چگونه در انتخاب دوست به نوجوان خود کمک کنیم؟انتخاب دوست در نوجوانی,تاثیر دوست در نوجوانان,به نوجوانان چگونه در انتخاب دوست کمک کنیم

آموزش درست دوست یابی به نوجوانان

 

انتخاب دوست برای نوجوانان

تأثير دوست در نوجوانان یکی از مهم ترین موضوعاتی است که والدین در خصوص آنها از مشاورین سوال می پرسند. نوجوانان معمولاً تمایل بسياری به گذراندن اوقات با دوست های خویش دارند و همین مسأله والدین را نگران و آشفته می کند.

آنها اغلب نگران این هستند که فرزندشان درگیر ارتباطات دوستی خطرناک شود و به انحرافات اخلاقی و رفتاری کشیده شود. بنابراین اطلاعات در خصوص تأثير دوست در نوجوانان و افزایش اگاهی شما در این دوره مهم سنی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

 

انتخاب دوست در نوجوانی,تاثیر دوست در نوجوانان,به نوجوانان چگونه در انتخاب دوست کمک کنیم

انتخاب دوست در نوجوانی

 

چگونه در انتخاب دوست به فرزندان خود کمک کنیم؟

به خاطر فرزندتان هم که شده، دوست های خوبی اختیار کنید

برای این که او به دوست های شما نگاه می کند و در مورد آن ها نظر می دهد. پس بگذارید از دوستانی که اختیار نموده اید ، پندی بیاموزد.

 

زمینه سازی برای دوستی مناسب

والدین و مربیان می باید زمینه های انتخاب درست را در مدرسه و در خانواده فامیلی فراهم کنند و با ایجاد بسترهای لازم، نوجوانان را به طرف انتخاب دوست از طريق محیط مدرسه، فامیل و هم محلی ها، سوق دهند.

 

انتخاب دوست در نوجوانی,تاثیر دوست در نوجوانان,به نوجوانان چگونه در انتخاب دوست کمک کنیم

تاثیرات دوست در زندگی نوجوانان

 

با همکلاسی های نوجوان خود اشنا شوید

معمولاً دوست های نوجوان برای والدین نگران کننده اند زیرا می ترسند که فرزندان تحت‌تأثیر رفتارهای بد آن ها قرار بگیرند. والدین باید نظارت غیرمستقیمی بر دوست های نوجوان خود داشته باشند زیرا ممکن است مشکلاتی را برای وی ایجاد کنند.

 

بهترین شیوه برای قضاوت کردن در مورد دوست های نوجوان شناخت کامل آنهاست؛ به عنوان نمونه ، با دوست های جدید فرزند خود اشنا شوید و با ترتیب دادن مهمانی، آن ها را در منزل خود گرد هم آورید. با این کار، دوستان وی را بیشتر می شناسید. هنگامی که بتوانید با دوستان نوجوان خویش اشنا شوید، بهتر میتوانید او را در انتخاب دوست مناسب کمک کنید. والدین باراهنمایی فرزندشان در زمینه پیدا کردن دوست میتوانند وی را برای گذشتن از دوران نوجوانی به مرحله بعدی( جوانی) و در کل زندگی کمک کنند.

 

آموختن گفتن نه به فرزند

برای آنکه فرزند بتواند در رابطه با دوستانش بهتر و سالم تر عمل کند لازم است که مهارت جرأت ورزی را به وی اموزش داده و قدرت نه گفتن را در وی پرورش دهید. این مهارت با افزایش اعتماد به نفس و حس کارآمدی شخص کمک می کند تا بتواند استقلال خویش را دربرابر همسالانش حفظ کند و دربرابر پیشنهاد های ناسالم آنها ایستادگی کند.

 

برای پیدا کردن دوست و هم بازی برای فرزندتان اگر لازم است پاداشی بدهید

یک فعالیت، هنر و یا تردستی خاص به بیاموزید:تمامی بچه ها دوست دارند خودی نشان دهند.بر حسب سن و توانایی فرزندتان یکی دو هنر و تردستی به او بیاموزید.( مانند بازي با طناب یا حلقه پلاستیکی و..) .کودکان به این ترتیب راحت میتوانند افراد دیگر را تحت‌تأثیر قرار داده و خواستار همکاری آن ها در بازي یا گروه شوند.

 

انتخاب دوست در نوجوانی,تاثیر دوست در نوجوانان,به نوجوانان چگونه در انتخاب دوست کمک کنیم

چگونه فرزندان را در انتخاب دوست خوب راهنمایی کنیم

 

اموزش درک احساسات و عواطف و هم دلی

از ديگر ملزومات تعامل و دوستی با دیگران درک احساسات و عواطف دیگران و به اصطلاح با آن ها است.

 

از سه سالگی به بعد، به کمک بازي تغيير حالت صورت و مثال زدن، احساسات اصلی را اموزش دهید.( عصبانی، ناراحت، شادمان، حال به هم خوردن ، استرس، ترسیدن).

 

فضا و جو خانوادگی را سر شار از مهر و محبّت کنید و با همه اعضا خانواده باز و صادق باشید.

 

واکنش های احساس عاطفی فرزندتان را شناسایی نموده و به زبان آورید و همواره پاسخگو و کمک کننده باشید( گلم! چی شده که عصبانی هستی ؟کاری از دستم برنمی آید.)

 

الگوی تربیتی مقتدرانه- عاشقانه به کار ببندید( قوانین و مقررات اندک، ثابت و منطقی و عقلانی همراه با تبعات معلوم بر اساس مهر و محبت.)

 

ترغیب فرزندان به افزایش تعداد دوستان

اگرتعداد زيادي از اشخاص اطراف فرزند باشند، با از دست دادن یک گروه از آنها حس خلاء و تنهایی نمی کند و درنتیجه راحت تر میتواند دربرابر خواسته های ناسالم آنها ایستادگی کند. به همین خاطر لازم است که فرزند را ترغیب کنید تا تنوع بیشتری در نوع گروه دوستان خویش بوجود بیاورد تا برای دریافت حمایت اجتماعی تنها به تعداد بسیار محدودی از اشخاص وابسته نباشد.

 

قوانین را برای فرزندتان معلوم کنید

برای این که فرزند شما بتواند در انتخاب دوستی مطلوب موفق عمل کند باید برای وی قوانینی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال در این دوران نوجوان نسبت به سر و وضع، مو، لباس و آرایش خود حساس می شود و می خواهد در شرایطی باشد که بتواند در نظر سایرین خوب جلوه کند و بطور کلی دوست دارد مورد توجه اطرافیانش باشد.

 

هنگامی که والدین برای فرزند خود چهارچوب هایی معلوم نموده و خود هم آنرا رعایت کنند، نوجوان هم نمی تواند خارج از آن عمل کند. نوجوان معمولاً دوستانی را انتخاب می کند که در بسياري زمینه ها با هم مشترک باشند. هنگامی که نوجوانان به ارزش ها و اعتقادات پایبند باشند و پدر و مادر در این زمینه آن ها را راهنمايي کنند – هم در کنار خانواده و هم در کنار دوستان – آن قوانین را رعایت خواهند کرد.

 

باید به آن ها گفت که دوست هر کس بیانگر شخصیت اوست تا جایی که گفته می شود:« بگو با که دوستی تا بگویم کیستی». بزرگان ما هم دوست خوب را بهترین یار انسان در رسیدن به اوج سعادت دانسته و در مقابل دوست بد را مهم ترین عامل ناکامی انسان معرفی کرده اند.

 

انتخاب دوست در نوجوانی,تاثیر دوست در نوجوانان,به نوجوانان چگونه در انتخاب دوست کمک کنیم

کمک به نوجوان برای پیدا کردن دوست

 

دوستی و گروه کاری

چنانچه بتوان تدبیری اندیشید که دوستی دختران به طرف مطالعات جمعی و کارهای فرهنگی سوق بیابد، بسیار باارزش خواهد بود.

 

نیازها و خواسته های فرزندتان را درک کنید

برخی از نوجوانان به تعداد زيادي دوست نیاز ندارند. سر‌و‌کله زدن با ماجرا های دوستان گوناگون میتواند بی اندازه وقت گیر باشد. حواستان به فرزندتان باشد. از او سوال کنید که میخواهد چه چیزی از یک دوستی جدید به دست بیاورد؟ چه فعالیت هایی را برای انجام دادن با دوستانش در نظر دارد؟

 

فرزندان را دائم را چک کنید

در نظر داشته باشید دوستی های فرزندتان امکان دارد به مزاق شما خوش نیاید و ممکن است این دوستی ها در طی زمان تغيير کنند. پس دائم آنها را چک کنید.

 

توجه کنید هنگامی که از رابطه فرزندتان با یکی از دوستانش موافق نیستید، مستقیماً از آن ها انتقاد و عیب جویی نکنید، بلکه در مورد دوستان ناباب و پرخطر با ذکر نمونه به وی توضیح دهید.

 

شنونده خوبی باشید 

زمانی که او در مورد دوستانش صحبت می کند، تلاش کنید شنونده خوبی باشید، زیرا گوش دادن فعالانه و صمیمانه رمز رابطه مؤثر است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------