کراش داشتن چیست ،انواع آن و باعشق چه تفاوتی دارد؟کراش، کراش داشتن، درباره کراش

کراش داشتن

 

هر کراش داشتن علاقه بیش از حد و عشقی آتشین نیست. کراش داشتن می‌تواند دوستانه، تحسین‌برانگیز، هیجانی و البته در برخی موارد عاشقانه باشد.

اصطلاح کراش به معنای  این است که کسی را عمیقا دوست داشته باشید، اما این دوست داشتن را ابراز نکنید و این موضوع در درونتان مخفی بماند. رنج دوست داشتن کسی که هیچ علاقه‌ای به شما ندارد، مشکل و توام با احساس ناامیدی، یاس و افسردگی است و زمانی که یقین پیدا می‌کنید آن فرد، دقیقاً همان شخص مورد نظر شما است، این احساسات قوت بیشتری می‌گیرد.

 

بیشتر افراد به امید اینکه روزی بتوانند به هر قیمتی و با هر وسیله‌ای به وصال محبوب برسند روزگار می‌گذرانند، اما حقیقتا، اکثر این امید‌ها هیچ‌وقت به واقعیت تبدیل نمی‌شوند، در نتیجه این افراد احساس ناکامی لاینفکی می‌کنند. 

 

باید توجه داشت که در برخی موارد نیز، این روند به خوبی پیش می‌رود و عنوان کراش تنها تا زمانی بر علاقه‌ای می‌ماند که بی‌نتیجه و پنهانی باشد اما به محض باخبر شدن معشوق از این عشق، فرد از حالت کراش خارج می‌شود.

  

انواع کراش داشتن چیست؟

هر کراش داشتن علاقه بیش از حد و عشقی آتشین نیست. کراش داشتن می‌تواند دوستانه، تحسین‌برانگیز، هیجانی و البته در برخی موارد عاشقانه باشد.

 

کراش دوستانه

در این کراش فرد را فقط در حد تعاملات روزمره و در مقام یک دوست صمیمی می‌خواهند، اما به دلیل غرور یا موقعیت و جایگاه متفاوت لزومی نمی‌بینند این علاقه را ابراز کنند. خیلی از افراد روی همکار، همکلاسی یا استادشان کراش دوستانه دارند.

 

کراش از روی تحسین

زمانی که از دیگری، برای مثال یک فرد مشهور، معلم یا یک همکلاسی  دوست داشتنی و باحال برای خودتان یک بت می‌سازید، احساسات پرشوری نسبت به او و کارهایش پیدا می‌کنید. این احساسات گاهی به دلیل پرشور و شوق بودن‌شان با احساسات عاشقانه اشتباه گرفته می‌شود. احساس ترس آمیخته به احترام در حضور فردی که کارهای خارق‌العاده‌ انجام داده یا  درس‌های ارزشمندی به شما یاد داده، کاملاً طبیعی است.

 

بهتر است قبل از آن که جدی درباره این احساسات فکر کنید، اجازه بدهید که اندکی زمان بگذرد. معمولاً اگر با کراشی که او را تحسین می‌کنید، مدت بیشتری وقت بگذرانید، درس‌ها و نکات زیادی از او یاد می‌گیرید و به تدریج حس می‌کنید که با او برابر هستید. آن شیدایی دیوانه‌واری که فکر می‌کردید، کراش است اندک اندک از جوش و خروش می‌افتد و آن شکوه تحسین‌برانگیز اولیه کم کم رنگ می‌بازد.

 

کراش هیجانی یا موقت

این کراش را کراش موقتی نیز می‌گویند. عشق در نگاه اول و جذب شدن به خصوصیات ظاهری و زیبایی فردی که هیچ شناختی از او ندارند از این نوع کراش است. طول مدت این نوع کراش به شخصیت افراد بستگی دارد. کراش یک‌نفر بسیار زود سرد می‌شود و وقتی فرد جذاب دور شد، از بین می‌رود و دیگری شاید تا ماه‌ها کراش داشته باشد. تب و تاب این نوع کراش بالاست، اما کافی است اجازه بدهند که اندکی زمان بگذرد.

 

کراش عاشقانه

کراش داشتن عاشقانه همان‌چیزی است که تمام قلب و ذهن فرد را به خودش مشغول می‌کند. کراش را برای دوستی نمی‌خواهد، او را صرفاً بخاطر موفقیت‌هایش تحسین نمی‌کند و کراش داشتنش هیجانی و زودگذر نیست. همیشه با دیدن کراشش نشانه های فردی که عاشق شده است را نشان می‌دهد؛ ضربان قلبش بالا می‌رود و در آرزوی صحبت کردن، بوسیدن و در آغوش گرفتن اوست. احتمال لو رفتن کراش عاشقانه از بقیه کراش‌ها بیشتر است.

 

کراش، کراش داشتن، درباره کراش

معنی کلمه کراش

 

معنی کلمه کراش چیست؟

کراش در زبان عامیانه فارسی از کراش crush در زبان انگلیسی گرفته شده است. در فرهنگ غربی جمله معروف I have a crush on you در روابط عاطفی استفاده می‌شود. با توجه به ساختار این جمله پی می‌بریم کلمه کراش در جمله اسم است، با فعل have و حرف اضافه on استفاده می‌شود.

 

کراش داشتن نیز ترجمه have a crush است یعنی وقتی شما به کسی علاقه‌مند هستید، اما او نمی‌داند یا می‌داند، اما خودش را به نفهمیدن می‌زند.

 

در زبان فارسی ممکن است به‌جای کراش داشتن از کراش زدن استفاده شود که معنی کراش داشتن با افراد متعدد را دارد و از توییتر آمده است.

 

یکی دیگر از اصطلاحاتی که در زبان جوانان متداول شده و ایرانی‌سازی کراش محسوب می‌شود، کراش کردن است و توجه داشتن را می‌رساند. به‌طور مثال ممکن است حین صحبت بگویند: «فلانی به این حرفا کراش نمی‌کنه!» یعنی به این حرف‌ها توجهی ندارد.

 

کراش با عاشقی چه تفاوتی دارد؟

با توجه به اینکه یکی از انواع کراش، عاشقانه است. ممکن است تصور شود کراش را می‌توان در زیرمجموعه انواع عشق قرار داد یا اینکه کراش عشق یک طرفه است به شرط بی‌خبر بودن معشوق. این یکی از تعاریف کراش است، اما لزوماً عشق یک‌طرفه نیست بلکه یک‌طرف عاشق است و طرف دیگر مخفیانه عشق می‌ورزد.

 

به عنوان مثال در داستان لیلی و مجنون، مجنون عاشق لیلی بوده و آوازه عشق او جهان‌گیر شده بود، از آن طرف به استناد بیت: «اگر با دیگرانش بود میلی / چرا ظرف مرا بشکست لیلی» لیلی روی مجنون کراش داشته است!

 

اگر بخواهیم امروزی‌تر بگوییم کراش داشتن را شبیه like می‌دانند که هنوز به love نرسیده است. مهم این است که عشق در مراحل اولیه و وقتی هنوز شناخت کافی وجود ندارد نوعی کراش است و با تعامل و شروع رابطه جدید تغییر اسم می‌دهد.

 

متأسفانه این روز‌ها گاهی برای عشق به هر مخاطب خاص از جمله دوست‌ دختر، دوست‌ پسر، نامزد و در مورد جوان‌تر‌ها حتی زن و شوهر برای ابراز علاقه و محبت اصطلاح کراش داشتن را به‌کار می‌برند که از لحاظ معنایی اشتباه است و کراش کاملاً با علاقه داشتن فرق دارد.

 

نشانه‌های کراش داشتن چیست؟

 

توجه بیشتر به خود

اگر به رفتارتان بیشتر توجه می‌کنید، یعنی این که واکنش‌های غریزی و غیرارادی خودتان در حضور معشوق برایتان مهم شده است. واکنش‌های افراد مختلف با هم متفاوت است و واکنش‌ها غالباً از نوع ناخودآگاه است. معمولاً وقتی روی دیگری کراش دارید، یا بسیار خجالتی می‌شوید و زبانتان بند می‌آید یا این که تبدیل به فردی معاشرتی و برون‌گرا می‌شوید.

 

خجالتی شدن!

آیا وقتی کراش‌تان حضور دارد، ناگهان حس می‌کنید که دلتان می‌خواهد آب شوید و به زمین فرو بروید؟ آیا گونه‌هایتان دائماً سرخ می‌شود و نمی‌توانید نگاهتان را از روی زمین بلند کنید؟ آیا به یکباره حس می‌کنید که هیچ موضوع جالب و بامزه‌ای برای گفتن ندارید؟ تمام این واکنش‌ها علامت کراش داشتن است.

 

مزه پراندن!

آیا وقتی کراش‌تان در کنار شما است، دائماً می‌خواهید سربه سرش بگذارید؟ و وقتی او را می‌بینید، می‌خواهید دائماً حرف بزنید تا توجه او را جلب کنید؟ همه این کارها علامت کراش زدن است. فقط مراقب باشید که با این مزه‌پرانی‌ها فرد مورد علاقه‌تان را ناراحت و آزرده خاطر نکنید، سعی کنید بیش از حد سر به سرش نگذارید، وگرنه ممکن است رغبتی برای با شما بودن نداشته باشد.

 

جلب توجه کردن

دلتان می‌خواهد که کراش‌تان متوجه لباس و مدل موهایتان بشود؟ دائماً می‌خواهید بخندید و بامزه بازی دربیاورید؟ شاید به یکباره دلتان می‌خواهد تا جایی که می‌شود به خودتان برسید تا شاید کراشتان گوشه چشمی هم به شما بیاندازد؟ پلک زدن محجوبانه، انداختن موها روی شانه و بازی کردن با موها همه نشانه‌ی کراش داشتن است.

 

غمگین شدن

به این موضوع توجه کنید که آیا کراش‌تان این روزها به تمام فکر و ذکرتان تبدیل شده است. اگر درباره فرد خاصی بیشتر از هر چیز دیگری در دنیا فکر می‌کنید، احتمالاً روی او کراش دارید.

 

 احتمالاً وقتی دارید با خانواده‌تان شام می‌خورید، هیچ توجهی به گفتگوها ندارید و فقط دلتان می‌خواهد بدانید که محبوب‌تان الان دارد چکار می‌کند.

 

وقتی با دوستانتان بیرون می‌روید، آروز می‌کنید کاش او در کنارتان بود.

وقتی شب‌ها می‌خواهید بخوابید، فکر می‌کنید که کاش می‌شد با بوسه و شب بخیر او به خواب می‌رفتید.

 

توجه به علاقه مندی های کراش

آیا عادت‌ها و رفتارهایی داشته‌اید که به امید جلب توجه کراش‌تان آنها را تغییر داده‌اید یا کنار گذاشته‌اید؟

 

آیا هر روز ده‌ها بار از کنار کمدش رد می‌شوید، با این امید که شاید او را ببینید؟

آیا مسیرتان را عوض کرده‌اید، چون می‌دانید که او از این راه نمی‌رود؟

به موضوع جدیدی، مانند عکاسی یا صخره نوردی علاقه‌مند شده‌اید که می‌دانید کراشتان هم به آن علاقه دارد؟

 

رویا پردازی در رابطه با کراش

فکر کردن به یک نفر با رویاپردازی درباره او تفاوت دارد. فکر کردن به دیگری به این معنا است که دوست دارید بدانید او مشغول چکاری است یا این که حالش چطور است. اما منظور از رویاپردازی این است که درباره اتفاقاتی که دوست دارید، رخ بدهد، خیالپردازی می‌کنید. افرادی که روی دیگری کراش دارند، معمولاً روزشان را به رویاپردازی دوباره او می‌گذرانند.

 

اگر درباره فرد خاصی خیالپردازی می‌کنید و درباره ماجراهایی که می‌خواهید با هم داشته باشید، بوسه‌ها، دست در دست راه رفتن و هر کار عاشقانه دیگری به رویا فرومی‌روید، به احتمال زیاد روی او کراش دارید.

 

توجه به چیزهایی که یادآور کراش است

اگر هنگامی که در حال گوش دادن به یک ترانه، دیدن فیلم یا خواندن کتاب هستید، فرد خاصی به ذهن‌تان می‌آید، مسلماً روی او کراش دارید.

 

اگر هنگامی که دارید به یک آهنگ عاشقانه گوش می‌کنید، به خودتان می‌گویید که “این دقیقاً همان حسی است که من الان دارم.” کراش زده‌اید.

 

اگر هنگام تماشای فیلم‌هایی مانند تایتانیک، خودتان و فرد مورد علاقه‌تان را به جای جک و رز تصور می‌کنید، حتماً کراش دارید.

 

اگر دارید رومئو و ژولیت می‌خوانید و عشق صمیمانه و ناامیدانه‌ی شخصیت‌های اصلی آشنا به نظرتان می‌رسد، کراش دارید

 

شخصی که موقع خواندن این مقاله در فکرتان می آید

آیا هنگامی که داشتید این مقاله را می‌خواندید، فرد خاصی به ذهن‌تان آمد؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، روی آن فرد کراش دارید.

 

اینکه بدانید چگونه کراش خود را کنترل کنید و عشق و علاقه خود را به شکل سالمی حفظ کنید نیاز به مهارت هایی دارید که در این نوشته با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

کراش، کراش داشتن، درباره کراش

جلوگیری از کراش داشتن

 

اگر به تازگی به موضوع کراش داشتن آشنا شده اید این نوشته را تا انتها بخوانید.

 

عیوب کراش خود را ببینید

وقتی که با قلب تان تصمیم میگیرید و یا فکر می‌کنید، اینکه در فردی خوبی هایی را ببینید بسیار محتمل خواهد بود و به همین دلیل است که در کراش داشتن روی کسی بدانید که او نیز یک انسان است و عیوب و اشکالاتی در خود دارد حتی اگر شما آن‌ها را نمی بینید. بجای تمرکز بروی ویژگی‌های کوچک و بامزه سعی کنید به شکل انسان کاملی با تمام ویژگی‌های خوب و بد او را ببینید.

 

حواس خود را پرت کنید

وقتی که خود را با کراش تان تصور می‌کنید و آرزو می‌کنید که ای کاش با او بودید راهی برای برهم زدن رشته این افکار و کنار گذاشتن آنی آن کنید. مثلا شروع به مطالعه کتابی کنید، به سراغ سرگرمی مورد علاقه خود بروید، کار هیجان انگیزی انجام دهید تا ذهن شما مشغول نگه داشته شود. 

 

به یاد داشته باشید که تصور کردن‌های عاشقانه و کراش داشتن اتفاق طبیعی است اما راه حلی برای روابط عاطفی شما نخواهد بود و بهتر است از فکر و خیالات تا حدی فاصله بگیرید.

 

کراش خود را در جایی که شما انتخاب می‌کنید ببینید

افراد در محیطی که احساس آشنایی و راحتی داشته باشند بیشتر خود را به نمایش می‌گذارند و خود را می‌توانند براحتی جذاب و فریبنده نشان دهند، اگر شما با کراش خود در محیطی که وی راحت هست ملاقات می‌کنید او را جذاب تر و با اعتماد به نفس بالا خواهید یافت.

 

اگر می‌خواهید که آن‌ها را به صورت عادی ببینید بهتر است ملاقات‌های خود را خارج از فضاهایی که همیشه آن‌ها را دیده اید مثل مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه ببینید. وقتی که کراش شما از منطقه امن خود خارج شود به حالت طبیعی و عادی رفتار خواهد کرد.

 

سرگرمی جدیدی را شروع کنید

وقتی که کراش داشتن دائما شما را وسوسه می‌کند که به فرد مورد علاقه خود فکر کنید، شروع یک سرگرمی جدید بسیار حیاتی خواهد بود. به این ترتیب زمان بیشتری را به فعالیت خود فکر خواهید کرد و اگر در حال حاضر سرگرمی خاصی ندارید بهتر است سریعا درباره آن فکری بیندیشید. مثلا دیدن یک سریال جدید را شروع کنید، به باشگاه ورزشی بروید، به آشپزی غذاهای خارجی روی بیاورید. هر کاری که می‌تواند برای شما لذت و هیجان را فراهم کند مناسب خواهد بود.

 

رفتارهای کراش خود را در دیگران نیز ببینید

وقتی که به حرف‌ها و رفتارهای کراش خود فکر می‌کنید و خیال می‌کنید که بهترین فرد روی زمین را یافته اید، به این موضوع فکر کنید که دقیقا همان حرف‌ها و همان رفتارها را در چه افراد دیگری مشاهده کرده اید؟

 

با این کار می‌فهمید که آنقدر‌ها هم که فکر می‌کرده اید کراش شما فرد خاصی نخواهد بود و تشخیص چنین چیزی به تعادل رساندن احساسات شما کمک زیادی خواهد کرد.

 

یک مانترا برای خود بنویسید و تکرار کنید

جمله شعاری مانند «او هم به من خیلی علاقه مند است.» به شما کمک خواهد کرد تا قدرت احساسات خود را دوباره در دست بگیرید. وقتی که فکر می‌کنید کراش داشتن به معنای نادیده گرفتن خودتان است سعی کنید با بیان عباراتی که شما را در مرکز توجه و دنیای خودتان قرار می‌دهد دوباره در سر جای خود قرار بگیرید. بروی خودتان تمرکز کنید و این چنین طرف مقابل به تدریج رفتارهای شما را تایید و دنبال خواهد کرد.

 

با دوستان و افراد خانواده خود وقت بگذرانید

انرژی بیشتری برای افرادی که الان در زندگی شما حضور دارند بگذارید. کراش داشتن از شما انرژی می‌گیرد و دریافت انرژی بسیار کمی از آن خواهید داشت. پس بجای تمرکز بروی افرادی که واقعا در زندگی شما حضور و نقشی ندارند به افرادی فکر کنید که حضور دارند و خود را با خیالات اشتباه فریب ندهید.

 

برای جلوگیری از کراش داشتن به شکل غیر طبیعی مدیتیشن داشته باشید 

وابستگی عاطفی، کراش داشتن، وسواس احساسی نسبت به دیگران وقتی بوجود می‌آید که کنترل ذهنی ضعیفی داشته باشید. یکی از راه‌های تقویت ذهن مدیتیشن خواهد بود. هر چقدر که شما بروی خودتان تمرکز کنید بهتر می‌توانید شرایط زندگی و احساسات و رابطه خود با دیگران را کنترل کنید.

 

با دوستان خود تماس بگیرید

یکی دیگر از دلایل کراش داشتن و احساس وابستگی عاطفی شدید زمانی هست که شما به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و به سراغ احساست عاطفی ذهنی و خیالی خود می‌روید و به این صورت ارتباط نه تنها با دیگران قطع خواهد شد بلکه به درک اشتباهی از دیگران دست خواهید زد.

 

بجای اینکه بروی کسی کراش بزنید و ارتباط خود را با دیگران کاهش دهید، تلفن را بردارید و با دوستان مختلف خود تماس بگیرید و ارتباط خود را افزایش دهید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------