طلاق و اضطراب هم واگيردار هستندعادات رفتاري,عادات رفتاري واگيردار,واگيردار بودن حالات عاطفي

ويروس ابولا تنها خطر مسري‌ نيست كه زندگي شما را تهديد مي‌كند. محققان مي‌گويند بسياري از عادات رفتاري و حتي شيوه‌هايي كه براي روبه‌رو شدن با بحران‌ها انتخاب مي‌كنيد هم مي‌توانند از ديگران به شما سرايت كرده باشند.

از نظر آنها نه‌تنها تصميمي كه براي زندگي عاطفي‌تان مي‌گيريد بلكه خلق و خوي شما هم واگيردار است و مي‌تواند اطرافيان‌تان را بي‌آنكه بدانند گرفتار خود كند. بررسي‌هاي پژوهشگران حاكي از اين است كه حتي رفتارهايي كه به گمان خود با فكر و منطق انتخاب‌شان مي‌كنيد، تحت تاثير رفتارها و تصميم‌هاي ديگران قرار دارند و ممكن است از آنها به شما سرايت كرده باشند.

دختر همسايه طلاق گرفته؟ متاسفانه بايد بگوييم زندگي مشترك شما هم در خطر است. محققان دانشگاه‌هاي هاروارد و كاليفرنیا مي‌گويند طلاق گرفتن مسري است و اگر زوج‌هاي مطلقه زيادي اطراف‌تان را احاطه كرده باشند، شما هم در معرض خطر از دست دادن عشق‌تان قرار خواهيد گرفت.

به گفته آنها، مشاهده دوستان و اعضاي خانواده‌اي كه از شريك زندگي‌شان جدا شده‌اند، مي‌تواند شما را نسبت به عشق‌تان دچار ترديد كند و خيال جدا شدن از همسرتان را به ذهن شما بياورد. از نظر محققان احتمال جدا شدن براي زوج‌هايي كه اطرافيان‌شان طلاق گرفته‌اند با افزايش اخبار طلاق در پيرامون‌شان بالا مي‌رود و اين احتمال مي‌تواند تا 75 درصد هم افزايش پيدا كند.

همسرستيزي
دوستاني را به خانه‌تان راه مي‌دهيد كه با شريك زندگي‌شان محبت‌آميز صحبت نمي‌كنند و مدام به هم نيش و كنايه مي‌زنند؟ به قدرت خودتان چندان افتخار نكنيد. احتمال اينكه بعد از مدت كوتاهي شما هم شبيه آنها شويد، اصلا كم نيست. محققان مي‌گويند رفتار شما در زندگي مشترك، مي‌تواند تحت تاثير خلق و خوي ديگران قرار بگيرد. از نظر آنها خوش‌خلقي و بدخلقي در ارتباط با همسر مسري است و شما خيلي زودتر از آنچه فكرش را بكنيد، مي‌توانيد بدخلقي‌هاي اطرافيان‌تان را در خانه خود به نمايش بگذاريد.

افسردگي
فكر مي‌كنيد دنيا به پايانش نزديك مي‌شود و هيچ‌كس دوست‌تان ندارد؟ نگاهي به اطراف‌تان بيندازيد. چند نفر از آدم‌هاي دوروبرتان چنين احساسي دارند؟ اگر اتفاق خاصي در زندگي‌تان نيفتاده كه شما را ناكام كند و اگر ژن افسردگي را از اجدادتان به ارث نبرده‌ايد، احتمالا اين اختلال روانشناختي از اطرافيان‌تان به شما سرايت كرده است.  محققان معتقدند خلق پايين و فكرهاي منفي واگيردار هستند و به‌راحتي از آدم‌هاي اطراف به شما سرايت مي‌كنند.

از نظر آنها معاشرت با آدم‌هاي افسرده و كساني كه با منفي‌بافي زندگي را براي خود سخت مي‌كنند، مي‌تواند نگرش شما را هم به زندگي‌تان منفي كند و باعث شود از واقعيت‌هايي كه پيش از اين براي‌تان لذت‌بخش بوده‌اند، هيچ لذتي نبريد. پژوهشگران مي‌گويند هرچه بيشتر در معرض ارتباط با اين آدم‌ها قرار بگيريد، احتمال افسرده شدن‌تان بيشتر است و اگر با يكي از آنها زير يك سقف زندگي كنيد، احتمالا نجات پيدا كردن از مشكل واگيرداري به نام افسردگي براي‌تان دشوار خواهد بود.

لبخند
واگيردار بودن حالات عاطفي هميشه به زيان شما تمام نمي‌شود. گاهي مي‌توانيد با معاشرت با آدم‌هاي خوش‌خلق و خنده‌رو در معرض سرايت چيزهايي قرار بگيريد كه زندگي را براي‌تان آسان‌تر و زيبا‌تر مي‌كنند. «لبخند» يكي از چيزهايي است كه مي‌تواند از ديگران به شما سرايت كند. احتمالا خودتان دقت كرده‌ايد كه وقتي به تنهايي پاي تماشاي يك فيلم كمدي مي‌نشينيد، خيلي كمتر از زماني كه با آدم‌هاي خندان آن را مي‌بينيد، لبخند به لب‌تان مي‌آيد. درست حدس زده‌ايد؛ بدون آنكه هيچ اتفاق خاصي در زندگي‌تان افتاده باشد، مي‌توانيد با ديدن خنده و قهقهه ديگران، لبخند بزنيد و روزتان را زيباتر كنيد.

تنهايي
محققان مي‌گويند تنهايي حتي از سرماخوردگي هم سريع‌تر به ديگران سرايت مي‌كند درحالي كه براي گرفتن ويروس سرماخوردگي بايد با ديگران دست دهيد يا به شيوه‌هاي ديگر ويروس را دريافت كنيد، براي سرايت احساس تنهايي تنها به رابطه‌هاي اجتماعي نياز داريد كه منفي‌گرايي در آنها شايع شده است. گرچه محققان پيش از اين اثبات كرده بودند آدم‌هاي تنها با خجالتي بودن و رفتارهايي از اين دست به تنهايي‌شان دامن مي‌زنند اما بررسي‌هاي تازه از اين حكايت كرد كه ميل اطرافيان به تنهايي هم مي‌تواند به انزواي اطرافيان كمك كند.

از نظر محققان زنان بيشتر از مردان احساس تنهايي مي‌كنند و گذشته از اين، اگر شما هم با كسي كه چنين احساسي دارد در تماس باشيد، 50 درصد بيشتر از ديگران ممكن است خود را تنها بدانيد و از ديگران فاصله بگيريد. پژوهشگران مي‌گويند احساس تنهايي بيشتر از آنكه از اعضاي خانواده به شما سرايت كند، از طريق روابط اجتماعي و دوستان‌تان به شما انتقال پيدا مي‌كند.

استرس
اگر مي‌خواهيد استرس‌تان كم شود، قبل از هر كاري بايد از آدم‌هاي مضطرب فاصله بگيريد. محققان مي‌گويند استرس درست مثل سرخك و آبله‌مرغان واگير‌دار است، با اين تفاوت كه براي انتقال آن نيازي به تماس مستقيم وجود ندارد، بلكه تنها مشاهده وضعيت آدم‌هاي پراسترس از طريق صفحه تلويزيون هم مي‌تواند به سرايت آن منجر شود.

به گزارش تایم، محققان مي‌گويند تنها سبك زندگي و شرايط شغلي شما نيست كه استرس‌تان را بالا مي‌برد؛ از نظر آنها حتي اگر شما فرد آرامي باشيد و زندگي كم‌تنشي داشته باشيد، در صورت معاشرت با آدم‌هاي مضطراب ضربان قلب‌تان بالا مي‌رود و احساس تنش بيشتري مي‌كنيد. به گفته آنها وقتي شما آدم‌هاي مضطرب را مي‌بينيد، احساس همدردي‌تان با آنها گل مي‌كند و همين احساس مي‌تواند تغييراتي را در ترشح هورمون‌ها ايجاد كند كه حاصل‌شان چيزي جز مضطرب بودن نيست.

مهرباني
حتما شما هم ديده‌ايد كه اين روزها بسياري از افرادي كه در تاكسي كنارتان مي‌نشينند دل و دماغ قديم را ندارند و با يك جرقه كوچك شعله‌ور مي‌شوند و از در بحث و دعوا وارد مي‌شوند. اما محققان مي‌گويند شما به تنهايي مي‌توانيد با اين بدخلقي رو به گسترش مقابله كنيد و آدم‌هاي مهرباني را به جمع اندك مهربان‌هاي باقي‌مانده وارد كنيد. به گفته آنها كافي است هنگام نشستن در تاكسي، كمي مهرباني را چاشني حرف‌هايي كه با مسافران ديگر مي‌زنيد بكنيد تا چند نفر ديگر به مهرباني مبتلا شوند. تعجب نكنيد! محققان مي‌گويند مهرباني مسري است و مي‌تواند از فردي به فرد ديگر منتقل شود.

خويشتنداري
خودكنترلي عبارتي است كه در رفتار آدم‌هاي امروز كمتر اثري از آن ديده مي‌شود. مي‌گويند از آلودگي هوا گرفته تا شرايط سخت كاري همه مي‌توانند به عصبي بودن آدم‌ها دامن بزنند و كنترل آنها بر رفتار و احساسات‌شان را كم كنند اما خوشبختانه محققان مي‌گويند اين ويژگي بسيار ارزشمند از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود و مثل يك ويروس واگيردار است. به گفته آنها نه‌تنها روبه‌رو شدن با آدم‌هاي خويشتندار، بلكه شنيدن در مورد آنها هم مي‌تواند توانايي خودكنترلي‌تان را بالا ببرد و شما را بر اعصاب و رفتارهاي‌تان مسلط‌تر كند.

همين نتايج كافي است تا از امروز براي انتخاب آدم‌هاي اطراف‌تان وسواس بيشتري به خرج دهيد و با آدم‌هاي مثبت‌انديش و خودكنترل بيشتر در ارتباط باشيد.

بارداري
به اطراف‌تان نگاه كنيد. آيا دوستان‌تان تصميمي براي بچه‌دار شدن دارند؟ اگر آنها تمايلي به مادر شدن نداشته باشند، احتمالا شما هم تا مدت زيادي به بچه‌دار شدن فكر نخواهيد كرد. اما درست برعكس اين موضوع، اگر اطرافيان شما خيال بچه‌دار شدن به سرشان زده باشد، شما هم به فكر مادر شدن خواهيد افتاد. به گزارش وب ام دی، محققان دليل اين اتفاق را به سادگي توضيح مي‌دهند.

از نظر آنها ميل به باردار شدن مسري است و در صورتي كه زنان اطراف شما باردار باشند، بيشتر به بچه‌دار شدن فكر مي‌كنيد. البته محققان مي‌گويند ميل به صاحب فرزند شدن، تنها تا دو سال پس از بارداري اطرافيان مي‌تواند به شما سرايت كند و اگر دو سال از اين اتفاق بگذرد، اشتياق شما به بچه‌دار شدن دوباره به اندازه قبل مي‌شود.

شاید ندانید، اما ...
محققان می‌گویند نه تنها احساسات شما، بلکه وضعیت معده و پوست‌تان هم به شرایط دیگران وابسته است

عادات رفتاري,عادات رفتاري واگيردار,واگيردار بودن حالات عاطفي

پرخوري
محققان مي‌گويند رفيق بد به اندازه غذاي پركالري مي‌تواند به چاقي شما منجر شود. تحقيقات آنها نشان مي‌دهد كه خوش‌اشتهايي مسري است و اگر با آدم‌هاي پرخور معاشرت كنيد، شما هم اشتهاي‌تان بيشتر مي‌شود و هر روز چاق‌تر از قبل مي‌شويد. بررسي‌هاي پژوهشگران نشان مي‌دهد كه در 57 درصد، اطرافيان آدم‌هاي چاق خودشان هم به مشكل چاقي و پرخوري دچار هستند.

خارش
حتما شنيده‌ايد كه خميازه كشيدن واگيردار است و اگر به خميازه فرد مقابل‌تان نگاه كنيد، شما هم خميازه مي‌كشيد اما محققان مي‌گويند اين رفتار تنها چيزي نيست كه از ديگران به شما سرايت مي‌كند. به گفته پژوهشگران خارش هم مسري است و اگر بدن آدمي كه در كنار شما نشسته به خارش بيفتد، شما هم اين احساس را تجربه خواهيد كرد و با پنجه‌هاي‌تان به جان بدن خود خواهيد افتاد. البته به گفته محققان تنها ديدن اين افراد نيست كه بدن شما را به خارش مي‌اندازد.

نگاهي به خودتان بيندازيد. آيا با خواندن اين چند خط احساس خارش در پوست شما ايجاد نشده؟ اگر چنين احساسي را تجربه مي‌كنيد، بايد حرف پژوهشگران در اين مورد كه حتي ديدن و خواندن در مورد خارش بدن مي‌تواند اين احساس را در شما ايجاد كند را باور كنيد.
منبع:مجله سیب سبز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------