعی کنند تا بستری را فراهم کنند که تمامی افراد خانواده در آن بستر احساس امنیت نمایند. اگر از چنین توانایی برخوردار نیستید، حتما نزد یک مشاور خانواده کاربلد و حرفه ای بروید و این محبت را حق خودتان و خانواده تان بکند. چرا که یک درمان خانوادگی، کیفیت زندگی شما را تا حد خیلی زیادی بالا ببرد و طبیعتا شما انعکاس این کیفیت در زندگی را در روابط و موفقیت های پی در پی تان مشاهده خواهید کرد. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------