فراموشی را جدی بگیریدعلایم بیماری آلزایمر

 

فراموشی یكی از علایم بیماری آلزایمر است اما همه فراموشی ها آلزایمر نیستند.

رییس انجمن آلزایمر ایران گفت: هرگونه فراموشی به ویژه در سنین بالاتر از 50 سال باید جدی گرفته شود.

 

معصومه صالحی اظهار داشت: در 60 درصد فراموشی هایی كه اتفاق می افتد زمینه ای از واقعه در خاطر افراد وجود دارد اما اصل موضوع فراموش شده است؛ به طور مثال اسم شخصی را فراموش می كنیم اما چهره آن شخص برایمان آشنا است، اما در آلزایمر به طور كلی فرد دچار فراموشی می شود و حتی چهره را نیز به خاطر نمی آورد.

 

رییس انجمن آلزایمر ایران خاطرنشان كرد: برخی افراد نیز به دلیل درگیری های مغزی و جسمی فراموش می كنند كه مثلا غذا خورده اند، اما پس از مدتی -هنگام عصر- با احساس گرسنگی متوجه می شوند كه غذا نخورده اند، درحالی كه بیماران آلزایمری به طور كلی غذا خوردن یا نخوردن خود را فراموش می كنند.

 

صالحی با بیان اینكه مصرف كنندگان برخی از انواع داروها ، افراد دارای مشكلات تیروئیدی و عفونی و افرادی كه دچار ضربه سر شده اند، نیز دچار فراموشی می شوند، افزود: این گونه مسایل را نباید به حساب آلزایمر گذاشت، اما فراموشی را باید به ویژه در سنین بالا جدی گرفت و برای تشخیص علت آن به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه كرد.

 

وی در گفت و گو با ایرنا تاكید كرد: هرچه بیماری آلزایمر زودتر تشخیص داده شود پاسخ بیماری به درمان های كنترل كننده و نگهدارنده بیشتر خواهد بود.

 

به گفته رییس انجمن آلزایمر ایران، تشخیص به موقع در بیماران آلزایمری موجب می شود كه آنان پنج سال دیرتر نسبت به بیماران دیگر دچار عوارض ناشی از این بیماری مانند عدم كنترل ادرار و سفتی مفاصل شوند.

 

صالحی یادآور شد: استرس، آلودگی هوا ، نوع غذا و سبك زندگی از عوامل زمینه ساز ابتلا به آلزایمر به شمار می رود و انجام فعالیت های مغزی می تواند در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر موثر باشد.

منبع : jamejamonline.ir

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------