10 روش ساده براي تخليه استرس 

استرس

 

آيا گاهي حس مي‌کنيد در استرس غرق شده‌ايد؟ در اينجا 10 روش به شما آموزش مي‌دهيم تا قبل از آنکه گرفتار استرس شديد شويد بتواند شما را از دام آن برهاند.

 

1. به ديگران تکيه کنيد تحقيقات بسياري روي حيوانات و انسان‌ها انجام شده که نشان مي‌دهد برقراري روابط اجتماعي بر کاهش استرس تاثير مي‌گذارد. توصيه ما به شما اين است که گروهي دوست پيدا کنيد و در مورد مشکلات زندگي با آنها صحبت کرده و نظرات‌شان را جويا شويد. البته در انتخاب دوست بايد محتاط باشيد. افراد خوش‌خلق، خوش‌ذات و شاد را انتخاب کنيد. حتي مي توانيد فهرستي از وظايفي که در زندگي برعهده داريد، تهيه کنيد و مهم‌ترين آنها را انتخاب نماييد. سعي کنيد به فرد ديگري هم اطمينان کرده و بخشي از وظايف را برعهده او بگذاريد. اگر اين فرد چندان قابل اعتماد شما نيست، وظايف را غيرمهم را به او بسپاريد.

 

2. عجله نکنيد هميشه سعي کنيد 15 دقيقه قبل از قرار خود در محل باشيد و کارها را پيشاپيش انجام دهيد. اگر هميشه به نوعي از خودکار، کاغذ يا پوشه نياز داريد مقدار قابل توجهي خريداري کنيد و در خانه نگه داريد تا مدام هول خريد نباشيد. کمي پيش‌بيني مي‌تواند در هدر رفت انرژي شما صرفه‌جويي کند.

 

 

3. برنامه‌هاي روزانه را يادداشت کنيد در دفتري در مورد مسايل روزانه کاري، اهداف شخصي و احساسي خود يادداشت برداريد.

 

4.تمام مسايلي که سبب بروز استرس در شما مي‌شوند را يادداشت کرده و با نگاهي به آنها سعي کنيد رفتارهاي شخصي خود را اصلاح کرده و براي رسيدن به اهداف برنامه‌ريزي کنيد.

 

 

5.هميشه اسناد و مدارک و نامه‌هايتان را در محلي مرتب نگهداري کنيد. اين محل بايد در دسترس باشد تا شما را بي‌جهت کلافه نکند. هر روز 5 دقيقه براي مرتب کردن اين محل وقت بگذاريد و از مدارکي که داريد فهرستي تهيه کنيد. هر چند وقت يک بار هم به فهرست نگاهي بيندازيد و آن را طبق روز کنيد.

 

6.هر چند وقت يک بار مجلات قديمي، نامه‌هاي مالياتي، قبض و ديگر اسنادي را که به آن نياز نداريد، دور بريزيد. در يک محيط مرتب خيلي راحت مي‌توانيد وسايل مورد نياز خود را بيابيد. در ضمن محيط‌هاي مرتب حس راحتي و لذت به انسان مي‌دهند

 

 

7.از مکان‌هاي پرهياهو دور شويد اگر از وسايل حمل و نقل عمومي استفاده مي‌کنيد، در ساعاتي غير از ساعات شلوغ جابه‌جا شويد. براي مثال، اگر ساعت 30/7 ساعت پرترافيکي است، شما ساعت 7 از خانه خارج شويد. به جاي آنکه پنج‌شنبه يا جمعه به خريد برويد، شنبه‌ها خريد کنيد. حتي مي‌توانيد برخي خريدها و کارهاي خارج از منزل مانند کارهاي بانکي را به فردي قابل اطمينان بسپاريد.

 

8.بخنديد خنديدن سبب افزايش ترشح اندورفين شده و تسکين‌دهنده درد و افزايش‌دهنده حس شادي است. در ضمن تاثير مثبتي بر سلامت قلب، ريه، ماهيچه‌ها و سيستم ايمني بدن دارد.

 

 

9.بیست ثانيه خنديدن به اندازه 3 دقيقه ورزش ايروبيک به بدن شما اکسيژن مي‌رساند.

 

10.فيلم کمدي، کارتون يا نمايش ببينيد و حتي بي‌جهت بخنديد.

منبع:www.salamatiran

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------