روش صحیح مطالعه و یادگیریتحقیق در مورد مطالعه و یادگیری

روش های مطالعه و یادگیری

 

روش های صحیح مطالعه

یادگیری یک فرآیند مادام العمر است که به طور قابل توجهی درک، قابلیت ها و تجربیات زندگی ما را شکل می دهد. چه در حال آماده شدن برای امتحان آینده باشید، چه به دنبال تسلط بر یک مهارت جدید باشید یا صرفاً دانش خود را بر اساس یک علاقه شخصی گسترش دهید، داشتن استراتژی های مناسب برای مطالعه و یادگیری موثر بسیار مهم است. این مقاله بیتوته به راه درست مطالعه و یادگیری می پردازد.

روشهای صحیح مطالعه و یادگیری

درک سبک یادگیری شما

هرکسی روش های متفاوتی برای یادگیری و پردازش اطلاعات دارد. برخی افراد یادگیرنده بصری هستند و ترجیح می دهند تصاویر، نمودارها یا اینفوگرافیک ها را ببینند. برخی دیگر یادگیرندگان شنوایی هستند که با گوش دادن بهتر یاد می گیرند و برخی از افراد از طریق خواندن یا نوشتن بهتر یاد می گیرند. یادگیرندگان حرکتی مفاهیم را از طریق تجربیات عملی بهتر درک می کنند. درک سبک یادگیری خود می تواند به شما کمک کند تا استراتژی هایی را که متناسب با نقاط قوت شما باشد، به کار بگیرید. روش‌های مختلف را آزمایش کنید تا بهترین را برای شما پیدا کنید، و از ترکیب سبک‌ها برای رویکرد یادگیری جامع‌تر نترسید.

 

یادگیری فعال نسبت به یادگیری غیرفعال

یادگیری غیرفعال به سادگی شامل دریافت اطلاعات بدون درگیری فعال با آن است. از سوی دیگر، یادگیری فعال مستلزم مشارکت شماست - فکر کنید، سوال کنید، تجزیه و تحلیل کنید و اطلاعات جدید را با آنچه قبلا می دانید مرتبط کنید. نمونه‌هایی از تکنیک‌های یادگیری فعال عبارتند از خلاصه کردن اطلاعات به زبان خودتان، آموزش آموخته‌های خود به دیگران و استفاده از دانش جدید برای حل مشکلات. مطالعات نشان می دهد که یادگیری فعال به طور قابل توجهی درک و یادآوری را بهبود می بخشد.

 

روشهای مطالعه و یادگیری

مطالعه و یادگیری

 

تکرار فاصله دار

تکرار فاصله دار یک تکنیک یادگیری است که شامل تقسیم کردن مطالعه شما به چندین جلسه است که در طول زمان پخش می شوند، به جای اینکه همه آن را یکجا جمع کنید. از اثر فاصله روانی استفاده می کند، جایی که مغز ما بیشتر احتمال دارد اطلاعات مرور شده را در فواصل زمانی مختلف حفظ کند. از این روش استفاده کنید و یادداشت های خود را چند ساعت پس از یادگیری مرور کنید، سپس دوباره در چند روز و سپس دوباره در یک هفته. این رویکرد حافظه را تقویت می کند و حفظ طولانی مدت را بهبود می بخشد.

 

تمرین تست

تست تمرین فقط برای آمادگی امتحان نیست، بلکه یک ابزار یادگیری قدرتمند است. این شامل آزمایش منظم دانش شما برای تقویت حافظه و درک جای خالی شما است. این می تواند به صورت فلش کارت، آزمون آنلاین یا حتی توضیح مفهوم برای شخص دیگری باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که آزمون تمرینی به طور قابل‌توجهی یادگیری و حفظ را بیشتر از مرور غیرفعال افزایش می‌دهد.

 

تمرین در هم آمیخته

تمرین Interleaved به معنای جابه‌جایی بین ایده‌ها یا موضوعات در طول جلسه مطالعه به جای تمرکز بر روی یک مورد است (که به عنوان تمرین مسدود نیز شناخته می‌شود). به عنوان مثال، اگر در حال یادگیری ریاضی هستید، به جای اینکه یک جلسه کامل را به یک نوع مسئله اختصاص دهید، انواع مختلفی از مسائل را با هم ترکیب می کنید. این روش توانایی شما را برای تمایز بین مفاهیم و اعمال راه حل های صحیح در زمینه های مختلف افزایش می دهد.

 

مطالعه و یادگیری

روش های صحیح مطالعه

 

ذهنیت و انگیزه

ایجاد یک ذهنیت رشد، همانطور که توسط روانشناس کارول دوک پیشنهاد شده است، می تواند به طور قابل توجهی بر نتایج یادگیری شما تأثیر بگذارد. ذهنیت رشد این باور است که توانایی های شما می تواند در طول زمان با تلاش و پشتکار رشد کند. این در تضاد با یک طرز فکر ثابت است، این باور که توانایی های شما تغییرناپذیر است. همراه با انگیزه درونی (انگیزه داشتن پاداش های درونی مانند رشد شخصی، رضایت و غیره)، یک طرز فکر رشد می تواند شما را در مواجهه با چالش ها انعطاف پذیر نگه دارد و یادگیری را لذت بخش تر کند.

 

سلامت و تندرستی

هرگز قدرت تغذیه خوب، ورزش، خواب و آرامش را بر توانایی یادگیری خود دست کم نگیرید. این عوامل به طور قابل توجهی بر عملکردهای شناختی شما از جمله حافظه، توجه و خلاقیت تأثیر می گذارد. مطمئن شوید که یک سبک زندگی سالم را برای بهینه سازی ظرفیت یادگیری خود حفظ می کنید.

 

یادگیری بصری یادگیری

بصری شامل استفاده از وسایل کمک بصری مانند نمودارها، نمودارها، نمودارها و ویدئوها برای کمک به یادگیرندگان برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش به ویژه برای زبان آموزانی که یادگیرنده بصری هستند یا دارای هوش بصری- فضایی قوی هستند مؤثر است. یادگیری بصری به یادگیرندگان کمک می‌کند تا اطلاعات را سریع‌تر پردازش کنند، آن‌ها را با دقت بیشتری به خاطر بسپارند و مفاهیم پیچیده را آسان‌تر درک کنند.

 

روش های صحیح مطالعه

روشهای یادگیری و مطالعه

 

یادگیری شنیداری

یادگیری شنیداری شامل استفاده از صدا و موسیقی برای کمک به فراگیران برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش به ویژه برای زبان آموزانی که یادگیرنده شنیداری هستند یا مهارت های پردازش شنیداری قوی دارند، موثر است. یادگیری شنیداری به یادگیرندگان کمک می کند تا اطلاعات را با سرعت بیشتری پردازش کنند، آن ها را با دقت بیشتری به خاطر بسپارند و مفاهیم پیچیده را آسان تر درک کنند.

 

یادگیری حرکتی یادگیری جنبشی

شامل استفاده از حرکات فیزیکی و فعالیت های عملی برای کمک به یادگیرندگان برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش مخصوصاً برای یادگیرندگانی که یادگیرنده حرکتی هستند یا دارای هوش جسمانی- حرکتی قوی هستند مؤثر است. یادگیری حرکتی به یادگیرندگان کمک می کند تا اطلاعات را سریعتر پردازش کنند، آن را با دقت بیشتری به خاطر بسپارند و مفاهیم پیچیده را آسانتر درک کنند.

 

یادگیری مشارکتی یادگیری

مشارکتی شامل استفاده از کار گروهی و کار گروهی برای کمک به یادگیرندگان برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش به ویژه برای یادگیرندگانی که یادگیرنده اجتماعی هستند یا دارای هوش بین فردی قوی هستند موثر است. یادگیری مشارکتی به یادگیرندگان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و کار تیمی را توسعه دهند که در بسیاری از زمینه های تحصیلی و در محیط کار ضروری است.

 

روشهای یادگیری و مطالعه

روش مطالعه و یادگیری

 

یادگیری تجربی یادگیری

تجربی شامل استفاده از تجربیات دنیای واقعی و فعالیت های عملی برای کمک به یادگیرندگان برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش به ویژه برای زبان آموزانی که فراگیران عملی هستند یا دارای هوش فضایی قوی هستند موثر است . یادگیری تجربی به یادگیرندگان کمک می کند تا آنچه را که آموخته اند در یک زمینه دنیای واقعی به کار گیرند و مهارت های حل مسئله را توسعه دهند.

 

یادگیری خودراهبری

یادگیری خودراهبری شامل استفاده از مطالعه مستقل و خود اندیشی برای کمک به فراگیران برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش به ویژه برای یادگیرندگانی که خودانگیزه هستند و دارای هوش درون فردی قوی هستند، موثر است. یادگیری خودراهبر به یادگیرندگان کمک می کند تا مسئولیت یادگیری خود را بر عهده بگیرند و مهارت های یادگیری مادام العمر را توسعه دهند .

 

یادگیری ترکیبی یادگیری ترکیبی

شامل استفاده از ترکیبی از روش های مختلف یادگیری برای کمک به یادگیرندگان برای درک و حفظ اطلاعات است. این روش به ویژه برای یادگیرندگانی که سبک های یادگیری متنوعی دارند یا در حال مطالعه مفاهیم پیچیده یا انتزاعی هستند مؤثر است. یادگیری ترکیبی به یادگیرندگان کمک می کند تا به روش های مختلف با مطالب درگیر شوند و درک خود را از طریق تکرار تقویت کنند.

 

نتیجه گیری

روش "درست" برای مطالعه و یادگیری یک رویکرد یک اندازه مناسب برای همه نیست، زیرا سفر یادگیری هر فرد منحصر به فرد است. با این حال، استراتژی‌های ذکر شده در این مقاله، پایه‌ای برای بهبود فرآیند یادگیری شما فراهم می‌کند. به یاد داشته باشید، یادگیری موثر به زمان و تمرین نیاز دارد. هدف فقط به خاطر سپردن اطلاعات نیست، بلکه درک و به کارگیری آن است. بنابراین، با خود صبور باشید، ذهنی باز داشته باشید و از روند یادگیری لذت ببرید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------